Μπάγερν Μονάχου - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Το έφεραν... τούμπα οι Ισπανοί (video)

Εδώ τα πάντα-όλα για το μεγάλο παιχνίδι της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης...

Το ανέτρεψε, και τώρα την περιμένει σπίτι της. Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 1-2 επί της Μπάγερν στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

Οι Ισπανοί αν και έμειναν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρους τους δεδομένα και την ερχόμενη Τρίτη στον επαναληπτικό θα προσπαθήσουν να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη, οι Γερμανοί παρουσίασαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και παρά την ήττα, θα δώσουν τα… ρέστα τους για την πρόκριση.

Α’ ημίχρονο

Αργήσαμε να δούμε θέαμα, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ανέβαζαν την απόδοση τους. Η Μπάγερν άρχισε καλύτερα και στο 19’ λεπτό απείλησε για πρώτη φορά την εστία της Ρεάλ, μετά από δυνατό σουτ του Ραφίνια το οποίο κατέληξε στα χέρια του Νάβας. Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (28’) ο Κίμιχ πέτυχε πολύ όμορφο γκολ, με σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η Ρεάλ έδειχνε πως αδυνατούσε να αντιδράσει, όμως το τελευταίο πεντάλεπτο επιφύλασσε και φάσεις, αλλά και ισοφάριση. Στο 42’ ο Χούμελς από κοντινή απόσταση έκανε την προβολή, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Νάβας. Οι φιλοξενούμενοι στο 44’ διαμόρφωσαν το 1-1 όταν ο Μαρσέλο με σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Ούλραϊχ. Η τελευταία φάση του 45λεπτου ανήκει στους γηπεδούχους, με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι την οποία εξουδετέρωσε ο Νάβας με διπλή προσπάθεια. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους, τα σκληρά μαρκαρίσματα από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, ενώ η Μπάγερν αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει δύο αλλαγές λόγω μυϊκών τραυματισμών των Ρόμπεν και Μπόατενγκ.

Ισοζυγισμένο και καλύτερο ήταν το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι στο 50’ σημείωσαν πολύ καλή φάση, όταν ο Ριμπερί γύρισε στον Μίλλερ, όμως ο Βαράν έδιωξε σωτήρια για την Ρεάλ. Οι Ισπανοί στο 57’ το έφερα… τούμπα όταν μετά από αντεπίθεση ο Ασένσιο μόνος με τον Ούλραιχ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με εξαιρετικό πλασέ. Στην συνέχεια, ο Ριμπερί προσπάθησε να πάρει την… κατάσταση τα χέρια του και απείλησε τον Νάβας σε δύο περιπτώσεις με κοντινά σουτ (59’, 63’), με τον κίπερ της Ρεάλ να… φωνάζει παρών εξουδετερώνοντας τον κίνδυνο. Στο 67ο λεπτό, ο Μίλλερ έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ κοντινή απόσταση. Δύο λεπτά αργότερα, ο άτυχος Ριμπερί επιχείρησε νέο σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω. Η Ρεάλ στο 76’ σημείωσε πολύ καλή ευκαιρία για το 1-3, όταν ο Μπενζεμά έκανε το πλασέ, με τον Ούλραιχ να αποκρούει με τα πόδια. Τελευταία φάση του αγώνα δημιουργήθηκε από τους Γερμανούς, μετά από άστοχο πλασέ του Λεβαντόφσκι.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούπ Χάινκες): Ούλραιχ, Χούμελς, Ριμπερί, Μαρτίνεθ (76' Τολισό), Λεβαντόφσκι, Ρόμπεν (8' Τιάγκο), Χάμες Ροντρίγκες, Ραφίνια, Μπόατενγκ (34' Σούλε), Μίλλερ, Κίμιχ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ (67' Μπενζεμά), Ράμος, Βαράν, Ρονάλντο, Κροός, Μόντριτς, Μαρσέλο, Κασεμίρο (83' Κόβασιτς), Λούκας Βάσκεθ, Ίσκο (46' Ασένσιο).

Σκόρερ: 28' Κίμιχ / 44' Μαρσέλο, 57' Ασένσιο

Κίτρινες: Ριμπερί, Τιάγκο / Κασεμίρο