Ιράν-Ισπανία 0-1: Πρώτη νίκη με υπογραφή Ντιέγκο Κόστα

Oι Ισπανοί νίκησαν δύσκολα 1-0 το Ιράν και έπιασαν την Πορτογαλία στην κορυφή του 2ου ομίλου

Η Ισπανία ίδρωσε, αλλά στο τέλος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ιράν, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο «χρυσό» γκολ του Ντιέγκο Κόστα στην επανάληψη.

Το Ιράν έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Φερνάντο Ιέρο οι οποίοι καρδιοχτύπησαν στα τελευταία στάδια του αγώνα. Η Ισπανία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ και έπιασε την Πορτογαλία στην πρώτη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς. Τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική όσο αφορά τις δυο θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση, καθώς καμία ομάδα δεν έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό σε φάσεις και θέαμα. Η Ισπανία είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές φάσεις μπροστά από την εστία του Μπεϊρανβάντ, κυρίως λόγω της πολυπρόσωπης και οργανωμένης άμυνας των Ιρανών.

Η πρώτη τελική φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 4ο λεπτό με ένα πολύ άστοχο σουτ από τον Καρβαχάλ. Στο 6’ οι Ιρανοί απείλησαν με ένα σουτ του Αμίρι το οποίο ήταν επίσης άστοχο. Η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 19ο λεπτό για λογαριασμό της Ισπανίας. Ο Σίλβα έπιασε ένα δυνατό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Χοσεϊνί. Στο 30ο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής, μετά από ένα μελέ στην περιοχή του Ιράν, προσπάθησε να σκοράρει με ένα ανάποδο όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την εστία.

Η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σίλβα, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Ιράν και έφυγε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του εξουδετερωμένου Μπεϊρανβάντ. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν μοιραία ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η Ισπανία μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και έψαξε με μανία το γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Μπούσκετς έπιασε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Μπεϊρανβάντ να κατεβάσει τα ρολά του και να αποκρούσει δύσκολα τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ιράν να απειλήσει. Ο Ανσαριφάρντ έπιασε ένα κεραυνό μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Ισπανία πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 54ο λεπτό μετά από μια περίεργη φάση. Ο Ρεζαεϊάν προσπάθησε να απομακρύνει όμως η μπάλα χτύπησε στο γόνατο του Ντιέγκο Κόστα και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 62ο λεπτό το Ιράν σκόραρε με ένα κοντινό σουτ του Εζατολαχί, γκολ το οποίο ακυρώθηκε (ορθώς) γιατί ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα οι Ιράνοι κυνήγησαν με όλες τους τις δυνάμεις το γκολ της ισοφάρισης και λίγο έλειψε να το πετύχουν στο 82’ όταν ο Ταρεμί έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή η οποία όμως δεν βρήκε στόχο. Η Ισπανία διαφύλαξε σαν κόρη οφθαλμού το πολύτιμο 1-0, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Φερνάντο Ιέρο παρέταξε την ομάδα του με το γνωστό 4-1-4-1, με την τετράδα Ισκο, Βάσκεθ, Ινιέστα και Σίλβα να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Ντιέγκο Κόστα. Η Ισπανία προσπάθησε να επιβληθεί του αντιπάλου τους με το γνωστό passing game το οποίο ωστόσο σε αρκετές περιπτώσεις τα βρήκε σκούρα απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Ιράν.

ΙΡΑΝ: Ο Κάρλος Γκειρός κατέβασε την ομάδα του στο παιχνίδι με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς. Η αμυντική λειτουργία του Ιράν λειτούργησε αρκετά καλά και θα μπορούσε να αποφευχθεί το γκολ εάν δεν γινόταν αυτή τη τυχερή και περίεργη φάση στο 54ο λεπτό. Το Ιράν δεν περιορίστηκε μόνο στην άμυνα. Αντίθετα δημιούργησε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες οι οποίες προέκυψαν από οργανωμένες επιθέσεις.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Εξαιρετική ήταν η διαιτησία του Αντρές Κούνια και των βοηθών τους οι οποίοι πέρασαν σχεδόν απαρατήρητοι, με εξαίρεση τη φάση του 62ου λεπτού, όταν ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ του Εζατολαχί. Οι Ιρανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα σε αυτή τη φάση όμως οι επαναληπτικές προβολές δικαίωσαν τον βοηθό.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Πίσω από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Ίσκο ο οποίος δεν κατάφερε να δώσει ουσιαστικές λύσεις στην ομάδα του.

ΙΡΑΝ: Παρότι ηττήθηκε το Ιράν, οι πλείστοι παίκτες του έφτασαν σε ψηλά επίπεδα απόδοσης. Οι Χοσεϊνί και Εμπραχίμι ήταν οι πιο αδύναμοι κρίκοι της ομάδας του Γκεϊρόζ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Ντιέγκο Κόστα ήταν το πρόσωπο του αγώνα. Ο επιθετικός της Ισπανίας πέτυχε έστω και με τυχερό τρόπο το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Άξιοι συμπαραστάτες του Ντιέγκο Κόστα ήταν οι Σίλβα και Μπούσκετς.

ΙΡΑΝ: Από τους ηττημένους ξεχώρισε σε απόδοση ο Μεχτί Ταρεμί ο οποίος ήταν πανταχού παρών. Συνέβαλε τα μέγιστα στη ανασταλτική και επιθετική λειτουργία της ομάδας του και λίγο έλειψε να σκοράρει στο 82’ και να γίνει ήρωας.

ΙΡΑΝ-ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1

ΓΚΟΛ: 54’ Ντιέγκο Κόστα

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκανζί, Χατζισαφί (69’ Μοχαματί), Εζατολαχί, Εμπραχίμι, Αμιρί (86’ Γκόντος), Ταρεμί, Ανσαριφάρντ (74’ Τζαχανμπάκς), Αζμούν.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Ράμος, Πικέ, Αλμπα, Μπουσκέτς, Λούκας Βάσκεθ (79’ Ασένσιο), Σίλβα, Ινιέστα (71’ Κόκε), Ισκο, Ντιέγκο Κόστα (89’ Μορένο).