Mπάγερν-Μπεσίκτας 5-0: Την «σκόρπισε» στους πέντε ανέμους!

Και με τα δυο πόδια στην επόμενη φάση του θεσμού η Μπάγερν

Ήταν καταιγιστική και είδε δίχτυα πέντε φορές απέναντι στην Μπεσίκτας που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 16' όταν ο Βίντα δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Μπάγερν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο σε ένα καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης στο 43' με τον Μίλερ. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήραν ο Κομάν στο 52', ο Μίλερ και πάλι στο 66' και τέλος με δυο προσωπικά γκολ του Λεβαντόφσκι στο 81' και στο 88' ήρθε η ευρεία νίκη με 5-0.

Α΄Ημίχρονο:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Μπάγερν να φτιάχνει την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 6’ με μια κεφαλιά του Μίλερ. Στο 9’ καταγράφηκε διπλή προσπάθεια με δυο σουτ του Λεβαντόφσκι τα οποία απέκρουσε με τα πόδια ο Φάμπρι. Στο 10’ σ’ ένα μακρινό σουτ του Κομάν, ο Φάμπρι απέκρουσε και πάλι.

Στο 11’ θα σημειωθεί άλλη μια τεράστια ευκαιρία για την Μπάγερν με την κεφαλιά του Βιδάλ που θα φύγει μόλις έξω. Έτσι μέσα σε ένα τρίλεπτο η καταιγιστική επιθετικά Μπάγερν, θα απειλήσει την εστία της Μπεσίκτας. Στο 16’ σε μια γρήγορη αντεπίθεση των Βαυαρών θα φέρει την απευθείας κόκκινη στον Βίντα, ενώ από την εκτέλεση του φάουλ από τον Χάμες, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φάμπρι.

Στο 19’ η Μπεσίκτας θα απαντήσει χάνοντας μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Λοβ που σούταρε βεβιασμένα και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ούλραϊχ. Στο 30’ θα χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μπάγερν να σκοράρει όταν στην καρφωτή κεφαλιά από Χούμελς, ο Φάμπρι θα κάνει εκπληκτική επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 33’ μετά από στημένη φάση, η Μπάγερν θα κάνει μια μινι-πολιορκία στα καρέ των Τούρκων, ωστόσο χωρίς να πετύχει το γκολ. Στο 36’ ο Λεβαντόφσκι έκανε το γυριστό χωρίς κάποια τύχη αφού θα στείλει την μπάλα ψηλά. Στο 39’ παρότι με 10 παίκτες η Μπεσίκτας έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Κουαρέσμα έκανε ένα καλό σουτ από τα πλάγια δεξιά, όμως ήταν σε ετοιμότητα ο Ούλραϊχ και απέκρουσε.

Στο 43’ σε ένα καθοριστικό σημείο για την αναμέτρηση ο Μίλερ θα πετύχει το 1-0 από κοντά, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Β΄ Ημίχρονο:

Δυναμικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν και στο 50’ πλησίασε πολύ κοντά στο 2-0. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ανέλαβε να εκτελέσει απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι και θα φύγει έξω.

Στο 52’ γίνεται το αναμενόμενο με τον Κομάν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του από το ωραίο γύρισμα του Λεβαντόφσκι μέσα στην περιοχή. Ο Μίλερ θα κάνει ακόμη ευκολότερο το έργο της ομάδας του σκοράροντας δεύτερη φορά στον αγώνα για το 3-0 με προβολή μετά από γύρισμα μέσα στην περιοχή.

Στο 68’ ο Λεβαντόφσκι είναι αυτός που θα χάσει μεγάλη ευκαιρία από κοντά, ενώ στο 70’ ο Μίλερ με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα έξω. Στο 71’ και στο 72’ καταγράφηκαν δυο μακρινά σουτ από τον Κομάν, το οποίο μπλόκαρε ο Φάμπρι και μετά με τον Ρόμπεν που έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 79’ θα γίνει το 4-0 με τον Λεβαντόφσκι που έψαχνε το γκολ σ’ όλο τον αγώνα. Πρώτα η φάση ξεκίνησε όταν ο Χούμελς δοκίμασε το μακρινό σουτ, απέκρουσε ασταθώς ο Φάμπρι και ο Λεβαντόφσκι από κοντά πήρε το ριμπάουντ για το 4-0. Στο 86’ έγινε ένα καλό σουτ από τον Χάβι Μαρτίνεζ, εξαιρετική ήταν όμως η επέμβαση από τον Φάμπρι.

Στο 88’ θα ολοκληρωθεί η επιτυχία της Μπάγερν απόψε με το 2ο προσωπικό γκολ του Λεβαντόφσκι που θα γράψει το 5-0. Έτοιμο γκολ στον Πολωνό από το γύρισμα του Μίλερ μέσα στην περιοχή.

Συνθέσεις:

Μπάγερν (Χάινκες): Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Βιδάλ (Τολισό 83'), Μίλερ, Χάμες (Ρόμπεν 44'), Μαρτίνεζ, Κομάν (Ριμπερί 81'), Λεβαντόφσκι.

Μπεσίκτας (Γιουνές): Φάμπρι, Ερκίν (Γκιονούλ 69'), Πέπε, Βίντα, Αντριάνο, Χάτσινσον, Μεδέλ (Αρσλάν 85'), Κουαρέσμα, Ταλίσκα, Μπάμπελ, Βάγκνερ Λοβ (Τόσιτς 57')

Σκόρερ: Μίλερ (43', 66'), Κομάν (52'), Λεβαντόφσκι (79', 88') / -

Κίτρινες: Λεβαντόφσκι / Κουαρέσμα, Πέπε, Τόσιτς

Κόκκινες: - / Βίντα

Διαιτητής: Οβίντιου Χατεγκάν