Ολυμπιακός-Γιουβέντους 0-2: «Διπλό» πρόκρισης! (vid)

Νίκη-πρόκριση των Ιταλών στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι, η Γιουβέντους κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-2 στον Πειραιά και προκρίθηκε για 4ησυνεχόμενη χρονιά στα νοκ άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ των Ιταλών οι Κουαδράδο στο 15’ και Μπερναρντέσκι στο 90’. Στους 11 βαθμούς οι Ιταλοί, στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις ένα βαθμό οι Πειραιώτες.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στον Πειραιά. Στο 7’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Ντιμπαλά μπήκε στη περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Προτό έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 11’, το μακρινό σουτ του Ελαμπντελαουί απέκρουσε δύσκολα ο Σέζνι με διπλή προσπάθεια. Στο 15’, η Γιούβε προηγήθηκε. Ο Άλεξ Σάντρο έκανε το γύρισμα για τον Κουαδράδο, ο οποίος σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα. Μετά το γκολ, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός, με τους Ιταλούς να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα. Από την άλλη, η αμυντική γραμμή των Πειραιωτών υπέπιπτε σε αρκετά λάθη. Ο Ολυμπιακός, όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η εκτέλεση κόρνερ του Πάρντο βρήκε τον Νικολάου, ο οποίος έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφθασε στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος έπιασε την δεύτερη από πολύ κοντά, όμως ο Σέζνι έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια, κρατώντας το προβάδισμα των Ιταλών.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Μάριν να περνά στο παιχνίδι αντί του Σεμπά, αφού ο Λεμονής ήθελε κάτι να αλλάξει. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ολυμπιακός πίεσε και έχασε σημαντική ευκαιρία στο 58’, όταν ο Σέζνι έδιωξε σωτήρια προ του Μαρίν. Στη συνέχεια, ο αγώνας είχε μέτριο ρυθμό, με την ελληνική ομάδα να ψάχνει την ισοφάριση. Από την άλλη, η Γιούβε πρόσεξε περισσότερο τα νώτα της και προσπάθησε με αντεπιθέσεις να σκοράρει και δεύτερο γκολ. Στο 82’, ο Ολυμπιακός είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Η σέντρα του Κούτρη από αριστερά βρήκε τον Μπεν που έπιασε την κεφαλιά, όμως αυτή χτύπησε στο δοκάρι. Στο 87’ το φοβερό σουτ του Μπερναρντέσκι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Προτό, όμως ο Ιταλός ακραίος επιθετικός δεν λάθεψε στο 90’ και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 0-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι 11αδες:

Ολυμπιακός : Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οτζίτζα (62' Φορτούνης), Πάρντο, Σεμπά (46' Μάριν), Τζούρτζεβιτς (71' Μπεν)

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτσάλι (70' Ρουγκάνι), Σάντρο, Κεντίρα, Ματουϊντί, Κουαδράδο (84' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (62' Πιάνιτς), Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαΐν