Κολομβία-Αγγλία (1-1) 3-4: «Έσπασε» την κατάρα και πήρε το μαγικό εισιτήριο

Ο Ντάιερ και ο Πίκφορντ την έστειλαν στην επόμενη φάση!

Κι όμως η Αγγλία προκρίνεται στα πέναλτι! Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ υπέστη σοκ με την ισοφάριση στο 93' (1-1) από την Κολομβία, αλλά ήταν γραφτό της να είναι στους «8», αφού πέρασε μέσω των πέναλτι (4-3). Τα λιοντάρια είχαν ψυχή και επικράτησαν στα πέναλτι με 3-4, σπάζοντας την κατάρα που τους ήθελε να μην περνούν στη ψυχοφθόρο διαδικασία. Η τύχη, ο Πίκφορντ και ο ψύχραιμος Ντάιερ έσωσαν την Αγγλία, η οποία στη ρώσικη ρουλέτα πέρασε αλώβητη και θα βρει στα προημιτελικά του Μουντιάλ τη Σουηδία!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με την Αγγλία να επιμένει και να απειλεί από κάποια στημένα και αντίστοιχα την Κολομβία να αντιμετωπίζει σωστά αμυντικά τους αντιπάλους της και να είναι γρήγορη στις αντεπιθέσεις. Στο 16’ σημειώθηκε η πρώτη καλή φάση στον αγώνα για τα «λιοντάρια» όταν έπειτα από σέντρα του Τρίπιερ από δεξιά, ο Κέιν δεν μπόρεσε να είναι ακριβώς στο σημείο που έπρεπε και αν και σε ανισορροπία, η μπάλα από την κεφαλιά του κατέληξε μόλις άουτ. Και ενώ στη συνέχεια η Αγγλία είχε την κατοχή, η Κολομβία ανέβηκε κάπως. Στο 23’ είχαμε την πρώτη απειλητική επίσκεψη της Κολομβίας στην περιοχή της Αγγλίας, ούτε τελική προσπάθεια όμως για τους «καφετέρος». Στο 42’ είχαμε την εξαιρετική εκτέλεση του Τρίπιερ με την μπάλα να περνά άουτ κοντά στο δοκάρι της εστίας του Οσπίνα. Στο 44’ ο Κέιν επιχείρησε ένα πολύ μακρινό σουτ, ο τερματοφύλακας της Κολομβίας όμως έλεγχε την πορεία της μπάλας. Στα λεπτά των καθυστερήσεων σημειώθηκε καλή φάση από τον Κιντέρο με ένα σουτ, μάζεψε ο Πίκφορντ. Με το σφύριγμα για το τέλος του πρώτου μέρους οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την «λευκή» ισοπαλία.

Β΄Ημίχρονο:

Με την επανέναρξη του αγώνα ο ρυθμός ήταν υποτονικός, όμως ο Κάρλος Σάντσες φρόντισε να δώσει την ευκαιρία στην Αγγλία να ανοίξει το σκορ όταν με το απρόσεκτο μαρκάρισμά του έριξε τον Κέιν στην περιοχή στο 54’. Έτσι ο Κέιν που κέρδισε το πέναλτι το εκτέλεσε και εύστοχα απέναντι στον Οσπίνα στο 57’ κάνοντας το 0-1. Ο Χάρι Κέιν έφτασε τα 6 γκολ στη διοργάνωση. Μετά το γκολ δεν είδαμε παιχνίδι, καθώς οι πολλές αψιμαχίες και τα συνεχόμενα φάουλ έσπαζαν το ρυθμό του παιγνιδιού, ενδεικτικές οι πέντε κίτρινες κάρτες. Στο 73΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ για την Αγγλία, ο Μαγκουάιαρ πιάνει την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά από μακριά, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ. Η Αγγλία έλεγχε το ματς, ενώ η Κολομβία δεν κατάφερνε να απειλήσει και έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 81’ η Κολομβία έχασε μοναδική φάση να ισοφαρίσει. Πραγματικά τρομερή χαμένη ευκαιρία από Κουαδράδο που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά και έξω. Η φάση ξεκίνησε από το λάθος του Ουόλκερ το κλέψιμο του Μπάκα. Στο 85’ γίνεται μια σέντρα στην περιοχή από τον Μοχίκα, ο Φαλκάο την κεφαλιά και έξω στην πίεση της Κολομβίας για να βάλει κάποιο γκολ. Στο 87’ έγινε ένα αδύναμο σουτ του Φαλκάο, εύκολα μάζεψε ο Πίκφορντ. Στο 90’ τρομερό σουτ του Μουριέλ, ο Πίκφορντ εκτινάσσεται και βγάζει την μπάλα από τα δίχτυα. Στο 92’ όμως ο Γέρι Μίνα είχε την λύση και κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφάρισε με κεφαλιά. Η Αγγλία χάνει την πρόκριση μέσα από τα χέρια της καθώς στο 93' ο... θεός Μίνα ισοφάρισε για την Κολομβία, απαντώντας στο πέναλτι-γκολ του Κέιν.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Οι Άγγλοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι και ήταν πολύ επηρεασμένοι στο ματς σε αντίθεση με τους Κολομβιανούς που έδειχνα να έχουν το μομέντουμ. Σε δυο περιπτώσεις απείλησαν με δυο κεφαλίες του Μπάκα και του Φαλκάο στο 102’ με την μπάλα και στις δυο φάσεις να περνά δίπλα από την εστία των λιονταριών. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι δυο ομάδες ήταν αρκετά κουρασμένες, ειδικότερα η Αγγλία με τον Βάρντι που ήταν φρέσκος να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες. Στο 112’ Τεράστια χαμένη φάση για την Αγγλία! Πολύ ωραίο πλασέ από δύσκολη θέση ο Ρόουζ. Η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 114’ κεφαλιά από τον Ντάιερ, έξω αν και μόνος στην περιοχή. Ανακάμπτει η Αγγλία και πίεζε στα τελευταία λεπτά. Οι διαφορές όμως δεν έμελλε να λυθούν στην παράταση και μοιραία πήγαμε στα πέναλτι. Τα μισητά πέναλτι για την Αγγλία, αφού η προϊστορία δεν ήταν με το μέρος της...

ΠΕΝΑΛΤΙ

Πρώτη θα εκτελέσει η Κολομβία με τον Φαλκάο που θα κάνει το 1-0. Μετά σκοράρει ο Κέιν στη γωνία με δύναμη για το 1-1. Το 2-1 θα κάνει ο Κουαδράδο και το 2-2 ο Ράσφορντ. Το προβάδισμα θα το δώσει ο Μουριέλ και ο Χέντερσον θα το χάσει ή καλύτερα θα το πιάσει ο Οσπίνα. Έπεσε στην αριστερή γωνία του ο Οσπίνα και με τεράστια επέμβαση με το ένα χέρι λέει όχι στον Χέντερσον. Το 3-2 υπέρ της Κολομβίας έμεινε προσωρινά. Ο Ουρίμπε όμως έκανε δυνατή εκτέλεση και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ. Ζωντανή ξανά η Αγγλία που έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου και το έκανε με τον Τρίπιερ. Η κακή εκτέλεση από τον Μπάκα με τον Πίκφορντ να αποκρούει με το ένα χέρι έδινε τον τελευταίο λόγο στην Αγγλία. Ο Ντάιερ δεν το έχασε, έκανε το 3-4 και έδωσε την πρόκριση στην Αγγλία, σπάζοντας συνάμα την κατάρα των πέναλτι για τα λιοντάρια! Πλέον η Αγγλία θα αντιμετωπίσει την Σουηδία στους «8».

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Πέκερμαν (Κολομβία): Ξεκίνησε το ματς σε ένα επιθετικό σχήμα 4-3-3, χωρίς όμως να μπορεί να δείξει στο πρώτο μέρος ότι είναι ικανή για να «χτυπήσει» στα ίσα την Αγγλία. Τα δυνατά επιθετικά άκρα της ομάδας έδιναν μεγάλη ώθηση, καθώς η ταχύτητα στις αντεπιθέσεις ήταν δεδομένη. Δεν κατάφερε να δείξει τις αρετές της στην κανονική διάρκεια παρά μόνο στο τέλος με το γκολ του Μίνα που ήρθε σαν μάννα εξ’ ουρανού!

Σάουθγκεϊτ (Αγγλία): Προτίμησε ένα 3-1-4-2 και ήταν πολύ δυνατή στα στημένα όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο παρότι ήταν καλύτερη. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε και ειδικότερα μετά το γκολ ήταν η ομάδα που έδειχνε ότι θα έπαιρνε την πρόκριση. Ωστόσο ένα γκολ στο 92’ ήρθε να της διαλύσει τα σχέδια.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Κολομβία: Ο Κιντέρο είναι ο παίκτης που μπορούμε να ξεχωρίσουμε από το πρώτο μέρος, όταν ο Φαλκάο ήταν περίπου στην αφάνεια. Στο δεύτερο μέρος οι «καφετέρος» έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν. Στην παράταση ο Φαλκάο έδειξε περισσότερο ανεβασμένος. MVP για την Κολομβία ο Γέρι Μίνα που πέτυχε γκολ ως από μηχανής Θεός στο 92’ και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ για τον παίκτη της Μπαρτσελόνα που έβαλε στο τουρνουά και μάλιστα με κεφάλι.

Αγγλία: Ο παίκτης που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος ήταν ο Τρίπιερ που έκανε πολλά χιλιόμετρα από τη δεξιά πτέρυγα και ήταν πραγματικά πάρα πολύ θετικός. Στο δεύτερο ημίχρονο ο σκόρερ του γκολ, Χάρι Κέιν, παίρνει μια θέση καθώς το γκολ του ήταν καθοριστικό, αλλά όχι το νικητήριο. Στην παράταση μοναδικός…διασωθέντας ο Βάρντι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Κολομβία: Φάνηκε έντονα η απουσία του Χάμες Ροντρίγκες που ήταν εκτός λόγω μυϊκού τραυματισμού, τόσο σε ποιότητα, όσο και στα ηγετικά του χαρακτηριστικά. Κακός για άλλο ένα παιγνίδι ο Κάρλος Σάντσες που υπέπεσε στην παράβαση και για άλλο ένα ματς ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του, ωστόσο την παρτίδα έσωσε ο Γέρι Μίνα.

Αγγλία: Στην παράταση ήταν απογοητευτική η εμφάνισή της. Σαφώς επηρεασμένη από το γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στην κανονική διάρκεια.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πάρα πολύ κακή διαιτησία στον αγώνα. Έχασε τον πειθαρχικό έλεγχο ο διαιτητής και προκάλεσε ένταση και πολλές αψιμαχίες. Στο 40’ είχαμε ένα χτύπημα του Μπάριος με το κεφάλι στον Χέντερσον και αργότερα ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών. Ο Αμερικανός ρέφερι ήταν ελαστικός στο αντιαθλητικό του Μπάριος και του έδειξε την κίτρινη κάρτα. Μπορούσε να δείξει και κόκκινη στην προκειμένη. Στη φάση του πέναλτι δεν πήγε για VAR αλλά ήταν σωστός. Ωστόσο, οι πολλές κίτρινες κάρτες έσπαζαν το ρυθμό του παιχνιδιού. Στην παράταση δεν ήταν καθοριστικός, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ήταν καλός στον πειθαρχικό έλεγχο.

Συνθέσεις:

Κολομβία (Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (Ζαπάτα 115'), Μίνα, Ντάβιντσον Σάντσες, Μοχίκα, Κάρλος Σάντσες (Ουρίμπε 80'), Λέρμα (Μπάκα 62'), Μπάριος, Κουαδράδο, Κιντέρο (Μουριέλ 88'), Φαλκάο

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Ουόλκερ (Ράσφορντ 113' ), Στόουνς, Μαγκουάιαρ, Λίνγκαρντ, Χέντερσον, Στέρλινγκ (Βάρντι 88'), Άλι (Ντάιερ 81'), Τρίπιερ, Γιανγκ (Ρόουζ 102'), Κέιν

Σκόρερ: Μίνα (92') / Κέιν (57' πεν.)

Κίτρινες: Μπάριος, Αρίας, Κάρλος Σάντσες, Φαλκάο, Μπάκα, Κουαδράδο / Χέντερσον, Λίνγκαρντ