Ρεβάνς για τη… ροκ Λίβερπουλ

Ζορίστηκε και πάλι, αλλά κατάφερε να κερδίσει

Πήρε εκδίκηση η Λίβερπουλ.

Παρότι πήγε να κάνει τα εύκολα… δύσκολα, η ομάδα του Κλοπ επικράτησε 3-2 της Λέστερ στο «King Power Stadium» και έφθασε στο πρώτο φετινό «τρίποντο» μακριά από το σπίτι της, αν και πήγε να της ξεγλιστρήσει μέσα από τα χέρια της. Από μοιραίος… ήρωας ο Μινιολέ.

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Κουτίνιο που «έφτιαξε» το 1-0 που έκανε ο Σαλάχ στο 16’ και επτά λεπτά ο Βραζιλιάνος «ζωγράφισε» με φάουλ το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Οκαζάκι μείωσε σε 2-1, αλλά όπως φάνηκε από το ριπλέι έχει κάνει φάουλ στον Μινιολέ. Στο 68’ ο Χέντερσον έδωσε μαξιλάρι ασφαλείας με το τέρμα του και ένα λεπτό μετά μείωσε ο Βάρντι. Λίγο μετά (72’) ο Μινιολέ έκανε πέναλτι, κάνοντας άγαρμπη έξοδο τετ-α-τετ με τον Άγγλο φορ. Ωστόσο, ρέφαρε λίγο μετά, νικώντας τον διεθνή επιθετικό.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και από το πρώτο μισό του πρώτου μέρους είχε βάλει γερές βάσεις για τη νίκη με τα δύο της τέρματα που προήλθαν από εμπνεύσεις του Κουτίνιο, αλλά η έλλειψη σοβαρότητας που παρουσίασε μετά την ανάπαυλα και κυρίως μετά τα μέσα του β’ ημιχρόνου πήγαν να της κοστίσουν ακριβά. Ωστόσο, τέλος καλό και όλα για τους «reds».

Με αυτόν τον τρόπο πήρε ρεβάνς από τους «μπλε» για το πρόσφατο 2-0 στο Λιγκ Καπ που την άφησε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.