Σόου από Νεϊμάρ και εξάρα της Παρί στον Ερυθρό Αστέρα!(vid)

Χατ τρικ για το Βραζιλιάνο

Όταν η Παρί έχει κέφια, τότε ομάδες όπως ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούν να την αντιμετωπίσουν. Αυτό έγινε και σήμερα στην αναμέτρηση των δυο ομάδων για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Γάλλοι πάτησαν γκάζι και με το εντυπωσιακό 6-1, πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Χατ τρικ σημείωσε ο Νεϊμάρ που έφτασε τα 30 γκολ στη διοργάνωση και έγινε ο κορυφαίος Βραζιλιάνος σκόρερ στο Τσάμπιονς Λιγκ μαζί με τον Κακά, μπροστά από τον Ριβάλντο που είχε 27.

Η παράσταση για τους γηπεδούχους άρχισε στο 20’. Ο Νεϊμάρ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να «γράψει» το 1-0. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 22΄ ο Βραζιλιάνος «χτύπησε» ξανά και με σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του, η οποία στο πρώτο 45λεπτο ήταν ασταμάτητη.

Οι Παριζιάνοι συνέχισαν σε υψηλό τέμπο και στο 37΄ ήταν η σειρά του Καβάνι να σκοράρει για το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντι Μαρία έβαλε το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ για το 4-0.

Στην επανάληψη, όπως ήταν λογικό, η Παρί έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός. Στο 70’ ήρθε και πέμπτο γκολ για τη γαλλική ομάδα με σκόρε τον Εμπαπέ. Τρία λεπτά, αργότερα, οι Σέρβοι έβαλαν το γκολ της τιμής, με κοντινό σουτ από τον Μάριν, για το 5-1. Στο 80’ ο απολαυστικός Νεϊμάρ ξανά με εντυπωσιακό φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι για το 6-1, με τον Βραζιλιάνο να σημειώνει χατ τρικ.

Η Παρί πήρε την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Λίβερπουλ στο Ανφιλντ. Από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας, έμεινε στον 1 βαθμό, που απέσπασε από την ισοπαλία (0-0) με τη Νάπολι την 1η αγωνιστική.