Ρωσία-Κροατία (2-2) 3-4: Κι όμως η ρουλέτα δεν είναι ρώσικη!

Μετά από 20 χρόνια η Κροατία είναι ξανά στα ημιτελικά του Μουντιάλ!

Βρέθηκε να χάνει και ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος της παράτασης. Κι όμως η Κροατία του Μόντριτς και του Βίντα… εκτέλεσε στα πέναλτι τη Ρωσία και μετά από θρίλερ προκρίθηκε στα ημιτελικά όπως το '98. Η αρμάδα του Μόντριτς έβγαλε καρδιά απέναντι στην Ρωσία και παρά τις… κακοτοπιές, κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο τους οικοδεσπότες επικρατώντας με 3-4 στα πέναλτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Οι Ρώσοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, ενώ αντίστοιχα οι Κροάτες μπήκαν περισσότερο νευρικά και ανέβηκαν σταδιακά. Ωστόσο, η πρώτη καλή ευκαιρία στο στόχο σημειώθηκε από τους Κροάτες στο 7’ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έγινε πρώτη κεφαλιά του Λόβρεν, δεύτερη από τον Ρέμπιτς σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής, χωρίς να βρίσκει στόχο. Προηγουμένως, είχε προηγηθεί ένα σουτ από τον Ρέμπιτς. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε έντονα με τις δυο ομάδες να παίζουν τακτικά και να περιμένουν η μια την άλλη να υποπέσει σε λάθος. Στο 28’ σημειώθηκε μια καλή ευκαιρία για την Κροατία μετά από ώρα με μια κεφαλιά από τον Πέρισιτς που έφυγε έξω. Στο 31’ σε ανύποπτο χρόνο άνοιξαν το σκορ με τον Τσερίσεφ που απέφυγε το μαρκάρισμα του Μόντριτς, έπιασε ασύλληπτο αριστερό πλασέ από μακριά και... ζωγράφισε για το 1-0. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Σούμπασιτς! Ήταν ένα έργο τέχνης από τον Ρώσο, που σημείωσε το 4ο γκολ του στο τουρνουά. Στο 37’ σουτ από πλάγια αριστερή θέση του Ιγκνάσεβιτς με την μπάλα να φεύγει έξω. Το 1-1 δεν άργησε να γίνει και στο 40’ όταν ο Πέρισιτς κέρδισε τη μπάλα από τα αριστερά, έβγαλε υπέροχα για τον Μάντζουκιτς που έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Ρώσων, με τον φορ της Γιουβέντους να γυρίζει παράλληλα την κατάλληλη στιγμή στον Κράμαριτς, ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Β΄Ημίχρονο:

Χωρίς αλλαγές και με τους ίδιους έντεκα συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες. Στο 52’ σημειώθηκε μια πολύ καλή φάση για τους Κροάτες όταν μετά από ένα ωραίο εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι από τον Κράμαριτς, ο Ακινφέεφ ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Στο 58’ ένα διαγώνιο, μακρινό σουτ του Ρέμπιτς, φεύγει πολύ ψηλά άουτ η μπάλα. Στο 60’ χάθηκε τρομερή ευκαιρία για την Κροατία. Φάση διαρκείας στα καρέ της Ρωσίας που δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με τη μπάλα να φτάνει στον Πέρισιτς. Ο Κροάτης σούταρε σχεδόν ανενόχλητος αλλά ήταν άτυχος, με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια να φεύγει παράλληλα πλάγια! Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες έσφιγγαν τον κλοιό με τους Ρώσους να αμύνονται. Στο 72’ καταγράφηκε μια καλή στιγμή για την Ρωσία, πρώτη δική τους φάση στο δεύτερο μέρος. Σέντρα από τον Φερνάντες με την κεφαλιά από τον Εροκίν να περνά μόλις έξω. Στο 76’ είχαμε ένα παρακινδυνευμένο γύρισμα του Βρσάλικο για τον Σούμπασιτς, ο πορτιέρο της Κροατίας αντιλαμβάνεται την πάσα και βγαίνει διώχνοντας μακριά. Στο 77’ ο Μόντριτς έσπρωξε στην κόντρα την Κροατία. Άνοιξε δεξιά για τον Κράμαριτς, αυτός γέμισε στην περιοχή με τον Μάντζουκιτς να στρώνει με κεφαλιά ξανά για τον Μόντριτς. Αυτός καθυστέρησε να κάνει κοντρόλ και να σουτάρει, με τη μπάλα να φτάνει στον Βρσάλικο μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 94’ και ενώ οι Κροάτες πίεζαν, έγινε μεγάλη φάση με τον Σμόλοφ που δοκίμασε μια σέντρα-σουτ και τον Σούμπασιτς να αποκρούει. Με το τελικό σφύριγμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι ομάδες έμειναν στο 1-1 και έτσι πήγαμε στην παράταση.

Παράταση:

Παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπισαν οι Κροάτες, συνέχισαν να είναι καλύτεροι. Στο 99’ από το πουθενά βγάζουν κόντρα οι Ρώσοι, κάθετη για τον Σμολόφ ο οποίος... μπουκάρει στην περιοχή της Κροατίας, ωστόσο παρεμβαίνει ο Λόβρεν και δεν του επιτρέπει καν να σουτάρει. Έπεσε ο Ρώσος εντός περιοχής, αλλά δεν υπήρχε τίποτα. Στο 100 όμως θα έρθει η πληρωμένη απάντηση της Κροατίας και το 1-2! Εκτέλεση κόρνερ για τους Κροάτες, ο Βίντα πιάνει περίεργη κεφαλιά και καταλήγει... βασανιστικά στη γωνία της εστίας κι αφού πέρασε από 2-3 σώματα. Ο Ακινφέεφ, που δεν είχε καλό οπτικό πεδίο, δεν έκανε το παραμικρό και απλώς παρακολούθησε τη μπάλα να πηγαίνει στο... πλεκτό. Στη συνέχεια του δευτέρου μέρους της παράτασης, η Κροατία κρατούσε την μπάλα και έπαιζε με τον χρόνο. Στο 111’ ο Κουζιάεφ έκανε δυνατό ευθύβολο σουτ και ο Σούμπασιτς απέκρουσε. Στο 113’ τρομερή απόκρουση από τον Σούμπασιτς! Επικίνδυνο γέμισμα του Σμολόφ από τα αριστερά, με δυσκολία και το ένα διώχνει ο ηρωικός Σούμπασιτς. Στο 115’ ο Τζαγκόεφ εκτέλεσε ωραία το φάουλ, ο Φερνάντες έπιασε ωραία κεφαλιά στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στη γωνία και ισοφάρισε σε 2-2. Απίστευτη εξέλιξη για το ματς! Στο 119’ είχαμε ένα ωραίο σουτ του Ζόμπνιν από απόσταση, ο Σούμπασιτς έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα. Με το τελικό εκ νέου σφύριγμα πήγαμε στα πέναλτι!

Πέναλτι:

Υπενθυμίζουμε πως και η Ρωσία και η Κροατία πέρασαν στα προημιτελικά αποκλείοντας Ισπανία και Δανία αντίστοιχα στη διαδικασία των πέναλτι. Η ψυχοφθόρος διαδικασία είχε ως εξής: Απόκρουση Σούμπασιτς στο πρώτο πέναλτι του Σμόλοφ! 0-1 για την Κροατία με τον Μπρόζοβιτς! 1-1 η Ρωσία με τον Τζαγκόεφ να σκοράρει. Στην άλλη γωνία έπεσε ο Σούμπασιτς. Απόκρουση του Ακινφέεφ στο πέναλτι του Κόβατσιτς. Στο επόμενο πέναλτι το χάνει ο Φερνάντες. Πολύ κακή εκτέλεση του... νωρίτερα λυτρωτή της Ρωσίας. Απευθείας άουτ με... μυτάκι! Ο Μόντριτς εκτέλεσε, ο Ακινφέεφ βρήκε τη μπάλα, αυτή πήγε στο δοκάρι κι εν συνεχεία κατέληξε στην εστία κάνοντας το 1-2. 2-2 ισοφαρίζει η Ρωσία με πολύ όμορφη εκτέλεση του Ιγκνασέβιτς. 2-3 σκοράρει ο Βίντα για την Κροατία με υπέροχη δυνατή εκτέλεση, στην άλλη γωνία έπεσε ο Ακινφέεφ. 3-3 ισοφαρίζει ο ψύχραιμος Κουζιάεφ! Ο Ράκιτιτς που δεν ήταν καλός στον αγώνα έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά στην ομάδα του με το εύστοχο του πέναλτι. Στην άλλη γωνία έπεσε ο Ακινφέεφ και ο Ράκιτιτς με ωραία εκτέλεση υπέγραψε την πρόκριση της χρβάτσκα στην τετράδα, όπου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία. 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες, 2-2 στην παράταση και 3-4 στα πέναλτι υπέρ της Κροατίας!

