Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1: Όρθια με Χαντάνοβιτς και Ικάρντι η Ίντερ

Ο Αργεντίνος ισοφάρισε στο τέλος και η ιταλική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τους Καταλανούς

Με ένα γκολ του Mάουρο Ικάρντι - προϊόντος των ακαδημιών της Μπαρτσελόνα - η Ίντερ ισοφάρισε στο τέλος (87') σε 1-1 την Μπαρτσελόνα, η οποία απώλεσε πάρα πολλές ευκαιρίες να καθαρίσει εύκολα το ματς. Για την Μπαρτσελόνα σκόραρε στο 83' ο Μαλκόμ που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα (81'). Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 10 βαθμούς με την Ίντερ να μένει δεύτερη στους 7.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει από νωρίς πλήρως τον αγώνα. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντεμπελέ έκανε το σουτ με τον Χαντάνοβιτς να διώχνει δύσκολα. Στο 12' ο Σουάρες βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά πλάσαρε άουτ. Η Ίντερ είχε καλή ευκαιρία στο 19' με τον Ασαμόα να σουτάρει άουτ από θέση που υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να σκοράρει. Tρία λεπτά μετά ο Σουάρες έκανε εκπληκτική ενέργεια, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 30' οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε φάση διαρκείας με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Σουάρες βρέθηκε μόνος του σε πλάγια θέση και σούταρε άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 37' ο Χαντάνοβιτς είπε "οχι" στην προσπάθεια του Κοουτίνιο, ενώ στο 42' σταμάτησε και το σουτ του Σουάρες.

Β΄Ημίχρονο:

Ο χορός των ευκαιριών των "Μπλαουγκράνα" συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Κοουτίνιο να απειλεί στο 50'. Εννέα λεπτά μετά ο Σουάρες σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς πριν την πάσα προς τον Ουρουγουανό η μπάλα είχε βγει άουτ. Στο 60' ο Χαντάνοβιτς έδιωξε και το σουτ του Ράκιτιτς που βγήκε τετ-α-τετ με τον Σλοβένο. Πέντε λεπτά μετά ήρθε καλή ευκαιρία για την Ίντερ με πρωταγωνιστή τον Πολιτάνο, ενώ ο Χάντανοβιτς συνέχισε να έχει τα ρολά κατεβασμένα διώχνοντας και το σουτ του Ντεμπελέ στο 67'. Τελικά το γκολ ήρθε στο 83' και το πέτυχε ο Μάλκομ, που είχε μπει λίγο πριν στο ματς (81'). Ο Βραζιλιάνος - παρ' ολίγον χρυσή αλλαγή του Βλαβέρδε - πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Χαντάνοβιτς. Ωστόσο, η Ίντερ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 87' ο συνήθης ύποπτος, Μάουρο Ικάρντι, γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε στο τελικό 1-1, αφήνοντας τους Καταλανούς να τα βάζουν με τη τύχη τους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ίντερ (Σπαλέτι): Η Ίντερ κατήλθε στον αγωνιστικό χώρο πάνοπλη αγωνιστικά με ένα αμυντικό σύστημα 4-2-3-1 με σκοπό να επιτεθεί από τα άκρα ή στο τρανζίσιον. Κατάφερε να «κλέψει» το βαθμό στο 87’ με το γκολ του Ικάρντι.

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Η Μπαρτσελόνα μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο σε ένα σχήμα 4-3-3 με ξεκάθαρο σκοπό να πάρει το «διπλό» και να σφραγίσει την πρωτιά στον όμιλο. Ο Βαλβέρδε δεν είχε στην διάθεση του τον αστέρα της ομάδας, Λιονέλ Μέσι και τους Ουμτίτι και Βερμάελεν. Εν τέλει, αν και καλύτερη η ομάδα του Βάσκου πήρε την ισοπαλία με 1-1 και ανέβηκε στους 10 βαθμούς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ίντερ: Καίριες επεμβάσεις από τον Χαντάνοβιτς σε πολλά σημεία του αγώνα στον επιθετικό μονόλογο της Μπαρτσελόνα. Ο Πέρισιτς ήταν εξαιρετικά κινητικός και ήταν ο πιο δημιουργικός παίκτης των Ιταλών στο ματς. Στην αφάνεια πέρασε και ο Μάουρο Ικάρντι στο πρώτο μέρος που δεν τροφοδοτήθηκε σωστά από τους συμπαίκτες τους για να γίνει απειλητικός. Ωστόσο, στην μια και μοναδική ευκαιρία που βρήκε σκόραρε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μπαρτσελόνα: Τρομερή παρουσία Σουάρες, Κουτίνιο και Ντεμπελέ. Κανείς δεν υστέρησε ούτε στα αμυντικά του καθήκοντα, ούτε στα επιθετικά. Ωστόσο, στην επίθεση οι παίκτες του Βαλβέρδε ήταν άτυχοι και βρήκαν μπροστά τους ένα απίθανο Χαντάνοβιτς. Κατάφεραν στιγμιαία να αγγίξουν την νίκη με τον νεοεισελθών Μαλκόμ που ήταν η χρυσή αλλαγή του Βαλβέρδε και σκόραρε στο 83’ για το 1-0, αλλά σε μια κακή στιγμή στην άμυνα, ο Ικάρντι έφερε το ματς στα ίσα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ίντερ: Κακό παιχνίδι από τον Ναϊνγκολάν που δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του και με αρκετά ατομικά λάθη και αντικαταστάθηκε στο 63’ από τον Μπόρχα Βαλέρο.

Μπαρτσελόνα: Κανείς δεν υστέρησε. Αν μια ομάδα έπρεπε να κερδίσει σήμερα αυτή ήταν η Μπαρτσελόνα. Στα τελευταία λεπτά μετά και την ισοφάριση έμεινε από δυνάμεις και το ματς εξήλθε φυσιολογικά ισόπαλο 1-1.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Πολωνός ρεφ στον αγώνα, χωρίς να έχει να αντιμετωπίσει τη δύσκολη φάση.

Συνθέσεις:

Ίντερ (Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι, Βρσάλικο, Ασαμόα, Σκρίνιαρ, Ναϊνγκολάν (Μπόρχα Βαλέρο 63'), Βεσίνο, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς (Μαρτίνεζ 85'), Πολιτάνο (Καντρέβα 82'), Ικάρντι.

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ζόρντι Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Λεγκλέ, Αρτούρ (Βιδάλ 73'), Ράκιτιτς, Κουτίνιο, Ντεμπέλε (Μαλκόμ 81'), Σουάρες.

Σκόρερ: Ικάρντι (87') / Μαλκόμ (83')

Κίτρινες: Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς / Ράκιτιτς