ΑΕΚ - Μπενφίκα 2-3: Το πάλεψε, ακούμπησε την ανατροπή όμως στο τέλος το πλήρωσε

Αδίκησε τον εαυτό της η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη

Μια παθιασμένη ΑΕΚ (στο δεύτερο ημίχρονο), έφθασε πολύ κοντά σε μια τεράστια ανατροπή όμως στο τέλος πλήρωσε κάποια λάθη και έχασε απ’ την Μπενφίκα με 2-3. Οι Πορτογάλοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 45’ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές ένεκα κόκκινης κάρτας του Ντιάς. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με δυο τέρματα του Κλωναρίδη και ακούμπησε το τρίτο. Τελικά δεν το πέτυχε και ο Σεμέδο στη μοναδική ευκαιρία της Μπενφίκα στο δεύτερο ημίχρονο έγραψε το 2-3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκε η Μπενφίκα στο παιχνίδι. Μόλις στο 4’ και μετά από κόρνερ, ο Κόντι έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως ο Μπάργκας του είπε όχι. Δυο λεπτά αργότερα και αφού η Μπενφίκα προειδοποίησε, κατάφερε να ανοίξει το σκορ, Σουτ του Φερνάντες. Ο Μπάρκας έσωσε το σουτ του Φερνάντες, αλλά η μπάλα έφτασε στον Σεφέροβιτς ο οποίος από κανονική θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Μάλιστα στο 11’ και το 12’ οι Πορτογάλοι έχασαν δυο καλές στιγμές με τους Φέισα και Ντιάς να μην μπορούν να σκοράρουν με το κεφάλι. Στο 15’ όμως ο και μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Μπακασέτας έχασε τον Γκριμάλντο ο οποίος με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 0-2. Στο 17’ ο Μπακασέτας δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει όμως έξω. Στο 22’ ο Χουλτ πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει. Η απάντηση της Mπενφίκα ήρθε με ένα πολύ ωραίο σουτ του Πίτσι στο 26’ το οποίο πέρασε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Μπάργκα. Στο 34’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Πόνσε να μην μπορεί για την προβολή μιας και ο Βλαχοδήμος του πήρε τη μπουκιά απ’ το στόμα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κλωναρίδης βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά έξω. Στο 45’ Ο Βλαχοδήμος πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα, σε γυριστό σουτ του Μπακασέτα απ’ το ύψος του πέναλτι. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Ντίας είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε απ’ το παιχνίδι, με την Μπενφίκα έτσι να μένει με δέκα ποδοσφαιριστές. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σιμόες δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία του Βλαχοδήμου με το κεφάλι.

Ακριβώς αντίθετα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα. Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που πάλευε για να βρει δίχτυα. Στο 52’ μάλιστα η ομάδα του Ουζουνίδη βρήκε το τέρμα που έψαχνε, όταν ο Χουλτ σέρβιρε μαγικά τον Κλωναρίδη ο οποίος εξ επαφής μείωσε σε 1-2. Το τέρμα έδωσε φτερά στους παίκτες της ΑΕΚ που πίεσαν ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση. Η ομάδα του Ουζουνίδη πίεζε πολύ για το τέρμα της ισοφάρισης και στο 63’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μπακασέτας βρήκε με σέντρα τον Οικονόμου αυτός με κεφαλιά πάσα γύρισε στον Κλωναρίδη ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 2-2. Όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που θα έφθανε και σε τρίτο τέρμα. Στο 73’ ο Κλωναρίδης έφυγε σε τετ α τετ, όμως ο Βλαχοδήμος του είπε όχι. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ θα μπορούσε να δώσει δίπλα στον Μάνταλο που ήταν εντελώς μόνος μπροστά στο τέρμα. Αυτή η φάση στιγμάτισε και τον αγώνα. Δυο λεπτά αργότερα ο Σεμέδο, στην μοναδική ευκαιρία της Μπενφίκα στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα σουτ από δύσκολη θέση κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ έπεσε κατακόρυφα, και παρά τις όποιες προσπάθειες τους δεν κατάφεραν να βρουν ξεκάθαρη ευκαιρία για τέρμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Η επιλογή Τσιγκρίνσκι – Οικονόμου δεν του βγήκε και μπορεί να σημειωθεί αυτό. Ένα αμυντικό δίδυμο που πρώτη φορά έπαιξε μαζί και σε πολλές φάσεις του αγώνα φάνηκε πως δεν είχαν την απαραίτητη χημεία. Οι οδηγίες του ξεμπλόκαραν την ομάδα η οποία στα πρώτα 20’ λεπτά είχε πάθει μπλακ άουτ και η κόκκινη του Ντιάς έδωσε την ευκαιρία στον Ουζουνίδη να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο. Έφθασε πολύ κοντά στην ανατροπή η ομάδα του, όμως οι τραυματισμοί δεν άφησαν τον τεχνικό της ΑΕΚ να κάνει τις αλλαγές που θα ήθελε. Όταν μπήκε το τρίτο τέρμα τα πάντα είχαν τελειώσει

Μπενφίκα (Βιτόρια): Ήθελε απ’ την αρχή η ομάδα του να βγαίνει γρήγορα μπροστά και να σκοράρει. Το έπραξε και μάλιστα εις διπλούν. Στο ημίχρονο βέβαια είδε και τον νεαρός – άπειρο Ντίας να βλέπει την κόκκινη κάρτα και έτσι ίσως αυτό χάλασε τα πλάνα του ώστε να κτυπήσει στην κόντρα με μεγαλύτερη συχνότητα. Η απειρία αρκετών ποδοσφαιριστών φάνηκε, όμως μια ευκαιρία ήταν αρκετή για τον Σεμέδο ώστε να βρει το τρίτο τέρμα για την Μπενφίκα το οποίο χάρισε μια πολύτιμη νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Χουλτ βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά. Ήταν ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που ξεχώρισε. Σωστός στα αμυντικά του καθήκοντα, θετικός στα επιθετικά.

Μπενφίκα: Ο Σεμέδο δικαιωματικά έχει μια θέση εδώ. Χρυσό τέρμα το οποίο χάρισε μια τεράστια νίκη στους Πορτογάλους

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Δύσκολο όμως ο Οικονόμου ο οποίος έδωσε ασίστ στο δεύτερο τέρμα και ο Κλωναρίδης που σκόραρε δυο φορές ήταν οι μοιραίοι. Ο πρώτος έκανε κάποια λάθη στην άμυνα τα οποία κόστισαν, ενώ ο δεύτερος στο 73’ στη φάση του αγώνα έψαξε το χατ τρικ αντί να δώσει τη πάσα στον Μάνταλο που ήταν μόνος μπροστά σε κενή εστία.

Μπενφίκα: Απ' τη στιγμή που είδε δυο κίτρινες σε 45 λεπτά, ο Ντίας έχει θέση σε αυτή την κατηγορία. Φάνηκε η απειρία του νεαρού

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (68’ Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (79’ Γκάλο), Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (60’ Γιακουμάκης)

Μπενφίκα (Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Κόντι, Γκριμάλντο, Ρούμπεν Ντίας, Αντρέ Αλμέιδα, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62’ Σεμέδο), Σάλβιο (46’ Λεμά), Ράφα Σίλβα (84’ Τσέρβι), Σεφέροβιτς

Σκόρερς:  Κλωναρίδης (52', 64') / Σεφέροβιτς (6'), Γκριμάλντο (16'), Σεμέδο (74')

Κίτρινες Κάρτες: Πόνσε, Μπακασέτας / Aλμέιδ,α Γκριμάλντο

Κόκκινες Κάρτες: - / Ντίας (2η κίτρινη)