Κροατία - Δανία 4-3: Ήρωας ο Σούμπασιτς!

Έπιασε τρια πέναλτι ο Σούμπασιτς

Σ' ένα δραματικό αγώνα η Κροατία τα κατάφερε και με ήρωα τον Σούμπασιτς κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στη κανονική διάρκεια το παιχνίδι έμεινε στο 1-1 με τέρματα των Γιόργκενσεν και Μάντζουκιτς. Στην παράταση ο Σμάιχελ έπιασε ένα πέναλτι και έσωσε τη Δανία, όμως στη διαδικασία των πέναλτι ο Σούμπασιτς έπιασε τρία πέναλτι ενώ ο Σμάιχελ δυο με αποτέλεσμα ο πρώτος να γίνει ο ήρωας για τους Κροάτες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το καλημέρα οι Δανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μάλιστα αυτό ήρθε από πλάγιο, όταν η μπάλα έσκασε στην περιοχή, ο Γιόργκενσεν πλάσαρε από κοντά και ο Σούμπασιτς δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα. Η απάντηση της Κροατίας ήταν άμεση. Στο 4’ ο Μάντζουκιτς βρέθηκε στην περιοχή από σπόντα μόνος και με σουτ από πολύ κοντά έγραψε το 1-1. Έξι λεπτά αργότερα η μπάλα στήθηκε κοντά στην περιοχή της Δανίας. Ο Πέρισιτς εκτέλεσε το φάουλ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο τοίχο. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 19’ όταν ο Πέρισιτς έκανε κίνηση από αριστερά και δυνατό σουτ, όμως ο Γιόργκενσεν έβαλε σωστά το σώμα για να διώξει. Στο 26’ ο Μπρέιθγουεϊτέφυγε σε τετ α τετ έκανε το πλασέ, όμως ο Σούμπασιτς του είπε όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ράκιτιτς έκανεδυνατό σουτ όμως ο Σμάιχελ έδιωξε με γροθιές ήρθενέο γύρισμα και πάλι ο Σμάιχελ είπε όχι με τον Πέρισιτς να προσπαθεί για το σουτ,ίδι φ όμως να στέλνει τη μπάλα έξω. Στο 31’ ο Στρίνιτς πάτησε περιοχή, δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον Σμάιχελ. Στο 38’ ο Λόβρεν έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 42’ ήρθε η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όταν ο Έρικσεν έκανε τη σέντρα σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Ρέμπιτς έκανε επίσης το σουτ, όμως ο Σμάιχελ ήταν έτοιμος.

Πιο κουμπωμένες ήταν οι δυο ομάδες στο δεύτερο μέρος. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 55’ όταν μετά από μπαλιά του Πόουλσεν και λάθος διώξιμο του Λόβρεν, ο Μπρέιθγουεϊτ βρέθηκε σε θέση βολής όμως το πλασέ του ήταν κακό. Στο 62’ ο Ντιλέινι πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, όμως ο Λόβρεν με αυτοθυσία έβαλε το κορμί του μπροστά. . Στο 72’ ο Γιόργκενσεν βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Σούμπασιτς είπε όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Έρικσεν έκανε ένα σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 77’ ο Μόντρις πήρε πάνω του ένα σουτ από μακριά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 83’ ο Πέρισιτς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 86’ ο Κόβασιτς δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με το σουτ του Ράκιτιτς να κοντράρει σε κόρνερ. Στο 87’ το σουτ το Σον πέρασε έξω. Τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 93’ όταν ο Μπρέιθγουεϊτ έκανε το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα πέρασε έξω. Έτσι το παιχνίδι θα οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση

Το παιχνίδι στην παράταση ξεκίνησε με τους Δανούς να πιέζουν για τέρμα. Στο 99’ ο Σον έκανε το δυνατό σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Η απάντηση της Κροατίας ήρθε με μια μπαλιά του Κράμαριτς που πήγε προς το τέρμα όμως ο Σμάιχελ έδιωξε με υπερένταση. Στο 113’ ο Γιόργκενσεν βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Κροατία κέρδισε πέναλτι. Ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σμάιχελ του είπε όχι. Η παράταση έληξε και τελικά η πρόκριση κρίθηκε αναγκαστικά στα πέναλτι.

Πέναλτι

Πρώτος εκτέλεσε ο Έρικσεν για τη Δανία. Ο Σούμπασιτς με υπερένταση όμως είπε όχι. Ίδια όμως κατάληξη είχε και το πέναλτι του Μπάντελ. Στο δεύτερο πέναλτι ο Κιάερ σκόραρε για τη Δανία. Εύστοχος ήταν και ο Κράμαριτς. Ο Ντέλι άνοιξε το χορό των τρίτων εκτελέσεων με τέρμα για τη Δανία. Ο Μόντριτς όμως αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σον έχασε το επόμενο πέναλτι για τους Δανούς. Το ίδιο όμως έγινε και με το πέναλτι του Πίβαριτς με τον Σμάιχελ να λέει όχι. Στα πέμπτα πέναλτι ο Γιόργκενσεν έχασε το πέναλτι με τον Σούμπασιτς να του λέει όχι. Στο τελευταίο πέναλτι ο Ράκιτιτς πήρε φόρα εκτέλεσε με δύναμη και έστειλε την Κροατία στους 8.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Κροατία: Ήθελε να κάνει το γνωστό παιχνίδι κατοχής και να βγει μπροστά. Το γρήγορο τέρμα των Δανών πάγωσε λίγο τον κόσμο, όχι όμως του παίκτες που βρήκαν άμεσα την απάντηση. Το πρόβλημα όμως ήταν πως απέναντι τους οι Κροάτες είχαν μια εξαιρετικά οργανωμένη ομάδα.

Δανία: Συγκέντρωση ήταν το κλειδί για την Δανία απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως η Κροατία. Βρήκε το γρήγορο τέρμα όμως η απάντηση ήταν άμεση. Όσο περνούσε ο χρόνος η Δανία πίστευε περισσότερο στον εαυτό της. Στα πέναλτι όμως δεν είχε την ίδια τύχη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Κροατία: Σούμπασιτς ποιος άλλος. Τα κατάφερε έπιασε τρία πέναλτι

Δανία: Ο Σμάιχελ ήταν πολύ κοντά. Έπιασε και αυτός τρία πέναλτι ένα στην κανονική διάρκεια.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Κροατία: Ο Πέρισιτς ήταν φλύαρος. Είχε πολλές φορές την ευκαιρία για κάτι καλό, όμως του έλειψε το καθαρό μυαλό και αυτό ήταν πρόβλημα

Δανία: Ο Κορνέλιους το πάλεψε πολύ με το πάθος και την ένταση στο παιχνίδι του. Δεν τα κατάφερε όμως να κάνει αισθητή την παρουσία του. Μπορούσε για πολύ καλύτερο παιχνίδι σύμφωνα πάντα με την αξία του.