Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 1-1: Μπλόκο των Αρκάδων!

Ένας εξαιρετικός Αστέρας και ένας μέτριος Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1

Ένας εξαιρετικός Αστέρας και ένας μέτριος Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1. Έλειψε η δημιουργικότητα στον Ολυμπιακό, και ο Αστέρας έπαιξε έξυπνα στην πλευρά του κουρασμένου Κούτρη. Η ομάδα της Τρίπολης δίκαια πήρε τον σημερινό βαθμό, ενώ για τον Ολυμπιακό κάθε απώλεια βαθμού θεωρείται αποτυχία.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες με τον Αστέρα Τρίπολης να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά. Στο 8’ ο Τσιλιανίδης έδωσε ωραία στον Τόνσο ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Προτό. Δυο λεπτά αργότερα ο Πάρντο έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 13’ ο Γιαννούλης έκανε ωραία σέντρα, ο Τόνσο έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Προτό με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Και αφού ο Αστέρας έστειλε το μήνυμα στο 21΄έγραψε και το 1-0. Ο Τσιλιανίδης έκανε φοβερή εκτέλεση φάουλ, με τον Ιγκλέσιας να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να την βρίσκει όσο πρέπει για να την στείλει στα δίχτυα. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα ο Μανιάς έκλεψε τη μπάλα από τον Ρομαό έκανε και το μακρινό σουτ, όμως ο Προτό είπε όχι. Στο 28’ ο Μιραλάς εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Αστέρα. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε από πολύ δύσκολη θέση να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του Αστέρα σε μια εκτέλεση φάουλ, με τον πορτιέρο του Αστέρα να διώχνει με υπερένταση τη μπάλα στο δοκάρι του. Όπως ακριβώς έδειχνε και η εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει. Αυτό ήρθε από πέναλτι που κέρδισε ο Ανσαριφάρντ στο 38’ και εκτέλεσε άψογα ο ίδιος. Στο 43’ ο Μουνάφο έστειλε μια οβίδα προς την εστία του Προτό, με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να διώχνει σε κόρνερ.

Κάπως μουδιασμένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 53’ ο Μιραλάς, έκανε το σουτ αλλά ο πορτιέρο του Αστέρα έπεσε και μπλόκαρε. Δέκα λεπτά αργότερα το σουτ από απόσταση του Μουνάφο δεν βρήκε εστία. Στο 67’ ο Τόνσο έπιασε ένα σουτ στην κίνηση όμως ο Κούτρης έβαλε τη κόντρα και έδιωξε τη μπάλα. Στο 71’ ο Ζιλέ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή του Αστέρα, έστειλε μια οβίδα στην εστία του Αστέρα όμως ο Αθανασιάδης είπε εντυπωσιακά όχι. Στο 81’ ο Κούτρης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ’ την εστία του Αθανασιάδη. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πίεσε ψηλά, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Έτσι μοιραία ο Ολυμπιακός έχασε δυο βαθμούς στην Τρίπολη.

Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (74' Ντουντού), Τσιλιανίδης (64' Ισνάλδο), Τόνσο, Μανιάς (83' Καλτσάς)

Ολυμπιακός (Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Σισέ (84' Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο (67' Οτζίτζα), Μάριν (45' Φορτούνης), Ανσαριφάρντ, Μιραλάς

Σκόρερς: Ιγκλέσιας / Ανσαριφάρντ

Κίτρινες Κάρτες: Κυριακόπουλος, Ντουντού, Σελίν / Φιγκέιρας, Ρομαό, Σισέ

Κόκκινες Κάρτες: - / -