Ουρουγουάη-Ρωσία 3-0: Τριάρα και κορυφή για τη «Σελέστε»

Ο Σουάρες άνοιξε και ο Καβάνι έκλεισε το χορό των τερμάτων

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη διοργάνωση πέτυχε η Ουρουγουάη η οποία διατήρησε παράλληλα την εστία της ανέπαφη απέναντι στην οικοδέσποινα Ρωσία. Σουάρες και Καβάνι σκόραραν στην αρχή και το τέλος του αγώνα αντίστοιχα για να δώσουν στη «σελέστε» μια επιβλητική επικράτηση αλλά και την πρωτιά του ομίλου, αναμένοντας απόψε ως αντίπαλο την ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στον δεύτερο όμιλο. Κατώτεροι των περιστάσεων παρουσιάστηκαν οι Ρώσοι οι οποίοι αγωνίστηκαν για μια ώρα παιχνιδιού με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σμολνίκοφ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης η Ουρουγουάη εκδήλωσε την πρώτη της τελική προσπάθεια όταν το μακρινό σουτ του Βεσίνο έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ακινφέεφ. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, οι Λατινοαμερικάνοι κέρδισαν φάουλ στα όρια της μεγάλης περιοχής με τον Σουάρες να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Οι Ρώσοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 12o λεπτό όταν ο Τσέρισεφ υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από μεταβίβαση του Ντζούμπα ωστόσο το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Μουσλέρα. Πέντε λεπτά αργότερα οι δύο Ρώσοι αντάλλαξαν ρόλους με τον Ντζούμπα να κερδίσει το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά να αστοχεί, ενώ η Ουρουγουάη έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 23ο λεπτό όταν το σουτ του Λαξάλτ κτύπησε στον Τσέρισεφ και κατέληξε στα δίκτυα για το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπεντακούρ φλέρταρε με το γκολ ωστόσο αστόχησε σε πλασέ με τον Ακινφέεφ εξουδετερωμένο, με τους Ρώσους να επιτίθενται μονοδιάστατα σημαδεύοντας τον υψηλόσωμο Ντζούμπα με μακρινές μπαλιές. Στο 35ο λεπτό ο Σμολνίκοφ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο και αμέσως μετά ο Φερνάντες πήρε τη θέση του αρνητικού Τσέρισεφ. Εφτά λεπτά αργότερα ο Λαξάλτ προσπάθησε ανεπιτυχώς να αιφνιδιάσει τον Ακινφέεφ με σέντρα-σουτ από αριστερά, με τον Ρώσο τερματοφύλακα να αποκρούει και να διατηρεί το 2-0 ως σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καβάνι η οποία σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο, ενώ ο δραστήριος Φερνάντες προσπάθησε στο 54ο και 56ο λεπτό να διαδραματίσει ρόλο δημιουργού και εκτελεστή αντίστοιχα, χωρίς αποτέλεσμα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Ρώσος τεχνικός εξάντλησε τις τρεις αλλαγές του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καβάνι ακροβολίστηκε στο ύψος του πέναλτι ωστόσο δεν εκδήλωσε τελική προσπάθεια.

Ο Ντζούμπα ήταν δραστήριος στη γραμμή κρούσης αλλά ταυτόχρονα αποκομμένος, απειλώντας με σουτ στο 73ο λεπτό το οποίο δεν ανησύχησε τον Μουσλέρα. Η είσοδος του Ροντρίγκες αντί του Νάντες ένα λεπτό νωρίτερα έφερε τόνωση της αριστερής πτέρυγας των Λατινοαμερικάνων, με τον Σουάρες στο 80ο λεπτό να δίνει έτοιμο γκολ στον Καβάνο ο οποίος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στο πλεκτό.

