ΑΕΚ–ΠΑΟΚ 0-2: Άξιος Κυπελλούχος μέσα στο ΟΑΚΑ

Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο, ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας σε έναν αγώνα που είχε τον απόλυτο έλεγχο και κατέκτησε το έκτο Κύπελλο της ιστορίας του και 2ο συνεχόμενο! Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο, ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ και με ένα γκολ του Βιεϊρίνια στο 65’ και άλλο ένα του Πέλκα στο 90’+2 πήρε τη νίκη. Η ΑΕΚ τέλειωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές και ο ΠΑΟΚ με 9, αφού αποβλήθηκαν οι Βράνιες και οι Μαουρίσιο και Βαρέλα.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ ήταν συνολικά αρκετά καλύτερος από την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έχασε και την κορυφαία ευκαιρία, τη χαμένη εκτέλεση πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 23’. Μόλις στο 8ο λεπτό το σουτ του Μαουρίσιο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 11’ η ΑΕΚ «απάντηση» με ένα σουτ του Αραούχο που πέρασε ψηλά άουτ. Στο 16’ το πλασέ του Μπισεσβάρ από πλάγια θέση πέρασε άουτ και στο 18’ το πλασέ του ίδιου ποδοσφαιριστή από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγα μέτρα αριστερά από την εστία του Μπάρκα. Στο 23’ ο Μπακάκης ανέτρεψε τον Μπίσεσβαρ και υποδείχθηκε ορθά πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε την εκτέλεση του στο 25’, υπό τις επευφημίες των φίλων της Ένωσης. Η τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 35’, όταν ο Τζάλμα βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα, ωστόσο ο Έλληνας κίπερ είχε και εδώ απάντηση αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Με την φόρα του πρώτου ημιχρόνου συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ και μόλις στο 50’ έχασε μία απίστευτη ευκαιρία, όταν ο Πρίγιοβιτς πήγε να σκάψει την μπάλα πάνω από τον Μπάρκα, αλλά ο δεύτερος έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 61’ ο Πέλκας βγήκε στην κόντρα, πέρασε σαν σταματημένο τον Τσιγκρίνσκι ωστόσο το πλασέ που δοκίμασε από τα πλάγια και αριστερά πέρα λίγο άουτ. Το γκολ ήρθε τελικά για τον ΠΑΟΚ στο 65’ όταν ο Αντελίνο Βιερίνια με μία πανέμορφη εκτέλεση φάουλ ξεγέλασε τον Μπάρκα και άνοιξε το σκορ. Στο 80’ ο Μαουρίσιο αποβλήθηκε με δεύτερη κόκκινη κάρτα από τον Ισπανό διαιτητή, ενώ με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε το ίδιο λεπτό ο Βράνιες, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με 10 παίχτες τον αγώνα. Η ΑΕΚ έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στο 89’ με το πλασέ του Αραούχο να περνά ελάχιστα εκατοστά δεξιά από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ σφράγισε τη νίκη του με ένα πλασε του Πέλκα στο 90’+2 προ κενής εστίας, μετά από πάσα του Πρίγιοβιτς. Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε και ο Βαρέλα, μετά το γκολ του ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (53' Γκάλο), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (67' Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας (73' Γιακουμάκης), Αραούχο, Λιβάγια.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82' Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίσιο, Κάμπος (51' Μακ), Μπίσεσβαρ (74' Σάκχοφ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

Σκόρερ: 65' Βιεϊρίνια, 90'+2 Πέλκας.

Κίτρινες: Λιβάγια, Μπακασέτας, Γαλανόπουλος / Κάμπος, Μάτος, Κρέσπο, Πέλκας.

Κόκκινες: Βράνιες (2η κιτρ.) / Μαουρίσιο (απευθείας), Βαρέλα (2η κιτρ.).

Διαιτητής: Νταβίδ Φερνάντεθ Μπορμπαλάν (Ισπανία).