Ο Σλούκας «λύγισε» τον Ολυμπιακό!

Με κρίσιμο τρίποντο που πανηγύρισε έξαλλα

Πίκρανε τον Ολυμπιακό ο Σλούκας μέσα στο ΣΕΦ!

Ο Έλληνας γκαρντ πήρε τη Φενέρμπαχτσε από το χέρι στα τελευταία λεπτά και με τους κρίσιμους πόντους του της έδωσε τη νίκη (73-72) απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος είδε τον Γουίλιαμς-Γκος να αστοχεί στο σουτ της νίκης.

Ο Σλούκας, που ήταν και πρώτος σκόρερ (20π.), πέτυχε τους έξι τελευταίους πόντους της τουρκικής ομάδας, στέλνοντάς την στο +4 (69-73), στο τελευταίο λεπτό. Ο Παπανικολάου με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (72-73), με τον Κάλινιτς να αστοχεί στη συνέχεια, αλλά και τον Γουίλιαμς-Γκος στη λήξη και έτσι οι Πειραιώτες να χάνουν και να πέφτουν στο 3-4.

Από τον Ολυμπιακό, πρώτος σκόρερ ήταν ο «Παπ» με 18 πόντους, με τον Γουίλιαμς-Γκος να είχε 13 και τον Πρίντεζη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Τίμα, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Πολύ σφιχτό με αρκετά λάθη εκατέρωθεν το ξεκίνημα του παιχνιδιού στο πρώτο τρίλεπτο (2-2). Στη συνέχεια, η Φενέρ χτύπησε με τον Κάλινιτς κάτω από το καλάθι (2-6), αλλά ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν ορεξάτος επιθετικά και βγάζοντας αρκετούς αιφνιδιασμούς έδωσε το προβάδισμα (10-8) στους «ερυθρόλευκους», στα μισά. Όμως, οι παίκτες του Μπλατ άρχισαν τα λάθη, οι Τούρκοι «ζεστάθηκαν» στην περιφέρεια και έτσι έκαναν ένα 8-0 για το προσπέρασμα (10-16). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις με τον Πρίντεζη, πλησιάζοντας (16-18), αλλά οι φιλοξενούμενοι χάρη στα επιθετικά τους ριμπάουντ, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Με τα τρίποντα των Σπανούλη και ΛεΝτέι, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (24-23), στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Κάλινιτς να απαντά για λογαριασμό της Φενέρ (25-27). Στο 12’ πέρασε ο Τουπάν στο παρκέ και δίνοντας τρομερή ενέργεια σε επίθεση -με δικά του τρίποντα- και άμυνα, έσπρωξε τους «ερυθρόλευκους» σε ένα 10-0, για το +8 (35-27), στα μισά. Ωστόσο, οι Πειραιώτες άρχισαν να χάνουν τα αμυντικά ριμπάουντ και να κάνουν λάθη, με τον Μαχμούτογλου να τους «τιμωρεί» έξω από τα 6,75μ. και έτσι αρχικά το ματς να έρχεται στην ισοπαλία (35-35), ενώ με τις βολές του Σλούκα οι Τούρκοι πήγαν στο +4 (35-39), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, οι παίκτες του Μπλατ έσφιξαν την άμυνά τους και έτσι κατάφερα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με 4-0 για το 39-39.

Αργός ρυθμός και με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να είχε ένα μικρό προβάδισμα (45-41), με το +4 να διατηρείται μέχρι το 26’, αφού οι επιθέσεις ήταν πολύ άστοχες εκατέρωθεν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, άρχισε να «ζεσταίνεται» το ματς με τους Στρέλνιεκς και Παπανικολάου να στέλνουν τους Πειραιώτες στο +6 (51-45), τους Τούρκους να πλησιάζουν στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά τους παίκτες του Μπλατ να διατηρούν το προβάδισμά τους (53-50).

Ο Παπανικολάου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (55-50) στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά τα τρίποντα των Ντατόμε και Μέλι έφεραν τη Φενέρ μπροστά (55-58). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και έτσι κατάφεραν αφενός να κόψουν τον ρυθμό των Τούρκων και αφετέρου να περάσουν μπροστά (62-60), στο 36’. Ωστόσο, ο Μαχμούτογλου φώναξε για άλλη μία φορά «παρών» και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (62-65), με τον Κάλινιτς να τους διατηρεί εκεί (64-67). Εκεί, ήταν η σειρά του Γουίλιαμς-Γκος να μιλήσει και σπρώξει τον Ολυμπιακό στο 69-67, αλλά ο Σλούκας πήρε τη Φενέρ στις… πλάτες του και την έστειλε στο +4 (69-73), στο 39’. Με ένα μεγάλο τρίποντο, ο Παπανικολάου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (72-73), με τον Κάλινιτς να αστοχεί στη συνέχεια, αλλά και τον Γουίλιαμς-Γκος να μην μπορεί να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» να γνωρίζουν την ήττα με το τελικό 72-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (1), Τουπάν 6 (2), Σπανούλης 8 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 2, Πρίντεζης 10 (10ριμπ.), Παπανικολάου 18 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 3 (1).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 8 (2), Μαχμούτογλου 12 (4), Κάλινιτς 16 (1), Σλούκας 20 (1), Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 6.