Έγκλημα και... τιμωρία από Ζαλγκίρις για Παναθηναϊκό

Ήττα στην παράταση και 2-2.

Το περσινό παρ’ ολίγον πάθημα δεν έγινε... μάθημα για τον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε 83-87 στην παράταση από τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και προβλημάτισε με την απόδοσή του, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

«Διπρόσωπη» η ομάδα του Πασκουάλ, που παραδόθηκε πλήρως στο ρυθμό των Λιθουανών στο πρώτο ημίχρονο (33-44), αλλά βελτιώθηκε μετά την ανάπαυλα και έφτασε να προηγείται 74-70 λίγο πριν το φινάλε. Εντούτοις, οι λανθασμένες επιλογές στο τέλος του αγώνα έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους να επιστρέψει και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση (76-76).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα παίρνοντας εκδίκηση και για την περσινή ήττα στο αντίστοιχο συναπάντημα των δύο ομάδων. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος αφού έχασε τρίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, για τους «πράσινους» ο Καλάθης (22 πόντοι), ενώ πέντε παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 10-4 «τρέχοντας» σερί 8-0 από το εις βάρος της 4-2. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν πιο σωστές επιλογές στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Παναθηναϊκού (1/8 εντός παιδιάς, 4/8 βολές) για να φτάσουν μέχρι και το +9 στο 8’ (9-18), κάτι που ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να ζητήσει τάιμ-άουτ.

Ακόμα και μετά από το τάιμ-άουτ του προπονητή του «τριφυλλιού» δεν άλλαξαν πολλά, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να ξεφεύγει ακόμα και με 10 πόντους (10-20 στο 9’). Ο Παππάς με ένα τρίποντο έδωσε ανάσα στο «τριφύλλι», με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 13-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ούτε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξύπνησαν από το λήθαργο: με την αστοχία τους να είναι… εκνευριστική, δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν. Αντιθέτως, η Ζαλγκίρις ξέφυγε ακόμα περισσότερο φτάνοντας μέχρι και το +17 (20-37 στο 16’).

Ένα τρικ όμως του Πασκουάλ άλλαξε κάπως τις ισορροπίες και επέτρεψε στους «πράσινους» να μαζέψουν κάπως τη διαφορά. Πιο συγκεκριμένα, ο Καταλανός τεχνικός χρησιμοποίησε μια πολύ κοντή πεντάδα (Λεκαβίτσιους, Καλάθης, Λάνγκφορντ, Τόμας, Γκιστ), ένα σχήμα που λειτούργησε καλύτερα, αφού υπήρχαν πιο σωστές επιλογές στην επίθεση και βελτίωση της άμυνας.

Με ένα γκολ-φάουλ του Καλάθη, το «τριφύλλι» μείωσε σε 32-41 στα 40 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου και έδωσε το έναυσμα για… ξεσηκωμό στο ΟΑΚΑ. Εντούτοις, ο Ουόλτερς «σκότωσε» τους γηπεδούχους με τρίποντο (32-44) για να έρθει ο Αντετοκούνμπο με ½ βολές στα 3 δέκατα πριν από το τέλος του 20λεπτου να διαμορφώσει το 33-44 του ημιχρόνου, που «ανήκε» στους Λιθουανούς καθώς η ομάδα του Πασκουάλ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 10/29 εντός παιδιάς και ενώ έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (9-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια στην άμυνα, ενώ επιθετικά είχαν πολύ πιο σωστές επιλογές σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Κάπως έτσι πλησίασαν στο σκορ (46-52 στο 17’). Η Ζαλγκίρις έδειχνε «εγκλωβισμένη» στις αμυντικές δαγκάνες των γηπεδούχων, που έφτασαν μέχρι και το -4 (49-53 στο 18’) με τον Λάνγκφορντ να καθοδηγεί την ομάδα του Πασκουάλ.

Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» έχασαν δύο ευκαιρίες να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής και εν συνεχεία τιμωρήθηκαν με ένα σερί 5-0 των Λιθουανών (49-58). Ένα λέι-απ του Καλάθη στα 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμόρφωσε το 51-58, που ήταν το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και κορυφώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με σερί 6-0 το «τριφύλλι» πλησίασε στον πόντο (57-58 στο 32’), με τους παίκτες του Πασκουάλ να παίζουν… σκυλίσια άμυνα. Παρ’ όλα αυτά, η Ζαλγκίρις αντιστεκόταν και συνέχισε να προηγείται έστω και οριακά (63-64 στο 35’).

Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ (66-64 στο 36’) για πρώτη φορά μετά από την εκκίνηση του αγώνα. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους απάντησε με ένα σερί 5-0 (66-69 στο 37’) για να οδηγηθούμε σε ένα συγκλονιστικό φινάλε. Με τρίποντο του Καλάθη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν κάπως (74-70 με 90 δευτερόλεπτα να απομένουν), όμως και πάλι οι Λιθουανοί αντέδρασαν (74-74 στα 49’’).

Ο Γκιστ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (76-74 στα 40’’), αλλά ο Ντέιβις απάντησε παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ και ευστοχώντας μετά από το χαμένο τρίποντο του Ουόλτερς. Με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Παναθηναϊκός είχε τον τελευταίο λόγο, αλλά το τρίποντο του Καλάθη βρήκε… σίδερο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Λιθουανοί δεν έχασαν ποτέ τα ηνία έχοντας πολύ πιο λογικές επιλογές στην επίθεση. Μάλιστα, με ένα σερί 6-0 ξέφυγαν στο σκορ (80-86) με 71 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Το τρίποντο του Καλάθη έδωσε μια «ανάσα» στους γηπεδούχους (83-86 στα 56’’), αλλά μέχρι εκεί… Το χαμένο σουτ του Ντέιβις στα 33 δευτερόλεπτα έφερε ελπίδα στους «πράσινους», όμως ο Καλάθης αστόχησε σε υπό πίεση σουτ τριών πόντων και η Ζαλγκίρις σφράγισε τη σπουδαία νίκη της (83-87) με ½ βολές του Ντέιβις στο φινάλε.

Αυτό που πρέπει σίγουρα να προβληματίσει τον Τσάβι Πασκουάλ είναι η κάκιστη εμφάνιση της ομάδας του τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, στο πρώτο μέρος, αλλά και το χαμηλό ποσοστό στις βολές (16/28) που θύμισε την περσινή σεζόν. Πλέον, το «τριφύλλι» βρίσκεται στο 2-2 και πάει στην Ποντγκόριτσα την ερχόμενη εβδομάδα για να αντιμετωπίσει την Μπούντουτσνοστ με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Καλάθης -αν και άστοχος- ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό (22 πόντοι με 8/19 εντός παιδιάς και 3/8 βολές), καθοριστικός για την αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Παπαπέτρου, που βοήθησε κυρίως στην άμυνα (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από την άλλη πλευρά, για τους νικητές δεν υστέρησε κανείς, με τον Γιασικεβίτσιους να κοουτσάρει εκπληκτικά το σύνολό του και να πληγώνει την πρώην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76, 83-87 (παράταση).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13, Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (7 ριμπ.), Παππάς 8 (5 ασίστ), Γκιστ 9 (5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Γουόλτον 5 (5 ασίστ), Γουόλτερς 10 (9 ριμπ.), Γουόλκαπ 14, Βέστερμαν 5, Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Μιλάκνις, Γουάιτ 13 (8 ριμπ.), Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (7 ριμπ.).