Δύο λεπτά ο Ροντρίγκες δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ακινφέεφ με σουτ εκτός περιοχής, ενώ οι Ρώσοι επισκέφτηκαν τα τετράγωνα του Μουσλέρα στο 85ο λεπτό με τον Σμόλοφ να μη μπορεί να τροφοδοτήσει τον Ντζούμπα. Ο Ασκαρέτα ερχόμενος από τον πάγκο προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 87ο λεπτό, ενώ με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκεια του αγώνα, ο Καβάνι με προβολή έκανε το 0-3.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το δεύτερό του γκολ στη διοργάνωση πέτυχε ο Λουίς Σουάρες ο οποίος άνοιξε το δρόμο προς την Τρίτη επιτυχία της Ουρουγουάης στη διοργάνωση. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα δεν έθελξε με την απόδοσή του ωστόσο ήταν ουσιαστικός και εύστοχος, φροντίζοντας να βάλει από νωρίς την χώρα του μπροστά στο σκορ και έκτοτε να μην κοιτάξει πίσω.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Σε κακό απόγευμα βρέθηκε η συντριπτική πλειοψηφία των Ρώσων ποδοσφαιριστών ωστόσο αυτός που έκανε ακόμα δυσκολότερη την αποστολή για κατάληψη της πρωτιάς του ομίλου, ήταν ο Ίγκορ Σμολνίκοφ. Ο 29χρονος αμυντικός της Ζενίτ δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο από το 35ο λεπτό και ενώ ο δείκτης του σκορ βρισκόταν ήδη στο 2-0.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Παρά τις τέσσερις αλλαγές που πραγματοποίησε στο αρχικό σχήμα, ο Όσκαρ Ταμπάρες είδε την ομάδα του να έχει υψηλό βαθμό ανταπόκρισης στο πλάνο που εκπόνησε. Οι συγκυρίες τον ευνόησαν αφού η Ουρουγουάη σκόραρε νωρίς και είδε τον αντίπαλο να μένει με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στον έμπειρο προπονητή πιστώνεται και το εξαιρετικό ροτέισον, ιδιαίτερα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης.

Μονοδιάστατος και προβλέψιμος ήταν ο τρόπος ανάτπυξης που επέλεξε ο Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ με μακρινές μπαλιές να κατευθύνονται στο υψηλόσωμο επιθετικό Ντζούμπια. Παρόλ' αυτά η προσαρμογή της άμυνας των Λατινοαμερικάνων δεν επέτρεψε καν την εφαρμογή ενός εναλλακτικού πλάνου, με τον Σμόλοφ να είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που ήρθε από τον πάγκο και διαφοροποίησε ελαφρώς την εικόνα της οικοδέσποινας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Επιβλητικός και αυστηρός ήταν ο Σενεγαλέζος διαιτητής Μαλάνγκ Ντιεντιού ο οποίος δεν χρειάστηκε να κάνει χρήση του VAR. Στο 35ο λεπτό δεν δίστασε να δείξει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ίγκορ Σμολνίκοφ από πλευράς γηπεδούχων, τον οποίον είχε παρατηρήσει μόλις οκτώ λεπτά νωρίτερα.

Ουρουγουάη (Ο. Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Γοδίν, Κοατές, Βεσίνο, Λαξάλτ, Νάντες (72' Ροντρίγκες), Τορέιρα, Μπεντακούρ (63' Αρασκέτα), Σουάρες, Καβάνι (92' Γκόμες)

Ρωσία (Σ. Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Κουντριάσοφ, Ιγνάσεβιτς, Σμολνίκοφ, Κουτέποφ, Σαμέδοφ, Γασίντσκι (46' Κουζιάεφ), Τσέρισεφ (37' Φερνάντες), Ζόμπνιν, Μίραντσουκ (60' Σμόλοφ), Ντζούμπα

Διαιτητής: Μαλάνγκ Ντιεντιού (Σενεγάλη)

Γήπεδο: Σαμάρα Αρένα

Σκόρερς: 10' Σουάρες, 22' Τσέρισεφ (αυτογκόλ), 90' Καβάνι

Κίτρινες κάρτες: Μπεντακούρ/Γασίντσκι

Κόκκινη κάρτα: Σμολνίκοφ (2η κίτρινη κάρτα)

Θεατές: 41,970