Σαχτάρ-Ρόμα 2-1: Σεληνιάστηκε στην επανάληψη και το γύρισε

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Ουκρανούς

Πραγματοποιώντας μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο, η Σαχτάρ νίκησε με 2-1 τη Ρόμα στο Χάρκοβο και απόκτησε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει και του επαναληπτικού στη Ρώμη.

Η Ρόμα προηγήθηκε με γκολ του Ουντέρ στο 41ο λεπτό. Οι Ουκρανοί γύρισαν τούμπα το παιχνίδι με τα τέρματα των Φερέιρα και Φρεντ στην επανάληψη.

Στο 4ο λεπτό, ο Ισμαΐλι έκανε από αριστερά το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Φρεντ στο 2ο δοκάρι έκανε κακό πλασέ και στο 5’ η Ρόμα έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολάροβ, ο Ντζέκο έβαλε την προβολή από κοντά με τον Πιάτοβ να προλαβαίνει στη γραμμή και τον Φάτσιο να κάνει νέο σουτ που κόντραρε σε σώματα. Στο 13ο λεπτό, ο Μαρλός έκανε όμορφη ντρίμπλα στο Κολάροβ στα δεξιά, έκανε και σουτ από πολύ πλάγια αλλά ο Άλισον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια και στο 20’ ο Κολάροβ εκτέλεσε νέο κόρνερ, ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντζέκο έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Πιάτοβ μπλόκαρε, ενώ στο 41’ οι «τζιαλορόσι» έφτασαν στο γκολ. Ο Περότι έδωσες στον Ντζέκο, εκείνος υπέροχα πέρασε κάθετα στον Ουντέρ και ο τελευταίος πλάσαρε για το 0-1.

Στο 48ο λεπτό, ο Φερέιρα έφερε την μπάλα στο δεξί κι έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Άλισον μπλόκαρε, αλλά στο 52’ ο Ρακίτσκι από την άμυνά του έβγαλε τη βαθιά μπαλιά, ο Φερέιρα έφυγε στην κόντρα, άδειασε τον Μανωλά και πλάσαρε για το 1-1.

Η Σαχτάρ πίεσε κι άλλο και στο 55ο λεπτό, ο Ισμαΐλι έκανε όμορφο γύρισμα από αριστερά, ο Μαρλός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Άλισον πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση, ενώ στο 63’ ο Τάισον έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Άλισον ξανά πετάχτηκε και είπε όχι.

Ωστόσο στο 71ο λεπτό ο Φρεντ με απίθανη εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-1 κι έφερε τούμπα το ματς υπέρ της Σαχτάρ. Στο 72’ ο Ζέρσον στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ αλλά ο Πιάτοβ μπλόκαρε ενώ στο 82’ ο Στεπανένκο έκανε όμορφο σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Άλισον είπε όχι.

Και στο 90+3’ ο Τάισον έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά και σέντραρε, ο Φερέιρα πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Πέρες τελικά πρόλαβε στη γραμμή.

ΣΑΧΤΑΡ-ΡΟΜΑ 2-1

ΓΚΟΛ: 52’ Φερέιρα, 71’ Φρεντ – 41’ Ουντέρ

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Τάισον, Στεπανένκο, Κριβτσόβ (45’ Όρντεντς), Μπούτκο, Φρεντ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Φερέιρα, Μαρλός, Μπερνάρντ.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Κολάροβ, Μανωλάς, Φάτσιο, Φλορέντζι (71’ Πέρες), Ναϊνγκολάν (83’ Ντεφρέλ), Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Ουντέρ (72’ Γκέρσον), Περότι, Τζέκο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Φερέιρα, Τάισον - Περότι