Άγιαξ - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Ο Ασένσιο «μίλησε» τελευταίος!

Πολύ σημαντική νίκη για τους Μαδριλένους και έχουν πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση

Με γκολ του Μάρκο Ασένσιο στο 87ο λεπτό η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 1-2 μέσα Johan Cruijff Arena ενάντια στον Άγιαξ και έκανε έτσι σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους «8» της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε στο 59ο λεπτό ο Μπενζεμά, ο οποίος έφτασε τα 60 γκολ συνολικά στην διοργάνωση, με τον Άγιαξ και τον Ζίγετς να ισοφαρίζει στο 75', ωστόσο ο Ασένσιο είχε την τελευταία λέξη. Στις 5/3 ο επαναληπτικός στην Μαδρίτη.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο γηπεδούχος σήμερα Άγιαξ ξεκίνησε πολύ δυνατά, προσπαθώντας να επιβληθεί, δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί τα ατομικά λάθη των Μαδριλένων με το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 9ο λεπτό, με τον Ράμος να χάνει την μπάλα και τον Μαζραουί να μην μπορεί να νικήσει τον Κουρτουά. Στο 14’ ο Βινίσιους έκανε το δυνατό σουτ, με τον Ονάνα να αποκρούσει εντυπωσιακά. Στο 25ο λεπτό ο Τάντιτς έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα στον αέρα όμως αυτή βρήκε το δεξιό δοκάρι της εστίας του Κουρτουά. Στο 32’ ο Μπέιλ δοκίμασε την τύχη του από πολύ μακριά, όμως ο Ονάνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Στο 35’ οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ αντάλλαξαν πάσες με πολύ ωραίο τρόπο με τον Ζίγετς να είναι ο τελικός αποδέκτης, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Κουρτουά έσωσε την ομάδα του. Η φάση του 1ου ημιχρόνου ήταν στο 37’, όταν από το τραγικό λάθος του Κουρτουά, ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ τελικά να ακυρώνεται, λόγω του ότι ο Τάντιτς ήταν σε θέση οφσάιντ, κι αφού πρώτα έγινε χρήση του VAR.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ρεάλ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο 2ο μέρος, με 1η καλή στιγμή στο 51’, όταν ο Καρβαχάλ γύρισε την μπάλα προς το μέρος του Μπενζεμά, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ονάνα έστω και δύσκολα απέκρουσε. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Νέρες βρέθηκε μόνος με τον Κουρτουά, αλλά ο Βέλγος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 59’ η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 0-1 με τον Μπενζεμά, ο οποίος σκόραρε με δυνατό πλασέ κι αφού πρώτα ο Βινίσιους με εξαιρετική προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Γάλλο, ο οποίος έφτασε τα 60 γκολ στην διοργάνωση. Στο 74’ ο Ζίγετς έδωσε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ντόλμπεργκ ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ δεν ήταν καθόλου καλό. Στο 75’ μετά από γύρισμα στην περιοχή της Ρεάλ, ο Τάντιτς ήταν ο τελικός αποδέκτης και με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά γράφοντας το 1-1. Στο 79’ ο Ασένσιο έκανε δυνατό τεχνικό σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 81’ ο Ασένσιο απείλησε και πάλι, με νέο σουτ αλλά ο Ονάνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Στο 87’ ο Καρβαχάλ έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Ασένσιο με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2 για τους Μαδριλένους, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του Σολάρι.

Διακριθέντες:

Άγιαξ: Πολύ καλή απόδοση έπιασαν οι ποδοσφαιριστές του «Αίαντα», το πάλεψαν μέχρι τέλους, πιθανότατα άξιζαν κάτι παραπάνω.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ήρωας αποδείχτηκε ο Μάρκο Ασένσιο με το γκολ του στο 87’, πολύ καλός και ο Βινίσιους με την ασίστ του στο γκολ του Μπενζεμά.

Απογοήτευσαν:

Άγιαξ: Δεν υστέρησε κάποιος, θα μπορούσαν όμως να ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Ρεάλ Μαδρίτης: Πολύ μέτριος ο Μπέιλ, συνείσφερε ελάχιστα στην ροή του αγώνα.

Κοουτσάρισμα:

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Το πάλεψε η ομάδα του, εάν ήταν πιο αποτελεσματική θα μπορούσε να έπαιρνε ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Σολάρι): Σημαντική νίκη που δίνει προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού στο Μπερναμπέου.

Άγιαξ: Ονανά, Ντε Λιγκτ, Βαν Ντε Μπέεκ, Νέρες, Τάντιτς, Μαζραουί, Μπλιντ, Σόνε (Ντόλμπεργκ 72'), Ντε Γιονγκ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Ρεγκιλόν, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο, Μπέιλ (Λούκας 60'), Μπενζεμά (Ασένσιο 73'), Βινίσιους (Μαριάνο 80')

Σκόρερς:  Ζίγετς / Μπενζεμά, Ασένσιο

Κίτρινες Κάρτες:  Ζίγετς / Ρεγκιλόν, Λούκας, Ράμος