Σουηδία-Ιταλία 1-0: «Αεράτοι» Σκανδιναβοί!

Πρώτο βήμα από τους Σουηδούς για πρόκριση στο Μουντιάλ κόντρα στην απογοητευτική Ιταλία

Σ’ ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η δύναμη, η Σουηδία κέρδισε την Ιταλία με 1-0 στην Στοκχόλμη, αποκτώντας προβάδισμα για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας. Το «χρυσό» γκολ των Σουηδών ο μέσος της ΑΕΚ Γιάκομπ Γιόχανσον στο 61’. Αναιμικοί και απογοητευτικοί οι Ιταλοί που θα χρειαστεί να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, εάν θέλουν να προκριθούν στο Μουντιάλ. Ο επαναληπτικός την ερχόμενη Δευτέρα στο Μιλάνο.

Η εικόνα του αγώνα

Η Σουηδία άρχισε καλύτερα το παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά την άμυνα των Ιταλών. Ο Φόρσμπεργκ στο 4’ είχε μια εκτέλεση φάουλ ψηλά άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι Ιταλοί έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Νταρμιάν έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Μπελότι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Οι Σουηδοί στο 8’ είχαν πολύ καλή ευκαιρία, όταν το σουτ του Τοϊβόνεν από πάσα του Φόρσμπεργκ από πλεονεκτική θέση πέρασε μόλις άουτ. Οι Σουηδοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα αρχικά του στάδια και έδιναν εντυπωσιακό ρυθμό όταν είχαν την κατοχή της μπάλας. Ο Μάρκο Βεράτι δέχθηκε την κίτρινη του Τσακίρ στο 29’ και ως εκ τούτου θα χάσει τη ρεβάνς. Παρά την πίεση της Σουηδίας, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία για τους Ιταλούς. Ο Καντρέβα στο 47΄με σουτ από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Ρόμπιν Όλσεν σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στο 61΄’, όμως, η Σουηδία προηγήθηκε. Ο μέσος της ΑΕΚ Γιάκομπ Γιόχανσον, ο οποίος είχε μπει στο ματς λίγο προηγουμένως, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Μπουφόν για το 1-0. Στη συνέχεια, οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν. Ο Ματέο Νταρμιάν στο 70’ είχε σουτ στο δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Στην επόμενη φάση του αγώνα, το σουτ του Μπεργκ απέκρουσε σταθερά ο Μπουφόν. Οι Ιταλοί πίεσαν στα τελευταία λεπτά με τις αλλαγές του Βεντούρα, όμως κάθε προσπάθεια τους δεν απέδωσε καρπούς μέχρι το τέλος.

Σουηδία: Όλσεν, Γκράνκβιστ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ (56' Γιόχανσον), Μπεργκ (75' Τελίν), Φόρσμπεργκ, Κραφθ (82' Σβένσον), Κλάεσον, Τοϊβόνεν

Ιταλία: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Καντρέβα, Νταρμιάν, Βεράτι (76' Ινσίνιε), Ντε Ρόσι, Παρόλο, Μπελότι (65' Έντερ), Ιμόμπιλε