Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Μπράβο Χιλή

To δικαιούταν η Χιλή, της το χάρισε ο Μπράβο! Πιάνοντας και τρία πέναλτι των Πορτογάλων, η «ρόχα» απέκλεισε τους Ίβηρες (0-0 κ.δ., 3-0 πέναλτι) και προκρίθηκε στον τελικό των Συνομοσπονδιών.

To δικαιούταν η Χιλή, της το χάρισε ο Μπράβο! Πιάνοντας και τα τρία πέναλτι των Πορτογάλων, η «ρόχα» απέκλεισε τους Ίβηρες (0-0 κ.δ., 3-0 πέναλτι) και προκρίθηκε στον τελικό των Συνομοσπονδιών.

Αν κάποιος άξιζε την πρόκριση από το ζευγάρι της Χιλής κόντρα στην Πορτογαλία, αυτή ήταν η «ρόχα» και ο Κλαούντιο Μπράβο απέδωσε δικαιοσύνη.

Ο τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Σίτι (που δεν υπολογίζεται από τον Πεπ Γκουαρντιόλα) ήταν ανίκητος στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) πιάνοντας και τις τρεις εκτελέσεις των Κουαρέσμα, Μουτίνιο και Νάνι πήρε από το... χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

Στη διάρκεια ενός κακού ποιοτικά παιχνιδιού, η Χιλή ήταν καλύτερη, αφού πέρα από την εδαφική της κυριαρχία που τις περισσότερες φορές ήταν φλύαρη, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες (με αποκορύφωμα το διπλό δοκάρι του 119') τη στιγμή που η Πορτογαλία έψαξε μόνο να κλέψει το ματς.

Η απόλυτη ψευδαίσθηση για την ποιότητα του αγώνα που θα εκτυλισσόταν, αποτέλεσε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, καθώς στα πρώτα επτά λεπτά οι δύο ομάδες είχαν από μια κλασική ευκαιρία.

Στο 6’ ο Βάργκας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Πατρίσιο έπειτα από πανέξυπνη πάσα του Αλέξις Σάντσες, με τον Πορτογάλο γκολκίπερ να επεμβαίνει καθοριστικά ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του συνόλου του Φερνάντο Σάντος να χάσει κλασική ευκαιρία.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Αντρέ Σίλβα, αλλά όπως και ο Πατρίσιο έτσι και ο Μπράβο κατάφερε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας τους.

Όλο το υπόλοιπο του παιχνιδιού είχε την σκοπιμότητα… τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τις δύο ομάδες να έχουν ως απαγορευμένη λέξη το «ρίσκο» και μοιραία το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0, χωρίς να σημειωθεί καμία άλλη αξιόλογη ευκαιρία.

Στο β’ μέρος δεν άλλαξαν πολλά… Η Χιλή συντηρούσε την εδαφική υπεροχή, κάτι που βόλευε και την Πορτογαλία, αλλά αποδείχθηκε μια ανούσια κατοχή της μπάλας, που δεν δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία της Πορτογαλίας. Μόνο ένα δίλεπτο προέκυψε, που έσπασε τη… μονοτονία, με τον Βάργκας στο 57’ και πάλι να νικιέται από τον Πατρίσιο σε γυριστό σουτ που επιχείρησε, ενώ στο 58’ ο Μπράβο είπε «όχι» στον Κριστιάνο Ρονάλντο σε σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή.

Το παιχνίδι φαινόταν ότι οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στην παράταση και έτσι έγινε... Η Χιλή είχε περισσότερες δυνάμεις, ήταν η μοναδική ομάδα που αναζήτησε το γκολ ώστε να μην κριθεί η πρόκριση στα πέναλτι, αλλά στάθηκε εξαιρετικά άτυχη. Συγκεκριμένα, στο 95' η κεφαλιά του Σάντσες πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Πατρίσιο, ενώ στο 119' αρχικά ο Βιδάλ και στη συνέχεια ο Ροντρίγκες έστειλαν την μπάλα στα δοκάρια της εστίας των Πορτογάλων.

Το ματς πήγε τελικά στα πέναλτι, με τον Μπράβο να λέει «όχι» σε Κουαρέσμα, Μουτίνιο και Νάνι, χαρίζοντας ουσιαστικά μόνος του την πρόκριση στη Χιλή, που είδε τους Βιδάλ, Αράνγκις και Σάντσες να ευστοχούν στις δικές τους εκτελέσεις.

Πορτογαλία: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Ζοζέ Φόντε, Μπρούνο Άλβες, Ελιζέου, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (102' Ζοάο Μοουτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (83' Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (116' Ζέλσον Μαρτίνς), Κριστιάνο Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (76' Νανί)

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα (120' Φουενσαλίδα), Μεδέλ, Χάρα, Μποσεζούρ, Μαρσέλο Ντίας, Αράνγκις, Πάμπλο Ερνάντες (112' Φρανσίσκο Σίλβα), Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Εντουάρντο Βάργκας (86' Μαρτίν Ροντρίγκες)