Πόρτο - Λίβερπουλ 0-5: Ο Μανέ έκοψε τα φτερά των δράκων

Η Λίβερπουλ με χατ-τρικ του Μανέ και από ένα των Σαλάχ και Φιρμίνο πέρασε από σήμερα στην οκτάδα με το 5-0 στο Ντραγκάο.

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι η ομάδα της Λίβερπουλ σκόρπισε τα όνειρα της Πόρτο για την συνέχεια του θεσμού. Αν και το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν έδειχνε πως το ματς θα λάβει τέτοιες διαστάσεις τελικά το φαβορί, Λίβερπουλ, με μία επιβλητική εμφάνιση κατάφερε να πετύχει μία πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 0-5 και τον Μανέ σε κέφια να πετυχαίνει τρία γκολ.

Ο αγώνας:

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την Πόρτο να έχει καλύτερα πατήματα στο γήπεδο και να δημιουργεί πρώτη την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο 10 λεπτό ο Μαρεγκά πήρε τις κόντρες, τσίμπησε την μπάλα ο Οτάβιο και σούταρε με τον Λόβρεν να βάζει το σώμα μπροστά με την την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία, κόρνερ. Χρειάστηκαν 20 περίπου λεπτά για να μπει στο παιχνίδι η Λίβερπουλ αφού δύο φορές ο Ρέγιες της Πόρτο έβαλε το σώμα του σωτήρια προ των επιθετικών των κόκκινων και τους απέκοψε το γκολ . Για αρχή στο 20 λεπτό όταν ο Σαλάχ πήγε να γυρίσει στον Μανέ, και ο Ρέγιες έδιωξε σε κόρνερ και στο 22 λεπτό που με προβολή έκοψε την μπάλα μπροστά από το κεφάλι του Φιρμίνο .

Και κάπου εκεί η ομάδα του Μέρσεσαιτ ξύπνησε και με δύο κτυπήματα στο 25 λεπτό με ωραίο πλάσε του Μανέ και στο 30 λεπτό με προβολή του Σάλαχ μετά από το δοκάρι στο σούτ του Μίλνερ η Λίβερπουλ βάζει φωτιά στο παιχνίδι και αλλάζει άρδην το σκηνικό που ενώ ξεκίνησε μουδιασμένα το δεκάλεπτο μεταξύ 20-30 δείχνει τα δόντια της.

Τα υπόλοιπα 15 λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αφού οι μεν της Πόρτο προσπαθούσαν να συνέλθουν από τα δύο γκολ και οι δε της Λίβερπουλ αρκέστηκαν στο κράτημα της μπάλας.

Στο 44 λεπτό και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σοάρες έκανε το σουτ με δύναμη προς την εστία του Κάριους που είδε την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξιό του δοκάρι. Μία φάση που θα έδινε ανάσα στους ποδοσφαιριστές της Πόρτο και θα έμπαινε με άλλη διάθεση στο δεύτερο μέρος.

Η Λίβερπουλ συνέχισε το δυναμικό της μπάσιμο και κατάφερε μόλις στα 8 λεπτά της επανάληψης να σκοράρει ακόμη ένα γκολ που ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι κόβοντας τα φτερά των δράκων! Ο Σαλάχ βρήκε με ωραία διαγώνια πάσα τον Φιρμίνο ο όποιος σούταρε, ο Σα απόκρουσε ενστικτωδώς και ο επερχόμενος Μανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Ο ρυθμός της αγγλικής ομάδας δεν κόπασε και με ωραίο συνδυασμό των Μανέ, Μίλνερ και Φιρμίνο στο 69’ λεπτό,ο τελευταίος στέλνει την μπάλα και αυτός στο πλεκτό του Σα και το σκορ εκτοξεύετε στο 0-4.

Και κάπου εκεί όλοι νόμισαν πως το ματς τελείωσε όμως λογάριαζαν χωρίς τον Μανέ. Με ένα δυνατό σουτ στο 85’ λεπτό, πέτυχε το πέμπτο γκολ για την ομάδα του και το τρίτο προσωπικό του.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού και οι δύο ομάδες περίμεναν το τελικό σφύριγμα για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Πόρτο (Κοσνεϊσάο): Χοσέ Σα, Μαρκάνο, Μπραχίμι, Μαρεγκά, Αλεξ Τέλες, Ερέρα, Ρικάρντο, Ρέγιες, Οτάβιο, Σέρχιο Ολιβάρες, Σοάρες

Λίβερπουλ (Κλόπ): Κάριους, Φαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ, Λόβρεν, Μίλνερ, Φιρμίνο,Σαλάχ, Χέντερσον, Μανέ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ

Τσάμπιονς Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση