Ρόμα - Λίβερπουλ 4-2: Η πιο γλυκιά της ήττα και... τελικός!

Τεράστια πρόκριση της Λίβερπουλ στον τελικό

Σ’ ένα παιχνίδι αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων η Ρόμα επικράτησε με 4-2 της Λίβερπουλ και λίγο έλειψε να κάνει το θαύμα. Η Λίβερπουλ πήρε δυο φορές το προβάδισμα όμως οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν μέχρι το τελικό σφύριγμα. Το 4-2 δίνει μια τεράστια πρόκριση στη Λίβερπουλ η οποία θα βρει την Ρεάλ Μαδρίτης στο τελικό. Η ομάδα του Κλοπ θα βρεθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ 11 χρόνια μετά τον τελικό της Αθήνας.

Πολύ δυνατά μπήκε η Ρόμα στο παιχνίδι καθώς ήθελε να βρει ένα τέρμα. Στο πρώτα 8’ λεπτά είχε κλείσει την Λίβερπουλ στα καρέ της. Στο 6’ ο Φλορέντσι έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω. Η απάντηση της Λίβερπουλ όμως ήρθε στο 9’ όταν από λάθος του Ναϊγκολάν ο Φιρμίνο έκλεψε, έδωσε ωραία στον Μανέ, ο οποίο με ψυχρή εκτέλεση έγραψε το 0-1. Η Ρόμα έψαξε τη απάντηση και βγήκε και πάλι ψηλά, με αποτέλεσμα η Λίβερπουλ να έχει χώρους. Στο 14’ ο Σαλάχ έκανε τη γνωστή του κίνηση στο ύψος της περιοχής, όμως το σουτ του δεν ήταν καλό και έφθασε εύκολα στην αγκαλιά του Άλισον. Στο επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για τη Ρόμα, όταν ο Φαν Ντάικ έδιωξε με το κεφάλι μια μπαλιά που βγήκε στην περιοχή, με τη μπάλα να κτυπά στον Μίλνερ και να καταλήγει στα δίχτυα του Κάριους για το 1-1. Στο 17’ ο Μανέ έκανε το δυνατό συρτό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Οχτώ λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Ο Βαϊνάλντουμ με το κεφάλι μετά από κόρνερ σημείωσε το πρώτο του εκτός έδρας τέρμα με τα χρώματα της Λίβερπουλ και έγραψε το 1-2. Στο επόμενο λεπτό ο Φάτσιο έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή της Λίβερπουλ και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Στο 34’ ο Ελ Σαραουί ο οποίος ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της Ρόμα, έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι και σώζεται η Λίβερπουλ. Η Ρόμα έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης για να πάει στα αποδυτήρια τουλάχιστον με την ισοπαλία. Στο 41’ ο Φλορέντσι βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όπλισε και πυροβόλησε με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Με το 1-2 η Λίβερπουλ είχε πολύ σοβαρό προβάδισμα και πήγε με αυτό στα αποδυτήρια.

Η Ρόμα δεν είχε άλλη επιλογή απ’ το να επιτεθεί για να βρει κάποιο τέρμα. Ήθελε τέσσερα για την ακρίβεια. Στο 48’ και μετά από κόρνερ ο Σικ έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φθάνει στον Κάριους. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ρόμα βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης με τον Τζέκο ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» απ’ το σουτ του Ελ Σαραουί και με πλασέ έγραψε το 2-2. Στο 56’ ο Τζέκο απείλησε εκ νέου με κεφαλιά, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Στο 60’ ο Ουντέρ έκανε τη προβολή από κοντά και ο Κάριους πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση. Δυο λεπτά αργότερα ο Άρνολντ έκανε το λάθος διώξιμο στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Σαραουί να κάνει το σουτ από κοντά, όμως με αυτοθυσία έπεσε για τη κόντρα και τα κατάφερε να διώξει σε κόρνερ με το χέρι πράγμα που δεν είδε ο διαιτητής και δεν έδωσε το πέναλτι. Στο 66’ η άμυνα της Λίβερπουλ κοιμήθηκε, με τον Τζέκο να φεύγει από πίσω και να κάνει το πλασέ από καλή θέση, και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Τζέκο έκανε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή χωρίς να βρει στόχο. Η απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε στο 67’ όταν ο Σαλάχ έδωσε έξυπνα στον Φιρμίνο και αυτός από πλάγια θέση στην περιοχή έκανε το πλασέ, με τον Άλισον να διώχνει. Στο 71’ ένα σουτ του Γκοναλόν πέρασε έξω, ενώ στο 78’ ένα ξαφνικό σουτ με τη μπάλα και πάλι να φεύγει έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζέκο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε και το πλασέ από πλάγια θέση και τον Κάριους να κάνει μια δύσκολη επέμβαση. Στο 87’ ο Ναϊνγκολάν με κεραυνό λίγο έξω απ’ τη περιοχή έγραψε το 3-2 για τη Ρόμα και τα πάντα ήταν ανοικτά. Η Ρόμα ήθελε δυο τέρματα και πίεζε πολύ ψηλά. Στο 92’ ήρθε και το πέναλτι για τη Ρόμα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναϊνγκολάν που ήταν εύστοχος για το 4-2 και η Ρόμα ίσως είχε μια ευκαιρία για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Τελικά ο Μπριχ σφύριξε τη λήξη με τη σέντρα απ’ τους παίκτες της Λίβερπουλ και οι «Reds» πήραν το εισιτήριο στον τελικό.

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Άλισον, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάτσιο, Κόλαροφ, Πελεγκρίνι (54' Ουντέρ), Ντε Ρόσι (70' Γκοναλόνς), Ναϊνγκολάν, Σικ, Τζέκο, Ελ-Σααράουι (75' Αντονούτσι)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Χέντερσον, Βάιναλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο (86' Σολάνκε), Μανέ (83' Κλαβαν)

Σκόρερς: Μίλνερ (αυτ), Τζέκο, Ναϊγκολάν (Χ2) / Μανέ, Βαϊνάλντουμ

Κίτρινες Κάρτες: Μανωλάς, Φλορέντσι / Ρόμπερτσον, Λόβρεν

Κόκκινη Κάρτα: - / -