Ουρουγουάη-Πορτογαλία 2-1: Η κλάση του Καβάνι έφτανε

Με δύο γκολ του επιθετικού της Παρί, οι Λατινοαμερικάνοι απέκλεισαν τους πρωταθλητές Ευρώπης

Την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του τουρνουά πέτυχε η Ουρουγουάη η οποία κατάφερε με δύο γκολ του Έντισον Καβάνι, να κάμψει την αντίσταση της παρέας του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η «σελέστε» δεν έθελξε με την απόδοσή της αλλά είχε ξανά τον τρόπο να πάρει το ζητούμενο με συμπαγή μεσοαμυντική διάταξη, αν και δέχθηκε το πρώτο της γκολ στο τουρνουά. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ιδιαίτερα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης πίεσε αλλά έλειψε ο ποδοσφαιριστής που θα έσπρωχνε τη μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης η Πορτογαλία πραγματοποίησε την πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή με τον Μάριο να σεντράρει από αριστερά και τον Σίλβα με κεφαλιά να αστοχεί. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο κατέγραψε την πρώτη προσπάθεια στον στόχο με τον Μουσλέρα σε ετοιμότητα, ενώ ένας συνδυασμός Κάβανι και Σουάρες έφτανε και περίσσευε ώστε η Ουρουγουάη να ανοίξει στο σκορ στο 7ο λεπτό.

Στο 10ο λεπτό μια κεφαλιά του Φόντε πέρασε παράλληλα με την αντίπαλη εστία, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κέδες είδε την προσπάθειά του να κτυπά σε αμυντικό και να καταλήγει στον Μουσλέρα. Ο Σουάρες στο 21ο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή με τον Πατρίτσιο να πέφτει στην αριστερή του γωνιά και να μπλοκάρει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Καρβάλιο ακροβολίστηκε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 32ο λεπτό ο Ρονάλντο σημάδεψε το ανθρώπινο τείχος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ναντές τροφοδότησε τον Καβάνι ο οποίος όμως προδόθηκε από το κοντρόλ της μπάλας. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Μάριο σημάδεψε τον Πέπε από δεξιά ωστόσο ο Μουσλέρα κέρδισε την έξοδο και την κατοχή της μπάλας.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τους ακραίους αμυντικούς της πιο ενεργούς, η Πορτογαλία είχε το πρώτο της σουτ στον στόχο στο 52ο λεπτό όταν ο Γκερέιρο απείλησε έξω από τη μεγάλη περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα με γερό πάτημα και κεφαλιά ο Πέπε νίκησε τον Μουσλέρα ο οποίος είδε την εστία του να παραβιάζεται για πρώτη φορά στο τουρνουά, με το σκορ να γίνεται 1-1.

Η απάντηση των Λατινοαμερικάνων ήταν άμεση με τον Καβάνι να αναλαμβάνει εκ νέου δράση και με φαλτσαριστό σουτ να κάνει το 2-1 στο 62ο λεπτό. Ταμπάρες και Σάντος έκαναν τις πρώτες τους κινήσεις στην προπονητική σκακιέρα με τον Σίλβα στο 70ο λεπτό να απειλεί με τον Μουσλέρα εξουδετερωμένο, αλλά να αστοχεί. Ο Καβάνι αποχώρησε τραυματίας τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Γκερέιρο να απειλεί ανεπιτυχώς με σουτ εκτός περιοχής στο 77ο λεπτό.

Στο 85ο και 87ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Φερνάντες απείλησε τον Μουσλέρα με μακρινά σουτ, ενώ στην αντεπίθεση ο Λασάλτ δεν βρήκε στήριγμα στην αντίπαλη περιοχή. Στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ο Λασάλτ απομάκρυνε με αυτοθυσία μπαλιά του Μπερνάρντο Σίλβα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σουάρες έδωσε έτοιμο γκολ στον Ροντρίγκες ο οποίοες γλίστρησε και έχασε το δικαίωμα να απειλήσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Παρόλο που έμεινε στον αγωνιστικό χώρο 74 λεπτά, ο Έντισον Καβάνι ήταν ο άνθρωπος που πήρε την Ουρουγουάη από το χέρι και την ώθησε στην προημιτελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου. Ο επιθετικός της Παρί κατάφερε μέσα σε 57 αγωνιστικά λεπτά να βρει δις το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα και να δώσει ισάριθμες φορές προβάδισμα στην ομάδα του. Έφτασε έτσι τα τρία γκολ στη διοργάνωση, ξεπερνώτας κατά ένα τον Λουίς Σουάρες.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση του Ράφαελ Γκερέιρο ο οποίος επιστρατεύτηκε από τον Φερνάντο Σάντος στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο 22χρονος ποδοσφαιριστής της Ντόρτμουντ είχε κακές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι απειλώντας ανεπιτυχώς με μακρινά σουτ και ιδιαίτερα στα τελευταία στάδια του αγώνα που η ομάδα του πίεσε, δεν μπόρεσε να συνεισφέρει.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Σέζαρ Ράμος ο οποίος είχε δύσκολο έργο στην προσπάθειά του να διαχειριστεί τα νεύρα και την ένταση που δημιουργούσαν κατά διαστήματα ποδοσφαιριστές με πέρασμα από το ισπανικό πρωτάθλημα όπως οι Πέπε, Ρονάλντο, Γοδίν και Σουάρες. Κράτησε στο τσεπάκι του τις κάρτες χωρίς να κάνει καμία χρήση ενώ ο αγώνας ήταν τέτοιος που δεν χρειάστηκε η συνδρομή της τεχνολογίας και του VAR.

Ουρουγουάη (Ο. Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Γοδίν, Χιμένεθ, Βεσίνο, Λασάλτ, Νάντες (80' Σάντσες), Τορέιρα, Μπεντακούρ (63' Ροντρίγκες), Σουάρες, Καβάνι (74' Στουάνι)

Πορτογαλία (Φ. Σάντος): Πατρίτσιο, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Περέιρα, Σίλβα Α. (65' Κουαρέσμα), Καρβάλιο, Μάριο (84' Φερνάντες), Γκέδες (73' Σίλβα Α.), Σίλβα Μ., Ρονάλντο

Διατητής: Σέζαρ Ράμος (Μεξικό)

Κίτρινη κάρτα: Ρονάλντο

Σκόρερς: 7', 62' Καβάνι/55' Πέπε

Θεατές: 44,873