Αυστραλία-Περού 0-2: Νίκη γοήτρου μετά από 40 χρόνια

Έστω και στο φινάλε οι Λατινοαμερικάνοι πέτυχαν τη νίκη που έψαξαν από την αρχή της διοργάνωσης...

Τη νίκη γοήτρου που άξιζε βάση της πορεία της στη διοργάνωση πέτυχε η ομάδα του Περού, έχοντας ως δημιουργό και εκτελεστή τον έμπειρο Γκερέρο. Οι Λατινοαμερικάνοι επικράτησαν 0-2 της Αυστραλίας η οποία αν και διατηρούσε βαθμολογικές πιθανότητες για πρόκριση, παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Το Περού κατάφερε να φτάσει σε τρίποντο σε τελική φάση Μουντιάλ μετά από σαράντα ολόκληρα χρόνια και συγκεκριμένα το 1978, όταν είχε επικρατήσει του Ιράν.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η Αυστραλία απείλησε με τον αρχηγό της και μοναδικό της σκόρερ στη διοργάνωση, Γέντινακ, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιούριτς πλαγιοκόπησε από δεξιά ωστόσο η σέντρα του κατέληξε στον τερματοφύλακα Γκαλέσε, ενώ ο Γιουτούν με προβολή σταμάτησε την προσπάθεια του Ρόγκιτς στο 12ο λεπτό.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, οι Περουβιανοί πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκερέρο να σημαδεύει τον Καρίγιο ο οποίος με ευθύβολο σουτ από δεξιά έκανε το 0-1 στο 18ο λεπτό. Εφτά λεπτά αργότερα οι Λατινοαμερικάνοι απείλησαν με εκτέλεση φάουλ του Γιοτούν και κεφαλιά του Γκερέρο η οποία κατέληξε στον τερματοφύλακα Ράιαν, ενώ στο 27ο λεπτό ο Ρόγκιτς πέρασε τρεις αντίπαλους αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Γκαλέσε.

Ο Γιοτούν στο 33ο λεπτό δοκίμασε ανεπιτυχώς να αιφνιδιάσει τον Ράιαν με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σανταμαρί ανέκοψε τον Λέκι στο ύψος της μικρής περιοχής του Περού, με τον Γκαλέσε εξουδετερωμένο. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Σάνμπερι δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την εκτέλεση φάουλ του Μόι, με τους Περουβιανούς να ροκανίζουν το χρόνο και να κατευθύνονται στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με περισσότερες απαιτήσεις μπήκε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το Περού, απολαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας αλλά και την ουσία καθώς στο 50ο λεπτό ο Γκερέρο με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2. Ο 38χρονος Κέιχιλ επιστρατεύτηκε για τους Αυστραλούς δύο λεπτά αργότερα, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Μπέχιτς είδε δύο σουτ που πραγματοποίησε να μην καταλήγουν στο πλεκτό.

Στο 68o λεπτό ο νεοεισθελθόντας Αρζάνι απείλησε με σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής ωστόσο ο Γκαλέσε δεν ανησύχησε, ενώ μια κεφαλιά-πάσα του Κέιχιλ προς τον Ρόγκιτς ανακόπηκε από τον Ακίνο ο οποίος φλέρταρε με αυτογκόλ. Στο 74ο λεπτό ο Αντβίκουλα έκανε τη συρτή μπαλιά από δεξιά με τον Γέντινακ να τη σταματά, ενώ ο Φλόρες με σουτ μέσα από την περιοχή εφτά λεπτά αργότερα, σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 84ο λεπτό ο Γέντινακ αστόχησε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ένα λεπτό αργόρερα ο Έρβαϊν απέτυχε να τροδοφοτήσει τον Κέιχιλ μέσα στη μεγάλη περιοχή. Στο δεύτερο λεπτό της τετράλεπτης καθυστέρησης ο Γκερέρο φλέρταρε με δεύτερο προσωπικό γκολ, ωστόσο ο Σάνμπερι ανέκοψε μεταβίβαση από τον Φλόρες.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το πρώτο γκολ του Περού σε τελική φάση παγκοσμίου κυπέλλου μετά από 36 ολόκληρα χρόνια πέτυχε ο Αντρέ Καρίγιο. Ο επιθετικός της πορτογαλικής Μπενφίκα άφησε μικρά περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Αυστραλίας με σουτ στην κίνηση στο 18ο λεπτό, φτάνοντας στα έξι γκολ με το εθνόσημο στο στήθος.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Όντας ο πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση για τη χώρα του αλλά και αρχηγός, ο Μίλ Γέντινακ είχε αυξημένες αρμοδιότητες στην κομβική αναμέτρηση με το Περού. Κουβαλώντας μια κίτρινη κάρτα από το 10ο λεπτό, ο δυναμικός μέσος της Άστον Βίλα δεν κατάφερε ούτε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα, αλλά ούτε και να εμπνεύσει τους συμποδοσφαιριστές του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Από το 10ο λεπτό μπήκε στη διαδικασία ανάσυρσης κίτρινων καρτών από το τσεπάκι του ο έμπειρός ρώσος διαιτητής Σεργκέι Καράσεφ. Ο άρχοντας της αναμέτρησης έλεγξε με σχετική άνεση τις στιγμές που παρατήρηθηκαν δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν, ενώ δεν μπήκε σε διαδικασία χρήσης του VAR.

Αυστραλία (Μ. Βάρμαϊγκ): Ράιαν, Μπέχιτς, Σάνμπερι, Ρίσντον, Μίλιγκαν, Γέντινακ, Λέκι, Μόι, Ρόγκιτς (72' Έρβαϊν), Κρους (58' Αρζάνι), Γιούριτς (53' Κέιχιλ)

Περού (Ρ. Γκαρέκα): Γκαλέσε, Ράμος, Αντβίκουλα, Σανταμαρία, Τραούκο, Γιοτούν (46' Ακίνο), Κουέβα, Ταπία (63' Ουρτάδο), Φλόρες, Γκερέρο, Καρίγιο (78' Καρταγένα)

Γήπεδο: Ολιμπίνσκι

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία)

Σκόρερς: 18' Καρίγιο, 50' Γκερέρο

Κίτρινες κάρτες: Γέντινακ, Αρζάνι, Ρόγκιτς, Μίλιγκαν/Γιοτούν, Ουρτάδο

Θεατές: 44,073