ΑΕΚ-Μπάγερν Μονάχου 0-2: Κατάρρευση μέσα σε ένα τρίλεπτο

Υπέκυψε με δύο γκολ από τους Μαρτίνες και Λεβαντόφσκι η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη

Σκηνές από τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ βίωσε η ΑΕΚ η οποία και κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε, αλλά και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, δεχόμενη γκολ σε σημείο που υπερείχε αγωνιστικά. Μέσα σε ένα τρίλεπτο οι Βαυαροί καθάρισαν την αναμέτρηση με σκόρερς τους Μαρτίνες και Λεβαντόφσκι, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ελλάδος η οποία στάθηκε εξαιρετικά για μιαν ώρα παιχνιδιού. Με μηδέν βαθμούς στον απολογισμό της μετά την ολοκλήρωση της μισής διαδρομής, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μπορεί πλέον να διεκδικήσει μόνο την τρίτη θέση του ομίλου η οποία οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μετά από ένα τρίλεπτο με τους Γερμανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας, οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη ξεθάρρεψαν και προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση. Στο 6ο λεπτό ο Γκνάμπρι έπιασε δουλειά με τη σέντρα του να απομακρύνεται από τον Τσιγκρίνσκι, με τον Λαμπρόπουλο να τον μιμείται τέσσερα λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Ραφίνια.

Στο 12ο λεπτό ο Γκνάμπρι απείλησε ανεπιτυχώς με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ο Μπάρκας με αποφασιστική έξοδο δεν επέτρεψε στον Λεβαντόφσκι να απειλήσει με το κεφάλι τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε στην αντεπίθεση με άστοχο σουτ του Πόνσε μέσα από την περιοχή, ενώ στο 28ο λεπτό ο Τιάγκο πάτησε περιοχή μετά από λάθος του Μάνταλου αλλά δεν μπόρεσε να μοιράσει ασίστ στον Λεβαντόφσκι.

Ο Μπάρκας είχε τη λύση σε σουτ του Χάμες στο 32ο λεπτό, όπως και ο Λαμπρόπουλος σε εκτέλεση φάουλ του Κολομβιανού τρία λεπτά αργότερα. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Γκνάμπρι απέφυγε τον Μπακάκη ωστόσο σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων ενώ ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να απειλήσει στο 44ο με τον Λαμπρόπουλο να ανακόπτει.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον ίδιο τρόπο προσέγγισε την επανάληψη η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δίνοντας έμφαση στα μετόπισθεν και ψάχνοντας το γκολ στην ισοφάριση. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήταν για την ΑΕΚ καθώς στο 53ο λεπτό ο Γαλανόπουλος διένυσε μια μεγάλη απόσταση πριν σημαδέψει τον Μπακασέτα, του οποίου η τελική προσπάθεια ήταν άστοχη.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κλωναρίδης ακροβολίστηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και απείλησε ανεπιτυχώς με γυριστό σουτ, ενώ κόντρα στη ροή του αγώνα και μέσα σε ένα τρίλεπτο οι Βαυαροί έφτασαν σε δύο γκολ με τους Μαρτίνες και Λεβαντόφσκι να διαμορφώνουν το 0-2 στο 63ο λεπτό.

Οι Γερμανοί έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ με πλασέ του Πολωνού επιθετικού στο 66ο λεπτό το οποιό εξουδετέρωσε ο Μπάρκας, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ένα γυριστό σουτ του νεοεισελθόντα Μπογιέ δεν βρήκε στόχο. Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν επέτρεψαν το κτίσιμο ρυθμού με τους φιλοξενούμενους να κυκλοφορούν με άνεση τη μπάλα ψάχνοντας ένα τρίτο γκολ καθώς η ΑΕΚ άφησε περισσότερους χώρους μεταβάλλοντας το σχηματισμό της σε 4-3-3.

Στο 86ο λεπτό ο Γκορέτσκα είδε την προσπάθειά του να σταματά στο σώμα του Τσιγκρίνσκι με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να φλερτάρει με το γκολ στο δεύτερο λεπτό της τρίλεπτης καθυστέρησης, αναγκάζοντας τον Μπάρκα να παραχωρήσει κόρνερ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μακράν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης ήταν ο Σέρτζ Γκνάμπρι ο οποίος αγωνίστηκε για 74 λεπτά. Ο 23χρονος Γερμανός πήρε θέση στο αριστερό άκρο της επίθεσης αποτελώντας τον πιο κινητικό παίκτη των Βαυαρών, έχοντας δημιουργικό ρόλο στο δεύτερο γκολ μιας και από τα πόδια του ξεκίνησε η προσπάθεια που κατέληξε στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και από εκεί στα δίκτυα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Σκιά του καλού του εαυτού ήταν ο Αριέλ Ρόμπεν ο οποίος σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολόγησε τη φήμη που τον συνοδεύει. Ο Ολλανδός ακραίος επιθετικός δεν κατάφερε να έχει εμπλοκή σε κάποιο γκολ που πέτυχε η ομάδα του, ενώ έμεινε μακριά από τις διεισδύσεις και τις ατομικές ενέργειες που τον κάνουν να ξεχωρίζει.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολλά παράπονα από τον Αλεξέι Κουλμπάκοφ είχε ο Μαρίνος Ουζουνίδης και οι ποδοσφαιριστές του, ιδιαίτερα το πρώτο ημίχρονο. Ο Λευκορώσος διαιτητής είχε τουλάχιστον δύο ανάποδα σφυρίγματα, ενώ τιμωρούσε με αυστηρότητα τις επαφές των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι το οποίο υπήρξαν ουκ ολίγες προσωπικές μονομαχίες.

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Γαλανόπουλος (85' Γκάλο), Κλωναρίδης (65' Μπογιέ), Μάνταλος (76' Άλεφ), Μπακασέτας, Πόνσε

Μπάγερν Μονάχου (Ν. Κόβατς): Νόιερ, Ζούλε, Χούμελς, Τιάγκο, Χάμες (62' Γκορέτσκα), Μαρτίνες, Λεβαντόφσκι (84' Βάγκνερ), Ρόμπεν, Ραφίνια, Γκνάμπρι (74' Μίλερ), Κίμιχ