Λίβερπουλ - Παρί Σεν Ζερμέν 3-2: Ο Φιρμίνιο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα

Ματσάρα με τα όλα της στο Άνφιλντ...

Από την κόλαση στον παράδεισο! Η Λίβερπουλ επικράτησε 3-2 επί της Παρί στον κατάμεστο Άνφιλντ σε ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, μέχρι που ο Φιρμίνιο τους… χάλασε τα σχέδια και με γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Φορτσάτη μπήκε η Λίβερπουλ, η οποία πέτυχε δύο γκολ, όμως η Παρί σήκωσε κεφάλι και μείωσε στο πρώτο 45λεπτο. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Μόλις στο 6’ οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία όταν ο ΒανΝτάικ εντός περιοχής έκανε το δυνατό σου με τον Αριολά να αποκρούει με το ένα χέρι εντυπωσιακά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μίλνερ δοκίμασε και αυτός το πόδι του από μακρινή απόσταση, με τον κίπερ των Γάλλων να αποκρούει ξανά. Η ομάδα του Κλοπ συνέχισε να πιέζει, και στο 15’ σημείωσε άλλη μια φάση μετά από κεφαλιά του Γκόμες η οποία κατέληξε λίγο πάνω από την εστία. Στο 17ο λεπτό, η Παρί κατέγραψε την πρώτη της καλή φάση, όταν ο Νεϊμάρ έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής το οποίο απέκρουσε ο Άλισον, ενώ στην επαναφορά ο Καβάνι έστειλε τη μπάλα κατευθείαν στην αγκαλιά του αντίπαλου κίπερ. Η Λίβερπουλ βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα στο 30’ μετά από άπιαστη κεφαλιά του Στάριτζ ο οποίος άνοιξε το σκορ στο Άνφιλντ. Πέντε λεπτά αργότερα η Παρί προσπάθησε να απαντήσει όταν ο Μπαπέ με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Στο 36’ η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπερνάτ ανέτρεψε τον Βαϊνάλντουμ εντός περιοχής, ενώ ο Μίλνερ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, άνηκε στην Παρί καθώς στο 40’ μείωσε σε 2-1 όταν ο Μενιέ εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση του Ρόμπερτσον και με δυνατό πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Άλισον.

Β' ημίχρονο

Το καλό, το φύλαγαν για το τέλος. Σε ένα μέτριο δεύτερο 45λεπτο οι φάσεις μπορεί να ήταν λιγοστές, ωστόσο στο τελευταίο 10λεπτο έγιναν… πολλά. Πάμε όμως να αρχίσουμε από το 58’ όταν σωστά ακυρώθηκε γκολ της Λίβερπουλ. Ο Στάριτζ προσπάθησε να σκοράρει με προβολή όμως χτύπησε στον Αριολά και στην συνέχεια ο Σαλάχ έδιωξε την μπάλα στα δίκτυα. Στο 72’ ο Αιγύπτιος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα, όμως το γυριστό του σουτ από το ύψος του πέναλτι πέρασε μόλις δίπλα από την εστία των Γάλλων. Η Λίβερπουλ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ η Παρί έδειχνε χαμένη στον αγωνιστικό χώρο. Στο 81’ ο Μανέ από δύσκολη θέση έκανε το συρτό σουτ, το οποίο πέρασε παράλληλα και μόλις έξω. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έφερε το ματς στα ίσα (83’) όταν ο Νεϊμάρ έκλεψε από τον Σαλάχ στον άξονα, έδωσε στον Μπαπέ ο οποίος με δυνατό πλασέ έκανε το 2-2. Το ματς όμως δεν τέλειωσε εκεί. Στα τελευταία λεπτά η Λίβερπουλ πίεζε και έδειχνε πως ήθελε το τρίποντο. Και το πήρε! Στο 90’+1 ο Φιρμίνιο… χόρεψε την αντίπαλη εστία, ελευθερώθηκε από τους αντιπάλους του, και με πλασέ από πλάγια θέση εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Κοουτσάρισμα

Λίβερπουλ

Σε σχηματισμό 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Γιούργκεν Κλοπ. Τόσο η ομάδα του, όσο και η αντίπαλος χαρακτηρίζονται ως επιθετικές, γι’ αυτό και σκοπός των γηπεδούχων ήταν να κρατήσουν μπάλα και να κάνουν το παιχνίδι τους με υπομονή και οργάνωση.

Παρί Σεν Ζερμέν

Με τον ίδιο σχηματισμό παρέταξε και ο Τόμας Τούχελ την ομάδα του, ενώ με την τριπλέτα… φωτιά (Μπαπέ-Καβάνι-Νεϊμάρ) προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη εστία. Στο πρώτο μέρος η Παρί έδωσε χώρο και το πλήρωσε, καθώς υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι.

Διακριθέντες

Λίβερπουλ

Η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα αξιοπρεπές πρόσωπο απέναντι στην Παρί, καθώς κατέγραψαν μεγάλα διαστήματα όμορφου και δημιουργικού ποδοσφαίρου. Οι σκόρερ Στάριτζ και Μίλνερ ήταν αυτοί που είχαν την λύση στο σκοράρισμα. Φυσικά, ο Φιρμίνιο αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή αφού στο 90’+1 χόρεψε την άμυνα και σκόραρε το νικητήριο γκολ.

--

Απογοήτευσαν

Λίβερπουλ

Ο Ρόμπερτσον δεν έδιωξε αποφασιστικά και μακριά τη μπάλα στο 40ο λεπτό και έδωσε… ασίστ στον Μενιέ για να μειώσει σε 2-1 για την Παρί. Από την άλλη, ο Μανέ αν και κινητικός, απώλεσε αρκετές ευκαιρίες.

Ήταν σχεδόν… άφαντοι κι ας κατάφεραν να ισοφαρίσουν για λίγο (2-2). Ο λόγος για τους Νεϊμάρ και Μπαπέ οι οποίοι ήταν μακριά από το καλό τους πρόσωπο και δεν έδειξαν την ποιότητα που διαθέτουν. Ο Μπερνάτ ανέτρεψε στον Βαϊνάλντουμ και μέσω του πέναλτι η Λίβερπουλ διπλασίασε τα γκολ της. Ίσως ο ποδοσφαιριστής της Παρί να μπορούσε να αποφύγει την παράβαση.

Διαιτησία

Σωστή η υπόδειξη του Τσακίρ στο 36’ όταν καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Λίβερπουλ, καθώς ο Μπερνάτ ανέτρεψε τον Βαϊνάλντουμ εντός περιοχής. Στο δεύτερο μέρος σωστά ακυρώθηκε γκολ της Λίβερπουλ, καθώς ο Στάριτζ στην προσπάθεια του να σκοράρει με προβολή χτύπησε τον Αριολά, και στη συνέχεια ο Σαλάχ έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, ΒανΝτάικ, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Μανέ (90'+3 Φαμπίνιο), Σαλάχ (85' Σακίρι), Γκόμες, Χέντερσον, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ, Σταριτζ (72' Φιρμίνιο).

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Αριολά, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεπέ, Μαρκίνιος, Ντι Μαρία (80' Μότι), Μπαπέ, Καβάνι (80' Ντράξελ), Νεϊμάρ, Μενιέ, Μπερνάτ, Ραμπιό.

Σκόρερ: 30' Στάριτζ, 36' Μίλνερ, 90'+1 Φιρμίνιο / 40' Μενιέ, 83' Μπαπέ

Κίτρινες: ΒανΝτάικ / Μενιέ