Παρί Σεν Ζερμέν-Μπάγερν Μονάχου 3-0: Μια Παρί χάρμα ιδέσθαι

Εξαιρετική η Παρί «διέλυσε» την Μπάγερν με 3-0 στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

Μια εξαιρετική Παρί Σεν Ζερμέν «διέλυσε» την Μπάγερν Μονάχου με 3-0 και έκανε το 2 στα 2 στον 2ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Άλβες στο 2’, Καβάνι στο 32’ και Νεϊμάρ στο 63’ τα γκολ της ομάδας του Ουνάι Έμερι. Από την άλλη, η Μπάγερν απογοήτευσε με την συνολική της παρουσία στο ματς.

Η εικόνα του αγώνα

Γκολ με το καλημέρα του παιχνιδιού είχαμε στο Παρίσι. Ο Νεϊμάρ έκανε μια εξαιρετική ενέργεια από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ντάνι Άλβες σκόραρε για το 1-0 μόλις στο 2’.  Στο 11’ ο Μίλερ μόνος πλάσαρε άουτ, στο 19’ ο Αρεολά απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Χάβι Μαρτίνεθ,  ενώ στο 20’ ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά από την σέντρα του Αλάμπα απείλησε ξανά την εστία του Αρεολά. Στο 27’ ο Εμπαπέ πάσαρε στον Καβάνι, που με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε, με τον Καβάνι να κάνει εξαιρετικό τελείωμα για το 2-0 των Γάλλων. Στο 37’, η Παρί παρολίγο να πετύχει και 3ο γκολ. Ήταν η αντεπίθεση με την εκπληκτική συνεργασία Εμπαπέ, Νεϊμάρ και Καβάνι με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ, με τον Σβεν Ουλραϊχ να αποκρούει πολύ δύσκολα. Από την άλλη, οι Γερμανοί είχαν μια καλή κεφαλιά του Μαρτίνεθ άουτ από το κόρνερ του Κίμιχ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την γαλλική ομάδα δίκαια μπροστά στο σκορ.

Η Μπάγερν μπήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη, με τον Τιάγκο Σίλβα να διώχνει προ της γραμμής την κεφαλιά του Χάβι Μαρτίνεθ στο 50’. Ο Νεϊμάρ απάντησε με δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο 51’ και στο 54’ με σουτ που πέρασαν μόλις άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 63’ η Παρί σκόραρε και τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ του Νεϊμάρ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Στο 72’ ο Άλβες είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ από ωραία συνεργασία των παικτών της γαλλικής ομάδας. Στο 88’, ο Κομάν είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αρεολά σε κόρνερ, ενώ ο Αρεολά απέκρουσε εμτυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Λεβαντόφσκι στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έτσι, η Παρί πέτυχε μια σπουδαία νίκη απόψε φτάνοντας στους 6 βαθμούς στον όμιλο, ενώ από την άλλη η Μπάγερν έμεινε στους τρεις.

Παρί Σεν Ζερμέν: Αρεολά, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες, Κουρζαβά, Βεράτι (89' Ντράξλερ), Ραμπιό, Μότα (86' Λο Σέλσο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ (80' Ντι Μαρία), Καβάνι

Μπάγερν Μονάχου: Ούλραϊχ, Σούλε, Μαρτίνεζ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Λεβαντόφσκι, Χάμες Ροντρίγκες (46' Κομάν), Βιντάλ, Τολισό (46' Ρούντι), Μίλερ (69' Μίλερ), Αλάμπα, Κίμιχ