Σφαιρόπουλος και Καλοϊάρο ρίχνουν στα σχοινιά τον Παναθηναϊκό

Πλέον ψάχνουν ένα θαύμα οι πράσινοι

Ακόμα μία ήττα στο παθητικό του πρόσθεσε ο Παναθηναϊκός για την 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» έχοντας τραγικά ποσοστά από τα 6,75 (4/22) και με τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει έναν εκπληκτικό Καλοϊάρο που έκανε το ματς της ζωής του, η ομάδα του λαού επικράτησε 84-75 και μάλιστα έβαλε σε διπλό πονοκέφαλο το «τριφύλλι». Αυτό συμβαίνει γιατί οι Ισραηλινοί υπερκάλυψαν την ήττα τους με πέντε πόντους στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και έτσι υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό.

Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που έπεσε 8-12, κορυφαίος ήταν σε ακόμα ένα ματς ο Καλάθης που σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (14π., 10 ασίστ), ενώ θετικοί ήταν και οι Λοτζέσκι και Τόμας που είχαν από 14 πόντους και τον Αμερικανό φόργουορντ να προσθέτει και 8 ριμπάουντ. Πολύ αργά μπήκε στις συνθήκες του ματς ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που μόνο στο 4ο δεκάλεπτο δήλωσε την παρουσία του. Ντεμπούτο για τον Πέιν που αγωνίστηκε 11 λεπτά και είχε 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά για τη Μακάμπι (9-11), καλύτερος παίκτης της ήταν ο Καλοϊάρο που είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο δύο λεπτά πριν από τη λήξη που έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (77-70).

Σε μονομαχία Μακάμπι-Καλάθη εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά στο Τελ Αβίβ, καθώς οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν, ωστόσο δεν έβρισκαν αμυντικές λύσεις για τον γκαρντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που οδηγούσε την ομάδα του στο σκορ και μάλιστα της έδωσε και προβάδισμα τριών πόντων (8-11), με τον ίδιο να έχει τους 7 πόντους της ομάδας του. Από την άλλη μεριά, Μπλακ και Ο’ Μπράιαντ είχαν συνδεθεί για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι με τον δεύτερο να πετυχαίνει και τρίποντο για το 11-11. Στα μισά της περιόδου και μετά το τηλεοπτικό τάιμ-άουτ έκανε την πρώτη του εμφάνιση και ο Πέιν, που έκανε το 13-15 ενώ ο Λοτζέσκι έκανε το 13-17. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο ψυχολογίας από τον Ντιμπαρτολομέο που μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (16-17).

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Μήτογλου με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα 4 πόντων στο «τριφύλλι» (16-20), αλλά ο Κόεν που ήρθε από τον πάγκο έφερε το σκορ και την ψυχολογία... τούμπα με 2/2 τρίποντα (24-20) με τη διαφορά να παγιώνεται στη συνέχεια σε αυτή την κλίμακα και τον Παναθηναϊκό να βρίσκει πολύτιμες λύσεις από τον Λοτζέσκι και τον Τόμας (29-27), αλλά ο Τάιους είχε στήσει το δικό του πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες με ριμπάουντ και καρφώματα. Η διαφορά άρχισε να ανοίγει με το τρίποντο-σύνθημα του Γουίλμπεκιν (32-27) και τελικά να φτάνει στην υψηλότερη τιμή (36-27, +9) με καλάθι του Ρολ. Σε εκείνο το σημείο, και πάλι οι Λοτζέσκι και Τόμας βγήκαν μπροστά, μειώνοντας στους τρεις πόντους (38-35), με τη ραβέρσα του Μπλακ να κλείνει το ημίχρονο στο 40-35 για τους Ισραηλινούς.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το τρίποντο (40-38) του Κιλπάτρικ που ήταν και το πρώτου του «τριφυλλιού», ελπίζοντας στον Παναθηναϊκό ότι αυτό θα ήταν το καλάθι που θα τον έβαζε σε ρυθμό, αφού ήταν άφαντος, αλλά η Μακάμπι είχε πλουραλισμό και επιθετικές λύσεις. Με σερί 11-0 (51-38) πάτησε το γκάζι και άφησε πολύ πίσω τους φιλοξενούμενους, με τους Γουίλμπεκιν και Μπλακ να πληγώνουν την άμυνα του «τριφυλλιού» από το τρίποντο, αλλά και το ζωγραφιστό αντίστοιχα. Με τρίποντο του Καλοϊάρο (54-39) η διαφορά υπέρ της Μακάμπι πήγε στην υψηλότερη τιμή της, με τον Παναθηναϊκό από την πλευρά να δείχνει σφυγμό μέσω του Λοτζέσκι και του Τόμας που έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (56-48). Το θετικό για τους παίκτες του Πιτίνο είναι ότι κράτησαν αυτόν τον ρυθμό και με καλάθι του Λεκαβίτσιους έκλεισαν την περίοδο στο - 8 (62-54), που ήταν ικανοποιητική με βάση την εμφάνιση των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός, καλούνταν να κάνει μια μεγάλο ανατροπή, από αυτές που έτσι κι αλλιώς δεν έχει συνηθίσει φέτος και πολύ περισσότερο εκτός έδρας. Το τρίποντο του Λεκαβίτσιους έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (62-57), αλλά αυτό αποδείχθηκε μια απλή έκλαμψη, καθώς γρήγορα επανήλθαν σε διψήφιες τιμές, με τον Καλοϊάρο (67-57) και τον Γουιλμπέκιν (70-59) να διαμορφώνουν παράσταση νίκης. Ωστόσο, οι παίκτες του Πιτίνο δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, καθώς επανήλθαν στη διεκδίκηση της νίκης, χάρη συνέπεια του Τόμας και την αφύπνιση του Παπαπέτρου που έχτισαν δικό τους σερί 7-0 (70-66). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν με αυτόν τον ρυθμό (72-68, 74-70) και τον εξαιρετικό Καλάθη που είχε αφηνιάσει. Ωστόσο, αφηνιασμένος στην άλλη πλευρά του παρκέ ήταν ο Καλοϊάρο... Με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης έκανε το 77-70 δύο λεπτά πριν από τη λήξη ενώ στην επόμενη φάση πέτυχε και τις βολές (79-70), χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54,

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ρέι 3, Γουίλμπεκιν 13 (3), Πάργκο 6, Ο'Μπράιαντ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 20 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Ρολ 9, Τάιους 8 (4/4 δίποντα), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 6 (2), Μπλακ 9, Ζούσμαν.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (8 ριμπάουντ), Πέιν 4, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 3 (1), Λοτζέσκι 14 (1), Καλάθης 14 (6/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7.