ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-0: Έβγαλε Τ-άσο απ’το μανίκι

Με τέρμα του Μπακασέτα έμεινε ζωντανή η ΑΕΚ!

Ζωντανή για την μάχη της πρώτης θέσης στα πλέι-οφ έμεινε η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη 1-0 στο ΟΑΚΑ απέναντι στον ΠΑΟΚ, που δεν μπόρεσε να αγχώσει τους γηπεδούχους.

Πλούσιο το πρώτο ημίχρονο. Η Ένωση μπήκε πολύ καλά έχασε πέναλτι με τον Λάζαρο στο 6’ και μεγάλη ευκαιρία στο 23’, ενώ τα νεύρα ήταν πάντα στο… κόκκινο λόγω των σκληρών φάουλ. Τελικά οι παίκτες του Χιμένεθ κατάφεραν βρουν τη λύση πριν το φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στο 42΄.

Σωστή διαχείριση από τον Χιμένεθ στο δεύτερο 45λεπτο. Η ΑΕΚ μπορεί να μην κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και να «καθαρίσει» το ματς, όμως δεν απειλήθηκε καθόλου από τα γεμίσματα που επιχειρούσαν οι παίκτες του Ίβιτς.

Το Ματς

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που πίεσε ψηλά κι έκλεισε στην περιοχή του τον ΠΑΟΚ. Το πρέσινγκ έφερε και το λάθος, αφού ο Κρέσπο έκανε χέρι στην περιοχή, όμως ο Λάζαρος πέταξε στα σκουπίδια την μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ στο πέναλτι που κέρδισε η Ένωση (6’). Μετά το «σοκ», η ομάδα του Ίβιτς ξύπνησε, βγήκε μπροστά κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Χαρίσης έστειλε την μπάλα άουτ στο 11’ με κοντινή προβολή. Παρότι οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να «ανοίξουν» το ματς τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει ρυθμό.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν πιο κινητικοί στην επίθεση και στο 23΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπακασέτα, που δεν εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Μπρκιτς. Ο «δικέφαλος του Βορρά» βλέποντας πως δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Ανέστη, πάγωσε τον ρυθμό και σε μεγάλο βαθμό κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ πάτησε ξανά το γκάζι στο φινάλε του ημιχρόνου κι έχοντας άψογη κυκλοφορία άνοιξε το σκορ στο 42’ με ψύχραιμο σουτ του Μπακασέτα, που έστειλε την ομάδα του με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού είχε η ΑΕΚ και μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με την Ένωση να έχει την μπάλα στα πόδια της και να πιέζει ψηλά. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και στην ανασταλτική του γραμμή και δεν μπόρεσε να αγχώσει καθόλου τον Ανέστη.
Με την είσοδο του Πέλκα (70’), ο «δικέφαλος του Βορρά» έγινε κάπως πιο ζωηρός, ενώ η Ένωση προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Στο φινάλε ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Ανέστη με γεμίσματα, τα οποία όμως εξουδετερώνονταν εύκολα από τους παίκτες της ΑΕΚ, που στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λάζαρος (64’ Γιόχανσον), Μπακασέτας, Αραούχο (86’ Πέκχαρτ)

Στον πάγκο: Μπάρκας, Βινίσιους, Αϊντάρεβιτς, Αλμέιδα

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Λέοβατς, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος (81’ Κουλούρης), Κάνιας, Χαρίσης, Τσίμιροτ (70’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ, Κάμπος (33’ Ενρίκε), Πρίγιοβιτς

Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Κίτσιου, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος
Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Α’) / Ιορδάνης Δημητριάδης (Β’)