Μπαρτσελόνα-Ρόμα 4-1: «Καθάρισαν» από το πρώτο παιχνίδι οι Ισπανοί

«Καθάρισαν» την πρόκριση οι μπλαουγκράνα

Άνετη και ωραία η Μπαρτσελόνα επικράτησε 4-1 επί της Ρόμα και πλέον βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ισπανοί σε ένα τρίλεπτο μετέτρεψαν το 1-0 σε 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πίστεψαν σε κάποιο καλύτερο γι’ αυτούς αποτέλεσμα. Ο Σουάρες λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 4-1 δίνοντας άλλο αέρα στην ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη.

Α΄ ημίχρονο

Μονόλογος ήταν το πρώτο μέρος, καθώς η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Η ομάδα του Βαλβέρδε είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ η Ρόμα επικεντρώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα. Η πρώτη φάση από τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 11ο λεπτό όταν ο Μέσι έπιασε το σουτ-κεραυνό, το οποίο εξουδετέρωσε ο Άλισον. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ράκιτιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και μόνος από πλάγια θέση έκανε το πλασέ-σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Η Ρόμα δεν κατέγραψε κλασσική ευκαιρία παρά μόνο κάποιες προϋποθέσεις, ενώ στο 38’ η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μετά από αυτογκόλ του Ντε Ρόσι, με τον ποδοσφαιριστή των Ιταλών να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του, στην προσπάθεια του να διώξει πριν σκοράρει ο Μέσι.

Τέσσερα γκολ μας επιφύλασσε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πιο επιθετικές… διαθέσεις και προσπάθησαν για την ισοφάριση. Ωστόσο η Μπαρτσελόνα πήρε τα πάνω της και στο 56ο λεπτό ο Σουάρες έκανε το πλασέ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά χτύπησε στον Μανωλά και κατέληξε στα δίκτυα. Αξίζει να αναφερθεί πως και αυτό το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ, όπως και το πρώτο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μέσι βρήκε εξαιρετικά τον Σουάρες ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Άλισον να αποκρούει ασταθώς. Ο Πικέ βρέθηκε στην σωστή θέση, πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε ανενόχλητος την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0. Οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και επιχείρησαν να μειώσουν, με τον Τερ Στέγκεν να λέει «όχι» σε κάθε επιθετική προσπάθεια τους. Στο 80ο λεπτό ο Τζέκο από κοντινή απόσταση νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 3-1, όμως ο Σουάρες -ο οποίος έψαχνε το γκολ καθ’ όλη την διάρκεια της βραδιάς- διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 87’ με εύστοχο πλασέ.

Διακριθέντες

Μπαρτσελόνα

Αν και δεν έπιασε το μάξιμουμ των δυνατοτήτων της, η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση. Από τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν, ήταν ο Πικέ ο οποίος ανέκοψε τις επιθετικές ενέργειες των αντιπάλων, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Ράκιτιτς ο οποίος στάθηκε άτυχος στο πρώτο μέρος όταν σημάδεψε το δοκάρι. Επίσης και ο Σουάρες ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, ενώ πέτυχε και το 4ο -και ίσως σημαντικό- γκολ για την ομάδα του. Εξαιρετική και η παρουσία του Τερ Στέγκεν ο οποίος πραγματοποίησε καθοριστικές επεμβάσεις, ειδικά στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Ρόμα

Ο Μανωλάς βρέθηκε την… λάθος ώρα στο λάθος… μέρος καθώς στο δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα ήταν στο έδαφος και η μπάλα χτύπησε πάνω του με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίκτυα. Ωστόσο, ο Έλλαδίτης αμυντικός πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία, ενώ είχε δύσκολο έργο με τον… δαιμόνιο Μέσι.

Διαιτησία

Πολύ καλή η διαιτησία του Ντάνι Μακέλι, ο οποίος δεν υπέπεσε σε σοβαρά λάθη. Στο 9’ ο Τζέκο βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής, ωστόσο σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση. Επίσης, στο 42’ σωστά υπέδειξε το φάουλ της Ρόμα εκτός περιοχής, και δεν έδειξε την άσπρη βούλα, καθώς η παράβαση ενδέχεται να ήταν εκτός περιοχής. Πολύ καλή και η παρουσία των βοηθών. Στο πρώτο μέρος σωστά ακύρωσαν το γκολ του Σουάρες ο οποίος ήταν εκτεθειμένος.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Ζόρντι Άλμπα, Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς (67' Παουλίνιο), Σέρχι Ρομπέρτο, Ινιέστα, Ράκιτιτς, Σουάρες, Μέσι.

Ρόμα (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Άλισον, Κολάροφ, Φάτσιο, Μανωλάς, Πέρες, Στρόουτμαν, Πελεγκρίνι (60' Γκοναλόν), Περότι, Ντε Ρόσι, Φλορέντσι (73' Ελσαράουι), Τζέκο.

Σκόρερ: 38' Ντε Ρόσι (αυτογκόλ), 56' Μανωλάς (αυτογκόλ), 59' Πικέ, 87' Σουάρες / 80' Τζέκο

Κίτρινες: Κολάροφμ, Στρόουτμαν