Τότεναμ – Ίντερ 1-0: Χρυσή αλλαγή ο Έρικσεν που έδωσε πνοή στην ομάδα του

Νίκησε και ελπίζει η Τότεναμ

Η Τότεναμ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση αφού νίκησε δίκαια την Ίντερ με 1-0 χάρη στο τέρμα του Έρικσεν στο 80ο λεπτό αφού πέρασε σαν αλλαγή δέκα λεπτά πριν. Σε ένα παιχνίδι φτωχό από φάσεις η Ίντερ ήρθε στην Αγγλία για να αμυνθεί και τα κατάφερε στον μεγαλύτερο βαθμό εκτός από την φάση που η Τότεναμ πήρε κεφάλι στο σκορ. Πλέον όλα θα κριθούν στη τελευταία αγωνιστική των ομίλων με τις δυο ομάδες να είναι ισόβαθμες με 7 βαθμούς.

Το παιχνίδι:

Το πρώτο ημίχρονο μετρούσε μερικές καλές ευκαιρίες από πλευράς Τότεναμ. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο είχε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μεγαλύτερη φάση ήταν το εξαιρετικό σουτ του Γουΐνκς στο 37ο λεπτό που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαντάνοβιτς. Το σύστημα και ο τρόπος παιχνιδιού φαίνεται να βοηθά την Ίντερ. Ο Ιταλός τεχνικός έστησε πολύ καλά την άμυνα του. Οργάνωση και συγκέντρωση είναι αυτό διακατείχε στο πρώτο μέρος τους αμυντικούς της Ίντερ αφού κατάφεραν να κρατήσουν μακριά τους Άλι και Κέϊν. Παρά την πολύ καλή αμυντική λειτουργία από μεριάς των Ιταλών είδαμε τους Μόουρα, Λαμελά και Σισοκό να μπαίνουν με σχετική ευκολία σε αρκετές περιπτώσεις στην περιοχή του Χαντάνοβιτς. Τίποτα αξιοσημείωτο για την επιθετική γραμμή της Ίντερ αφού εκτός της καλής συμπεριφοράς από τους Βερτόγκεν και Αλτερβαϊλεντ ο αμυντικός προσανατολισμός από τον Σπαλέτι δεν βοήθησαν τον Ικάρντι.

Η Τότεναμ μπήκε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να βάλει περισσότερη πίεση στην ομάδα της Ίντερ. Ήταν εμφανές ότι υπήρχε περισσότερη κινητικότητα από τους ποδοσφαιριστές της Τότεναμ αλλά χωρίς να καταφέρνουν να μπουν στην περιοχή του Χαντάνοβιτς με αξιώσεις. Ένα παιχνίδι πολύ μέτριο όπου η πρώτη καλή φάση ήρθε από την Ίντερ στο 76ο λεπτό με ένα δυνατό πλασέ από τον Βαλέρο μέσα από την περιοχή. Ήταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε να παρέμβει ο Λιορίς και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Η κίνηση ματ είχε γίνει ένα εξάλεπτο πριν με τον Ποκετίνο να περνά στο παιχνίδι τον Έρισκεν. Μια εντυπωσιακή ενέργεια σε αντεπίθεση από τον Σισοκό που κουβάλησε την μπάλα από την άμυνα στην επίθεση ήταν η αρχή για τα ξέφρενα πανηγύρια στο Γουέμπλεϊ. Ο Γάλλος έδωσε την μπάλα στον Άλι με τον νεαρό να κάνει σε χρόνο ρεκόρ στροφή 360 μοιρών δίνοντας πάσα στον αμαρκάριστο Έρικσεν. Ο Δανός από κοντά δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει κάνοντας το 1-0. Η Ίντερ προσπάθησε στα επόμενα δέκα λεπτά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά μάταια.

Έτσι λοιπόν περιμένοντας την τελευταία αγωνιστική οι δυο ομάδες για να δουν ποια από τις δυο θα είναι στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ίντερ ήρθε με μοναδικό σκοπό να αμυνθεί και τα κατάφερε για 80 λεπτά η έμπνευση του Άλι και τα ακούραστα πνευμόνια του Σισοκό είχαν άλλη άποψη δίνοντας τη νίκη σε μια μέτρια Τότεναμ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Η Ίντερ ήρθε με σκοπό να αμυνθεί και το κατάφερε. Σκρίνια και Ντε Βράϊ ήταν σε εκπληκτική μέρα αποτρέπωντας κάθε κίνδυνο που παραμόνευε για την εστία του Χαντάνοβιτς. Ένα μικρό λάθος ήταν ικανό για να κάνει την ζημιά και αυτό έγινε με την Τότεναμ να τιμωρεί στο 80 λεπτό.

Φυσικά ο σκόρερ του χρυσού τέρματος για την Τότεναμ, ο Κρίστιαν Έρικσεν. Από την άλλη ξεχώρισε και ο Σισοκό. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός της Τότεναμ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά και την εξαιρετική κούρσα στο 80ο λεπτό που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δεν τα πήγε καθόλου καλά στον σημερινό αγώνα ο Χάρι Κέϊν. Ο Άγγλος φορ σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Χαντάνοβιτς και ήταν στη σκιά του καλού του εαυτού. Βέβαια μεγάλο μερίδιο ευθύνης είχαν και οι αμυντικοί της Ίντερ.

Το ίδιο ισχύει και για τον Ικάρντι. Ο Αργεντίνος φορ δεν μπόρεσε να δώσει αρκετές βοήθειες στο επιθετικό κομμάτι για την ομάδα του αλλά και ανάσες στην άμυνα του.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ:

Τότεναμ ( Μαουρίσιο Ποκετίνο): Ο Αργεντίνος επιθετικός είχε να αντιμετωπίσει ένα must win παιχνίδι. Η ομάδα του ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και έλεγχε τον αγώνα καθώς είχε και τις πρωτοβουλίες των κινήσεων. Προσπάθησε να κάνει περισσότερο επιθετική την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο. Πιστώθηκε στο τέρμα με την είσοδο του Έρικσεν στον αγώνα.

Ίντερ ( Λουσιάνο Σπαλέτι): Καθαρός αμυντικός προσανατολισμός από τον Ιταλό τεχνικό που βολεβόταν και με την ισοπαλία, φτάνει όμως να μην έχανε. Ήταν φανερό στο παιχνίδι ότι όταν η ομάδα του αμυνόταν είχε πίσω από την μπάλα 8 ποδοσφαιριστές. Το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό αλλά η άμυνα του τον πρόδωσε μόνο σε μία φάση και ήταν εκεί που δέχτηκε το τέρμα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο έμπειρος Τούρκος διαιτητής είχε ένα ήσυχο βράδυ αφού οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων δεν προκάλεσαν με την συμπεριφορά τους και τα μαρκαρίσματα τους. Σε μερικές περιπτώσεις όταν χρειάστηκε να επέμβει το έπραξε αναλόγως.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Τότεναμ ( Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόγκεν, Ντέιβις, Ουίνκς (Ντάϊερ), Σισοκό, Λαμέλα (Έρικσεν), Άλι, Μόουρα (Σον), Κέιν

Ίντερ ( Λουσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόσιο, Ντε Φράι (Μιράντα), Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (Κεϊτά), Ναινγκολάν (Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι

Διαιτητής:  Κουνεΐτ Τσακίρ

Σκόρερ: Έρικσεν /-

Κίτρινες: Αλντερβάιρελντ, Λαμέλα, Σον / Ντε Βράϊ, Βαλέρο