Μάντσεστερ Γιουνάιτετ - Γιουβέντους 0-1: Καθάρισε την πρωτιά με Ντιμπάλα

Ένα τέρμα από τον Αργεντινό ήταν αρκετό για την Γηραιά Κυρία ώστε να πάρει τη νίκη και κεφάλι στον όμιλο.

Η Γιουβέντους ήταν η νικήτρια του μεγάλου παιχνιδιού που διεξήχθει στο Ολντ Τράφορντ για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι μπιανκονέρι, με χρυσό σκόρερ τον Ντιμπάλα στο 21ο λεπτό της αναμετρησης έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την Αγγλία και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο. Δεν έπεισε με την εμφάνισή της η Μάντσεστερ καθώς δεν μπόρεσε να βρει τις απαντήσεις στο καλό αμυντικό παιχνίδι των Ιταλών. Μοναδική αξιόλογη φάση για τους κόκκινους διάβολους το δοκάρι που βρήκε με τον Πογκμπά στο 75΄.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Γιουβέντους να έχει στην κατοχή της μπάλα και να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις στη εστία του Ντε Χέα. Στο 13΄ είχαμε τη πρώτη τελική, όταν Κουαρδάδο σέντραρε από αριστερά στον Ντιπάλα ο οποίος έκανε τη κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Πογκμπά πήρε τη κεφαλιά, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον Σέζνι. Στο 17΄ η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με τον Ντιμπάλα. Ο Ρονάλτο μετά από ωραία ενααλλαγή της μπάλας, σέντραρε στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Κουαρδάδο δεν έκανε σωστά τη προβολή και η μπάλα στρώθηκε στον Αργεντινό που με σουτ εντός περιοχής πέτυχε το 0-1. Στο 22΄ ο Κανσέλο έκανε ωραία το 1-2 εκτός περιοχής και έπιασε το δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Ντε Χέα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Μπεντακούρ πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Η Γιουβέντους συνέχισε να έχει την υπεροχή στο ματς και στο 39΄ βρέθηκε τρεις φορές σε φάση εκτέλεσης. Ο Ρονάλτο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με τον Ντε Χέα να μην μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα, στην επαναφορά και με κεφαλιά ο Ματουιντί ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Γιουνάιτετ σε νέα απόκρουση ενώ στη συνέχεια έστειλε την μπάλα άουτ. Το Α΄ μέρος έκλεισε με ωραίο πλασέ του Ντιμπάλα το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντε Χέα.

Β΄ Ημίχρονο: Με διάθεση να πιέσει μπήκε στον δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτετ, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο. Στο 52΄ είχαμε τη Μεγάλη απόκρουση από τον Ντε Χέα σε δυνατό σουτ με τη μία, του Ρονάλτο από το ύψος της περιοχής. Στη συνέχεια η Γιουνάιτετ προσπάθησε με σέντρες κυρίως να δημιουργήσει φάσεις αλλά οι αμυντικοί της Γιουβέντους δεν άφησαν τον Λουκάκου να δείξει. Αντίθετα, με κράτημα της μπάλας διατήρησαν ένα χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι. Μοναδική περίπτωση όπου οι κόκκινοι διάβολοι έφτασαν κοντά στο γκολ ήταν στη φάση του 75ου λεπτού όπου ο Πογκμπά με φαλτσαριστό πλασέ βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σέζνι. Στο 90΄ είχαμε την ατομική ενέργεια και το πλασέ από τον Μαρσιάλ, το οποίο όμως απέκρουσε εύκολα ο Σέζνι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτετ (Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Σο, Μάτα, Μάτιτς, Πογκμπά, Ράσφορντ, Λουκακού, Μαρσιάλ

Γουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Κιελίνι, Πιάνιτς, Ρονάλτο, Ντιμπάλα (Μπερναντέσκι 78΄), Σάντρο, Ματουιντί, Μπονούτσι, Κανσέλο (Κόστα 87΄), Κουαδράδο (Μπαρτσάλι 82΄ ), Μπεντανκούρ

Σκόρερ: - / Ντιμπάλα (21΄)

Κίτρινες κάρτες:  Γιανγκ / Ματουιντί, ΚΙελίνι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)