Στο θρόνο της η «Βασίλισσα»

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΡΕΑΛ 1-4

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Ότι και να πει κανείς για την Ρεάλ θα είναι λίγο. Η ομάδα του Ζιντάν ήταν εξαιρετική για ακόμη μια φορά και πέτυχε το απίστευτο back to back. Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης φώναξε παρών σε ακόμη ένα τελικό και κατέκτησε δίκαια για ακόμη μια φορά το Champions League. Όσο και αν πάλεψαν ο Μπουφόν και η παρέα του, η Ρεάλ ήταν καλύτερη και δίκαια επικράτησε με 1-4.

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στον αγώνα. Ήθελαν να κυριαρχήσουν στο γήπεδο, όμως αυτή που το κατάφερε στην αρχή του αγώνα ήταν η Γιουβέντους. Στο 3’ του αγώνα ο Ιγκουαΐν έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Νάβας. Ένα λεπτός αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ από μακριά όμως και πάλι ο Νάβας με διπλή προσπάθεια αυτή τη φορά σταμάτησε τον επιθετικό της Γιουβέντους. Στο 6’ ο Πιάνιτς έκανε το ωραίο δυνατό σουτ, όμως και πάλι ο Νάβς είπε όχι. Στο 21’ πάντως η Ρεάλ κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ. Ήταν η υπέροχη ανάπτυξη με τον Καρβαχάλ να δίνει ιδανικά στον Ρονάλντο, ο οποίος έκανε το σουτ που βρήκε ελάχιστα στον Μπαρτσάλι και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Η απάντηση πάντως της Γιουβέντους ήρθε πολύ νωρίς. Στο 27’ ο Μάντζουκιτς βρέθηκε στην περιοχή, στόπαρε την μπάλα με στήθος, έκανε το ανάποδο και δεν άφησε καθόλου περιθώρια στον Μάντζουκιτς. Στο 30’ ο Ρονάλντο πήγε να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα, όμως το ανάποδο του σταμάτησε στον Σάντρο. Ο ρυθμός εξακολούθησε να είναι εξαιρετικός όμως οι φάσεις λιγόστευαν. Στο 41’ το σουτ του Πιάνιτς σταμάτησε στα σώματα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Αντίθετα με το πρώτο μέρος, το δεύτερο δεν ξεκίνησε και τόσο καλά. Οι δυο ομάδες έπαιζαν σκληρά και τα φάουλ ήταν πολλά και συνεχόμενα. Στο 53’ ο Μοντριτς έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Μπουφόν απέκρουσε σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαρσέλον δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 59’ ο Ίσκο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα όμως να φεύγει έξω. Στο 62’ ο Κασεμίρο εξαπέλυσε μια βολίδα, η μπάλα βρήκε στον Κεντίρα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Μόντριτς έκανε την μαγική μπαλιά στην περιοχή και ο Ρονάλντο με εξαιρετική προβολή έκανε το 1-3. Το τέρμα αυτό επηρέασε πραγματικά την Γιουβέντους, γενικά στο δεύτερο μέρος οι Ιταλοί ήταν αλλού. Στο 75’ ο Μαρσέλο έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 81’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία της Γιουβέντους. Ο Άλβες έκανε τη μπαλιά, ο Σάντρο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 83’ μάλιστα η Γιουβέντους δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Ο Κουαρδάδο είδε δεύτερη κίτρινη, υπερβολική, για μια κίνηση του προς τον Ράμος που ο διαιτητής θεώρησε ως εσκεμμένη. Στο 90’ ο Μαρσέλο έδωσε απίθανη πάσα στον Ασένσιο ο οποίος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και έγραψε το 1-4. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση με την Ρεάλ Μαδρίτης να σηκώνει την κούπα.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Άλβες, Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα, Μάντζουκιτς, Ντιμπαλά, Ιγκουαϊν

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Ράμος, Βαράν, Κασεμίρο, Ίσκο, Μόντριτς, Μπενζεμά, Κριστιάνο Ρονάλντο, Κρόος