Η Γιούβε επέστρεψε!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-0

Η Γιουβέντους άντεξε στην πίεση της Μπαρτσελόνα, πήρε την ισοπαλία με 0-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 12η φορά στην ιστορία της. Ματς με γρήγορο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες.

Με πολύ γρήγορο ρυθμό άρχισε το ματς στο Καμπ Νου. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να πιέσει από την αρχή, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Από την άλλη, η Γιουβέντους πρόσεχε πρώτα τα νώτα της και κοίταζε να επιτεθεί με αντεπιθέσεις, πιέζοντας παρά πολύ ψηλά την αντίπαλη άμυνα. Στο 13’ είχαμε την πρώτη ευκαιρία για την Γιούβε με πολύ καλό σουτ του Ιγκουαϊν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουαδράδο είχε ευκαιρία για τους Ιταλούς. Στο 19’ ο Μέσι απώλεσε τεράστια ευκαιρία για τους Καταλανούς, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ με πλασέ. Η Μπαρτσελόνα συνέχιζε να ελέγχει το ματς, ενώ η Γιούβε αμυνόταν μαζικά μεν, αποτελεσματικά δε. Στο 31’, η Μπάρτσα απώλεσε νέα διπλή ευκαιρία με δράστη τον Μέσι. Στο 38, η Γιούβε απάντησε με ευκαιρία του Ιγκουαϊν από μπαλιά του Πιάνιτς. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ σ’ ένα ματς με γρήγορο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Δύο με τον Κουαδράδο για τους φιλοξενούμενους και με  Νεϊμάρ και Μέσι για την Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Η Μπάρτσα συνέχιζε την πίεση, όμως η Γιουβέντους αντιστεκόταν σθεναρά στις επιθέσεις των Καταλανών. Στο 66’, η Μπαρτσελόνα έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία και πάλι με τον Μέσι, του οποίου το πλασέ έφυγε άουτ με εξουδετερωμένο τον Μπουφόν. Στο 70’, είχαμε νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το σουτ του Ρομπέρτο να φεύγει άουτ. Όσο περνούσε ο χρόνος, η Γιουβέντους ξεθάρρευε, κέρδιζε μέτρα και είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις για να φύγει ακόμα και με τη νίκη από την Βαρκελώνη.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την Γιουβέντους θριαμβεύτρια και χωρίς να δέχεται γκολ σε δύο ματς από τους Καταλανούς.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Σέρχι Ρομπέρτο (78' Μασεράνο), Ουμτιτί, Άλμπα, Μπούσκετς, Ινιέστα, Ράκιτιτς (58 Αλκάθερ), Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Άλβες, Σάντρο, Κεντίρα, Κουαδράδο (83' Λεμινά), Μπονούτσι, Πιάνιτς, Ντιμπάλα (75' Μπαρτσάλι), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν (88' Ασαμόα)