Μίλαν-ΑΕΚ 0-0: Ψυ(χ)ωμένη Ένωση στο Μιλάνο

Η ΑΕΚ παίζοντας παλικαρίσια κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό στο Μιλάνο αφού εξήλθε ισόπαλη 0-0 με την Μίλαν και κρατήθηκε στην 2η θέση του ομίλου με 5 βαθμούς.

Η ΑΕΚ παίζοντας παλικαρίσια κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό στο Μιλάνο αφού εξήλθε ισόπαλη 0-0 με την Μίλαν και κρατήθηκε στην 2η θέση του ομίλου με 5 βαθμούς. Ο Γιάννης Ανέστης ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του αγώνα αφού με τις αποκρούσεις του κράτησε το μηδέν πίσω στην άμυνα.

Εντυπωσιακή η ΑΕΚ

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που έκλεψε τις εντυπώσεις αφού ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του σαραπενταλέπτου. Η ΑΕΚ στα πρώτα στάδια του ημιχρόνου έλεγχε το παιχνίδι και την μπάλα. Ελάχιστες ήταν οι φάσεις που είδαμε στο παιχνίδι ενώ είχαμε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Η πρώτη φάση ήρθε στο 29’ όταν ο Κουτρόνε έκανε μια κεφαλιά που σταμάτησε στον Ανέστη. Στο 30’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη φάση όταν ο Σιμόες έκλεψε στην περιοχή και προσπάθησε να κάνει το γύρισμα αλλά η μπάλα κτύπησε στον Ντοναρούμα και έφυγε παράλληλα με την γραμμή του τέρματος. Στο 41’ ο Λάζαρος έδωσε ωραία στον Μάνταλο ο οποίος όμως ολιγώρησε με αποτέλεσμα να μην τελειώσει σωστά την φάση αν και από ευνοϊκή θέση. Στην εξέλιξη της φάσης μια κεφαλιά του Γιόχανσον σταμάτησε στον Ντοναρούμα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Βελτιώθηκε η Μίλαν, ψυχωμένη η ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν πήρε μέτρα στο γήπεδο και ήταν καλύτερη από την ΑΕΚ ενώ έφτιαξε και αρκετές φάσεις. Εντούτοις η πρώτη φάση ήταν για την ΑΕΚ όταν στο 52’ όταν ο Λόπες μέσα από την περιοχή έκανε την κεφαλιά αλλά ήταν εκτός ισορροπίας και έφυγε έξω. Στο 55’ ο Σίλβα έκανε αμαρκάριστος μια κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω. Στο 58’ ο Τσαλχάνογλου έκανε ένα εξαιρετικό σουτ και ο Ανέστη εκτινάχθηκε και απέκρουσε την μπάλα. Στο 69’ η Μίλαν έχασε την φάση του αγώνα όταν ο Κουτρόνε έφυγε στο τετ-α-τετ και έκανε το σουτ με τον Ανέστη να σώζει την ομάδα του. Η Μίλαν συνέχισε να πιέζει ενώ η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου μπάλα. Στο 80’ ο Σούσο μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να σκάψει την μπάλα πάνω από τον Ανέστη αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ φώναξε και πάλι παρών και απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 85’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας φάουλ αλλά ο Ντοναρούμα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 90’ ένα απευθείας φάουλ της Μίλαν το σταμάτησε ο Ανέστης πάνω στην γραμμή σώζοντας για άλλη μια φορά την ομάδα του. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων η Ένωση κράτησε και πήρε σπουδαίο βαθμό στον Σαν Σίρο.