Ένας Ολυμπιακός… σουλτάνος!

Διέλυσε την Φενερμπαχτσέ με σκορ 95-70 η ομάδα του Πειραιά για την Ευρωλίγκα

Αυτός ήταν Ολυμπιακός! Με απόλυτη συγκέντρωση και διάθεση στην άμυνα, αλλά και τρομερά ποσοστά στα τρίποντα (13/17), οι «ερυθρόλευκοι»… δίπλωσαν τη Φενέρμπαχτσε, συντρίβοντάς την 95-70, για το 14-6!

Ξέσπασε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός!

Μετά τις κακές ήττες σε Μόσχα και Βελιγράδι, οι «ερυθρόλευκοι» θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και διέλυσαν 95-70 τη Φενέρμπαχτσε, κάνοντας το 2/2 απέναντι στους Τούρκους, ενώ παράλληλα ανέβηκαν στο 14-6 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Τρομερή διάθεση για άμυνα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όπου μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο έριξαν κάπως τις στροφές τους και αυτό χάρη στον «καυτό» -που ήρθε από τον πάγκο- Μπόμπι Ντίξον, ενώ ήταν σε μεγάλη ημέρα στα σουτ έξω από τα 6,75μ., έχοντας το… εξωφρενικό 13/17!

Πρώτοι των Πειραιωτών ήταν οι Σπανούλης και Στρέλνιεκς με 19 πόντους ο καθένας, με τους Πρίντεζη και ΜακΛίν να είχαν από 12 ο καθένας. Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς, ξεχώρισε ο Μπόμπι Ντίξον με 24 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε μόλις για 7:52’’ και μόνο στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μηδέν πόντους με 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Διάθεση να στείλουν την μπάλα στη ρακέτα είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή του ματς και με τον Παπανικολάου να είχε «κέφια», ξέφυγαν στο 9-2, ενώ με τον Πρίντεζη να μπαίνει στην… εξίσωση στη συνέχεια, πήγαν στο νταμπλ σκορ (18-9), στα μισά. Από την άλλη, η Φενέρ είχε ως μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση τον Τόμπσον, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση. Ήταν συγκεντρωμένοι στα ριμπάουντ (αφού δεν έχασαν κανένα αμυντικό) και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, βρήκαν ελεύθερα τρίποντα, που τους έστειλαν στο +18 (31-13), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Πρίντεζη και Σπανούλη ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τις τρεις… buzzer beater βολές του Γκούντουριτς, το σκορ διαμορφώθηκε στο 34-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν η σειρά της άμυνας να «μιλήσει» και από τους δύο. Αποτέλεσμα ήταν να γίνουν κακές επιθέσεις και λάθη και από τους δύο στο πρώτο τρίλεπτο, όπου είχε μπει μόλις ένας πόντος (35-18). Οι Ρόμπερτς και Τόμπσον που πέρασαν στο παρκέ, για να δώσουν ανάσες στους υπόλοιπους, ήταν σε άλλο… γήπεδο, με τον Ντίξον να μπαίνει από την άλλη και να κάνει τη «ζημιά» μέχρι τα μισά (38-26). Ο Ολυμπιακός βρήκε προσωρινές λύσεις με τα τρίποντα των Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς, αλλά ο βραχύσωμος γκαρντ των Τούρκων εξακολουθούσε να δημιουργεί προβλήματα και σε συνδυασμό κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (44-36). Στο τελευταίο 1:30’’ του πρώτου ημιχρόνου, οι επιθέσεις και των δύο… σίγησαν, με τη βολή του Μιλουτίνοφ να στέλνει τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια με το +9 (45-36).

Αργός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Σπανούλη και Πρίντεζη, να πηγαίνουν ξανά τον Ολυμπιακό στο +14 (54-40), αλλά από την άλλη ο Ντίξον εξακολουθούσε να κρατά τη Φενέρ (54-43). Από τα μισά και μετά, το ματς έγινε πιο γρήγορο, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν στις «εμπνεύσεις» του Αμερικανού με το τουρκικό διαβατήριο και με τον Στρέλνιεκς να «ενεργοποιείται» και εκείνος, η διαφορά έφτασε στο +19 (67-48), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν αυτή την απόφαση μέχρι το 69-50, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα 4-0, αλλά τον Ρόμπερτς με «χορευτικό» καλάθι στο τέλος να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +16 (71-54).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια ενέργεια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου αυτή τη φορά ήταν η σειρά του ΜακΛίν να αναδειχθεί πρωταγωνιστής και κάνοντας… σμπαράλια την άμυνα της Φενέρ, η διαφορά ξέφυγε στο +22 (81-59), στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς αποδέχθηκε τη… μοίρα της, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε αλλαγές και διαχείριση προσώπων και όχι μόνο τίποτα δεν άλλαξε, αλλά η διαφορά ξέφυγε ακόμη και στο +27 (95-68), στο 39’, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 95-70.