ΠΑΟΚ-Βασιλεία 2-1: Οριακό προβάδισμα πρόκρισης

Μια άτυχη στιγμή στο 83ο λεπτό στέρησε στον «δικέφαλο του Βορρά» ένα καλύτερο σκορ

Μια άκρως ικανοποιητική εμφάνιση για 83 λεπτά πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, φτάνοντας μια ανάσα από ένα σοβαρό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού της 1ης Αυγούστου στην Ελβετία. Το γκολ του Ατζέντι μετά από λάθος των Πασχαλάκη και Κρέσπο διαφοροποίησε τις πιθανότητες πρόκρισης για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία όμως κατάφερε να διαφυλάξει την εντός έδρας νίκη. Κρέσπο και Πρίγιοβιτς σκόραραν δύο εξαιρετικά γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης η οποία απέκτησε προβάδισμα, έστω και οριακό, απέναντι στην προβληματική στα μετόπισθεν, δευτεραθλήτρια Ελβετίας.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η αγωνιστική ετοιμότητα των Ελβετών φάνηκε στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης με τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να παρουσιάζονται νωχελικοί στις προσωπικές μονομαχίες και να υποπίπτουν σε αβίαστα λάθη στη μεσαία γραμμή. Στο 7ο λεπτό ο νεαποκτηθέντας Ζάμπα έκανε τη μπαλιά από αριστερά με τον Φρέι να απομακρύνει προ του Πρίγιοβιτς, με την Βασιλεία να φτάνει κοντά στο γκολ στο 12ο όταν ο Στόκερ αστόχησε με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής.

Στο 18ο και 23ο λεπτό ο Βαρέλα κυριάρχησε στον αέρα ωστόσο οι δύο κεφαλιές που επιχείρησε δεν έφτασαν στον στόχο, με τον Κάνιας να προειδοποιεί με σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής το οποίο ο Όμλιν μετέτρεψε σε κόρνερ. Ο Ισπανός μέσος του ΠΑΟΚ τιμώρησε τους Ελβετούς στο 33ο λεπτό όταν μετά από κλέψιμο και φοβερό σουτ στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στο πλεκτό ανοίγοντας το σκορ και κάνοντας το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με πλασέ του Μάτος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Πετρέτα από πλευράς Βασιλείας να τραυματίζεται στο 41ο λεπτό και λίγο αργότερα, να παραδίνει τη σκυτάλη στον Κάιζερ, αποχωρώντας τραυματίας.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να κρατήσει τη μπάλα και επιτεθεί μεθοδικά ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ, καταγράφοντας την πρώτη τελική προσπάθεια στο 52ο λεπτό με τον Όμλιν να μπλοκάρει το σουτ του Μαουρίτσιο. Δύο εκτελέσεις κόρνερ δια ποδός Στόκερ τρία λεπτά αργότερα δεν ανησύχησαν τον Πασχαλάκη, με τον Ζάμπα να τροφοδοτεί τον Λιμνιό στο 58ο λεπτό ο οποίος είδε το αριστερό του πλασέ να σταματά στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι Ελβετοί απείλησαν στο 59ο λεπτό με σουτ του Ριβέρος, με τον ΠΑΟΚ να μην απειλεί ιδιαίτερα αλλά να έχει την κατοχή της μπάλας και το υπέρ του αποτέλεσμα. Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Ζάμπα πλαγιοκόπησε από αριστερά και σημάδεψε τον Πρίγιοβιτς ωστόσο ο Όμλιν με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 77ο λεπτό ο Πέλκας απείλησε με σουτ ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τον Μαουρίτσιο να τον μιμείται αμέσως μετά. Τρία λεπτά αργότερα η επιμονή της ελληνικής ομάδας δικαιώθηκε με τον Πρίγιοβιτς να σκοράρει από απόσταση δέκα μέτρων κάνοντας το 2-0 εν μέσω αποθέωσης.

Η χαρά κράτησε μόλις δύο λεπτά καθώς ο Ατζέντι με σέντρα-σουτ αιφνιδίασε τον Πασχαλάκη μειώνοντας σε 2-1 κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο τρίτο λεπτό της καθυστέρησης ο νεοεισελθόντας Σάκχο φλέρταρε με το γκολ ωστόσο η κεφαλιά του σταμάτησε στον Όμλιν.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το ζεστό χειροκρότημα των φίλων του ΠΑΟΚ κατά την αποχώρησή του στο 73ο λεπτό πήρε ο 19χρονος Ζάμπα για τον οποίον ο «δικέφαλος του Βορρά» εκταμίευσε πέντε εκατομμύρια ευρώ. Σε ρόλο αριστερού ακραίου επιθετικού, ο Βραζιλιάνος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος κερδίζοντας ακόμα και φάσεις που φαινομενικά ήταν χαμένες.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Ασταθής και χωρίς γερά πατήματα στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς παρουσιάστηκε ο Κρέσπο. Ο Ισπανός αμυντικός είχε αρκετά αβίαστα λάθη και αρνητική συμμετοχή στη φάση του 83ου λεπτού, στο οποίο μια φαινομενικά ακίνδυνη μπαλιά, κατέληξε στα δίκτυα του Πασχαλάκη μετά από ασυνενοησία.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίτσιο, Πρίγιοβιτς (85' Ουάρντα), Πέλκας, Κρέσπο, Λιμνιός (92' Σάκχο), Βιερίνια, Κάνιας, Ζάμπα (73' Ελ Καντουρί)

Βασιλεία (Ρ. Βίκι): Όμλιν, Φρέι, Ζάφι, Στόκερ, Ριβέρος, Σούτσι, Όμπερλιν (64' Καλούλου), Ντιέ, Ατζέντι, Μπαλάντα, Πετρέτα (44' Κάιζερ)

Σκόρερς: 33' Κάνιας, 81' Πρίγιοβιτς/83' Ατζέντι

Διαιτητής: Ρ. Μάντλεϊ (Αγγλία)

Κίτρινες κάρτες: Ντιέ, Στόκερ, Φρέι

Γήπεδο: Τούμπα