Σερβία - Ελβετία 1-2: Πολύ σκληρή για να πεθάνει...

Σπουδαία νίκη και πολύτιμο τρίποντο για την Ελβετία με ανατροπή

Σθένος, αντίδραση και υπομονή επέδειξαν οι Ελβετοί απένατνι στην ισάξια Σερβία και στο τέλος τα κατάφεραν. Οι κόποι τους ανταμείφθηκαν καθώς ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και γύρισαν το παιχνίδι. Οι Σέρβοι ρίσκαραν στο τέλος και το πλήρωσαν χάνοντας όχι μόνο την ευκαιρία να νικήσουν και να προκριθούν αλλά έστω να πάρουν ένα ισόπαλο αποτέλεσμα που θα τους διατηρούσε τις ελπίδες τους για πρόκριση. Μόλις στο πέμπτο λεπτό προηγήθηκε η Σερβία, στο 52 ο Τσάκα ισοφάρισε και στο 90 ο Σακίρι-που ήταν ο καλύτερος του γηπέδου- έδωσε τη νίκη στην Ελβετία (2-1).

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, η βαθμολογία στον πέμπτο όμιλο έχει ως εξής: Βραζιλία και Ελβετία έχουν από 4 βαθμούς και ακολουθεί η Σερβία με 3. Οι Βραζιλιάνοι είναι πρώτοι προς το παρόν καθώς έβαλαν 3 γκολ και δέχθηκαν 1 ενώ οι Ελβετοί 3 με 2. Η Κόστα Ρίκα είναι τελευταία χωρίς βαθμό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Α' ημίχρονο

Καλύτερη ήταν στο πρώτο μέρος η Σερβία και δίκαια πήρε προβάδισμα. Οι «πλάβι» ήταν πιο ουσιαστικοί και πατούσαν περιοχή απειλώντας είτε με δυνατά σουτ είτε ψάχνοντας το κεφάλι του «θηριώδη» Μίτροβιτς. Μόλις στο 4ο λεπτό είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μίτροβιτς να προειδοποιεί με κεφαλιά τον Σόμερ καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον ίδιο τρόπο έστειλε τη μπάλα σε σημείο που ο τερματοφύλακας δεν μπορούσε να αποκρούσει. Η Ελβετία αντέδρασε και βρήκε καλή ευκαιρία στο 10' με τον Ντεμαϊλί να σουτάρει αδύναμα έξω. Ο ίδιος παίκτης από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στοΐκοβιτς στο 30στο λεπτό. Στη συνέχεια η Σερβία ανέβηκε και βρήκε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 42' η επικίνδυνη σέντρα του Μάτιτς απομακρύνθηκε από τον Σόμερ, στο 44' ο μέσος της Γιουνάιτεντ εφνιδιάστηκε μέσα στη περιοχή μετά από κεφαλιά του Τόσιτς και στο 45' ο Μίτροβιτς έστρωσε με κεφαλιά στον Τάντιτς ο οποίος σούταρε δυνατά και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Β' ημίχρονο

Σκοράροντας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ελβετία. Μόλις στο 52' ο Τσάκα έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ με το αριστερό κι η μπάλα πήγε στην αριστερή γωνία του Στοΐκοβιτς. Ο Σακίρι έξι λεπτά μετά επιχήρησε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ αλλά η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκαριών μετά το πολύ καλό του σουτ από πλάγια. Στο 66 ίσως έγινε η φάση που θα έκρινε τον αγώνα. Δύο αμυντικοί αγκάλιασαν τον Μίτροβιτς μέσα στη περιοχή και δεν τον άφησαν να σκοράρει παρόλο που αυτός κατάφερε να βρει τη μπάλα με το κεφάλι! Ο Κολάροβ δύο λεπτά αργότερα γύρισε μπαλιά-μισό γκολ, παράλληλα στη περιοχή, άλλα ο Μίτροβιτς δεν ακολούθησε. Στη συνέχεια οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές με στόχο να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Τελικά η Σέρβοι βγήκαν μπροστά με στόχο να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη που θα τους έδινε τη πρόκριση, αλλά το πλήρωσαν καθώς στην αντεπίθεση ο κορυφαίος του αγώνα Ζερντάν Σακιρί έφυγε απέναντι στον Στοϊκοβιτς και κατάφερε να σκοράρει παρόλο που πιέστηκε από τον Τόσιτς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Σερβία (Μλάντεν Κρσταϊτς): Δεν βγήκε η χρησιμοποίηση του Κόστιτς στον Σέρβο τεχνικό καθώς ο μεσοεπιθετικός του Αμβούργου δεν βοήθησε. Κατά τα άλλα η Σερβία έψαχνε στη περιοχή τον Μίτροβιτς και είχε κάποια καλά σουτ. Ρίσκαρε στη τελευταία φάση και το πλήρωσε θα μπορούσε να παίξει πιο σίγουρα και να μείνει στην ισοπαλία.
Ελβετία (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Μπολιάζοντας με πίστη και υπομονή τους παίκτες του ο Βόσνιος τεχνικός δεν έχασε τη μάχη των πάγκων, αντιθέτως έμεινε ψύχραιμος και στο τέλος δικαιώθηκε. Η επιμονή των παικτών του έδειξε ότι τον εμπιστεύονται και δεν τα παρατάνε. Σωστές οι αλλαγές του, ο Τζεμαϊλί δεν είχε κάτι άλλο να δώσει και ο Σεφέροβιτς δεν απέδωσε καλά. Στο 93 απλά για καθυστέρηση μπήκε μέσα ο Ντρίμιτς

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σερβία: Από τη Σερβία οι Μίτροβιτς ήταν ο καλύτερος. Διαρκής κίνδυνος για την εστία των ελβετών, κυρίως από αέρος. Καλή απόδοση από τους Τάντιτς, Κολάροβ και Μάτιτς.

Ελβετία: Ο Σακίρι ήταν ο κορυφαίος του ματς. Έβαλε το νικητήριο γκολ και με ατομικές προσπάθειες δημιουργούσε προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του. Είχε ένα πολύ καλό σουτ στο δοκάρι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Σερβία: Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς δεν εντυπωσίασε και ήταν κατώτερος των προσδοκιών και του ταλέντου του.

Ελβετία: Ο Σεφέροβιτς δεν απέδωσε τα προσμενώμενα και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο