ΑΤΛΕΤΙΚΟ - ΡΕΑΛ 2-1: Με σούπερ Μπενζεμά στον τελικό!

Παρά την ήττα η Ρεάλ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κάρντιφ

Τι και αν βρέθηκε μόλις στο 15’ πίσω στο σκορ με 2-0, η Ρεάλ πήρε το εισιτήριο για το φετινό τελικό του Champions League. Η ομάδα του Ζιντάν έχοντας σε εξαιρετική νύχτα τον Μπενζεμά κατάφερε να βάλει ένα τέρμα στο 42’ (με χρυσό σκόρερ τον Ίσκο, μετά από επική ενέργεια του Μπενζεμά) και να δώσει ένα τέλος στα όνειρα των Ροχιμπλάνκος.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα η Ατλέτικο. Οι Ροχινμπλάνκος ήθελαν να ανοίξουν το σκορ από νωρίς και έτσι μόλις στο 1’ ο Γκριεζμάν δοκίμασε το πόδι του από μακριά όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω από την εστία του Νάβας. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση της Ρεάλ με σουτ του Ρονάλντο, το οποίο όμως έφθασε αδύναμα στα χέρια του Όμπλακ. Στο 5’ ο Κόκε έκανε το γύρισμα στην περιοχή της Ρεάλ, ήρθε η προβολή όμως ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε ο Τόρρες έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό η Ρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κασεμίρο έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή της Ατλέτικο, όμως ο Όμπλακ έδιωξε εξαιρετικά και έσωσε την εστία του. Στο 12’ οι Ροχινμπλάνκος άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κόκε εκτέλεσε άψογα ένα κόρνερ, και ο Σαούλ πιο από όλους πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Μάλιστα στο 15’ ο Τόρρες μπήκε στην περιοχή και ο Βαράν πήρε τα πόδια με αποτέλεσμα η Ατλέτικο να κερδίσει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριεζμάν, και ήταν εύστοχος γράφοντας έτσι το 2-0. Στο 21’ ο Ράμος έψαξε με το κεφάλι να βρει την απάντηση στα τέρματα της Ατλέτικο, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Όμπλακ. Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι απέκτησε πολλά νεύρα και δυνατές μονομαχίες τα οποία στέρησαν εν μέρει το καλό θέαμα και τις φάσεις. Οι δυο ομάδες είχαν ωραία ανάπτυξη, όμως τους έλειπε η τελική πάσα. Χαρακτηριστικό πως η επόμενη τελική καταγράφηκε στο 37’ όταν ο Ίσκο μπήκε στην περιοχή από πλάγια, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Όμπλακ. Στο 42’ ήρθε η μείωση του σκορ για τη Ρεάλ. Ο Μπενζεμά πέρασε από τρεις ποδοσφαιριστές στη γραμμή του άουτ, έδωσε τη μπάλα στον Κρόος, έκανε το σουτ, έσωσε ο 'Ομπλακ αρχικά με τον Ίσκο όμως να βάζει ένα εύκολο τέρμα στην εξέλιξη της φάσης. Με αυτό τον τρόπο έδωσε και πάλι τεράστιο προβάδισμα στην Ρεάλ καθώς η Ατλέτικο ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο 3 τέρματα.

Τα δεύτερο μέρος ξεκίνησε εξίσου δυνατά με το πρώτο. Μόλις στο 47’ ο Ρονάλντο από δύσκολη θέση (αριστερά πλάγια από την περιοχή) εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και ο Όμπλακ έσωσε δύσκολα με γροθιές. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, με τη μπάλα όμως να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Νάβας. Στο 54΄ο Ίσκο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο έχασε μεγάλη ευκαιρία, μετά από πάσα του Μαρσέλο βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, όμως το σουτ του έφυγε έξω. Στο 64’ η Ατλέτικο έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Καράσκο έκανε το πλασέ, σώζει ο Νάβας, κεφαλιά από τον Γκαμέιρο, και πάλι ο Νάβας σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μόντριτς σκόραρε για την Ρεάλ, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι και το τέρμα δεν μέτρησε. Στο 70’ ο Γκριεζμάν, έκανε το σουτ από δύσκολη θέση (αριστερά πλάγια στην περιοχή) και ο Νάβας είπε και πάλι όχι. Στο 73’ έγινε η εξαιρετική κεφαλιά από τον Μπενζεμά, στο εξωτερικό μέρος των διχτυών του Όμπλακ όμως η μπάλα. Στο 77’ ο Γκαμέιρο έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 88’ ο Ρονάλντο έκανε όμορφη ενέργεια βρήκε το χώρο για σουτ, όμως όταν το έκανε η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 90+2 ήρθε και η τελευταία φάση του αγώνα. Ο Γκριεζμάν έκανε το σουτ από δύσκολη θέση, όμως και πάλι ο Νάβας είπε όχι. Έτσι ήρθε το τέλος του παιχνιδιού και η Ρεάλ βρίσκεται και στον τελικό του Champions League.

Ενδεκάδες

Ατλέτικο Μ.: Όμπλακ, Χιμένεθ, Γοδίν, Σάβιτς, Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Καράσκο, Γκριεζμάν, Τόρρες

Ρεάλ Μ.: Νάβας, Ντανίλο, Μαρσέλο, Βαράν, Ράμος, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Ρονάλντο, Μπενζεμά