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ρωσία (Τσερτσέροφ): Ο Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ είχε να αντιμετωπίσει ένα σημαντικό πρόβλημα, καθώς ο Γιούρι Ζιρκόφ έλειπε από το αριστερό άκρο της άμυνας λόγω μυϊκού τραυματισμού στη γάμπα. Από την άλλη, είδε τον Άλαν Τζαγκόεφ να ξεπερνά το πρόβλημα που τον είχε οδηγήσει σε αναγκαστική αλλαγή στην πρεμιέρα ωστόσο έμεινε στον πάγκο. Η Ρωσία παρατάχθηκε σε ένα σχήμα 4-2-3-1. Το πλάνο βγήκε όπως το ήθελαν, είχαν τύχει και το πήραν στα πέναλτι που έχασαν το ματς.

Κροατία (Ντάλιτς): Η «χρβάτσκα» παρατάχθηκε τελικά με τον Ιβάν Στρίνιτς σε θέση αριστερού μπακ, παρότι δεν ήταν 100% έτοιμος μετά τον τραυματισμό του. Διαθέσιμος είναι παρά τις ενοχλήσεις στον ώμο και ο Ματέο Κόβατσιτς, που όμως ήταν «ρεζέρβα». Ο Ντάλιτς επέλεξε τον σχηματισμό 4-2-3-1 για την έναρξη του αγώνα. Πολλά τα μυϊκά προβλήματα στο τέλος του αγώνα αλλά δεν στοίχησαν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ρωσία: Φοβερός και τρομερός Τσερίσεφ που σε ανύποπτο χρόνο έβαλε μπροστά την ομάδα του και έφτασε τα τέσσερα γκολ πιάνοντας τον Λουκάκου. Ο Εροκίν και Σμόλοφ ήταν πολύ θετικοί στο δεύτερο μέρος. Εξαιρετικός ο Φερνάντες που σκόραρε για το 2-2 αλλά αστόχησε στο πέναλτι.

Κροατία: Ο Κράμαριτς με την επάνοδό του στην 11αδα σκόραρε και έφερε στα ίσα τον αγώνα. Ο Μόντριτς ήταν πολύ κινητικός στο δεύτερο μέρος και στην παράταση. Βίντα ο λυτρωτής και σκόρερ και στα πέναλτι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ρωσία: Δεν μπορούμε να πούμε ότι κάποιος υστέρησε από την στιγμή που το πλάνο των Ρώσων κύλησε όπως το ήθελαν. Ότι μπορούσαν και όσα είχαν έδωσαν στο ματς.

Κροατία: Ο Ράκιτιτιτς δεν φάνηκε καθόλου στο πρώτο μέρος και είναι σημαντικός παίκτης κλειδί που με τις πάσες του και τις προσωπικές του ενέργειες μπορεί να αλλάξει τον ρου του αγώνα, όντας από τους πιο δημιουργικούς παίκτης της «χρβάτσκα». Απίστευτη ατυχία με τον Σούμπασιτς στα τελευταία λεπτά του ματς πριν το τελικό σφύριγμα που υπέστη μυϊκό τραυματισμό λίγα δευτερόλεπτα μετά την 3η αλλαγή του Ντάλιτς. Μεγάλο πλήγμα για την ομάδα της Κροατίας, ωστόσο ο παίκτης έσφιξε τα δόντια και συνέχισε και στην παράταση. Από την άλλη, ο Βρσάλικο επίσης αντιμετώπισε πρόβλημα και έγινε η 4η αλλαγή, ενώ και ο Μάντζουκιτς χώλαινε. Πολλά τα θέματα για τους Κροάτες.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Βραζιλιάνος διαιτητής ήταν αρκετά σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο και δεν αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Συνθέσεις:

Ρωσία (Τσερτσέροφ): Ακινφέεφ, Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνάσεβιτς, Κουντιάσοφ, Κουζιάεφ, Ζόμπνιν, Σαμέντοφ (Εροκίν 54'), Γκολοβίν (Τζακόεφ 102'), Τσερίσεφ (Σμόλοφ 67'), Τζιούμπα (Γκαζίνσκι 79')

Κροατία (Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Στρίνιτς (Πίβαριτς 75'), Βίντα, Λόβρεν, Βρσάλικο (Τσόρλουκα 97'), Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς (Μπρόζοβιτς 63'), Κράμαριτς (Κόβατσιτς 88'), Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς

Σκόρερ: Τσερίσεφ (31'), Φερνάντες (115') / Κράμαριτς (40'), Βίντα (100')

Κίτρινες: Γκαζίνσκι / Λόβρεν, Στρίνιτς, Βίντα, Πίβαριτς