Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-1: Ματσάρα και μοιρασιά

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά κακό, όμως στην επανάληψη οι δυο ομάδες έδωσαν θέαμα και πήραν από ένα βαθμό

Στο τρομερό ντέρμπι του Φαλήρου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με την γκολάρα του Κάτσε, αλλά ο Ολυμπιακός άσκησε τεράστια πίεση, είχε δοκάρι με τον Σισέ, ο οποίος στο 95' ισοφάρισε σε 1-1! Εκπληκτικές επεμβάσεις του Κότσαρη που πήρε την θέση του τραυματία Διούδη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τη φούρια των γηπεδούχων μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να σταθεί σε ένα γήπεδο που ήταν «καμίνι». Οι προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» που κατέβηκαν με 4-2-3-1, είχαν σαν οργανωτή τον Νάτχο και σαν κύριο εκφραστή των περισσότερων εκδηλωμένων επιθέσεων τον Ποντένσε που έπαιζε από δεξιά, με αριστερά τον Φορτούνη και τον Ισραηλινό σε ρόλο δεκαριού. Ο Νάτχο έκανε το πρώτο σουτ στον αγώνα στο 9ο λεπτό, ενώ η πρώτη προσπάθεια για τους «πράσινους» ήρθε στο 14’ όταν ο Κάτσε από πάσα του Χατζηγιοβάνη βρέθηκε από αριστερά στην περιοχή και το σουτ του εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Σα. Ο Παναθηναϊκός με το 3-4-3 που χρησιμοποίησε και κόντρα στην ΑΕΚ, την προηγούμενη αγωνιστική, κατάφερνε να εξουδετερώνει τις επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού με ηγετική φυσιογνωμία τον Κολοβέτσιο, ενώ στο κέντρο πολλές μάχες έδινε ο Κάτσε, χωρίς όμως στο ίδιο διάστημα να είναι το ίδιο καλός ο Κουρμπέλης.

Οι «πράσινοι» επιχείρησαν να επιτεθούν περισσότερο από τα δεξιά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρίσκει περισσότερο από εκείνη την πλευρά χώρους ο Ολυμπιακός που στο 19’ είχε τον συνδυασμό του Νάτχο και του Ποντένσε που έκανε τη σέντρα, όμως ο Χασάν από το ύψος του πρώτου δοκαριού αστόχησε με κεφαλιά. Άλλη μια κεφαλιά χωρίς δύναμη μετά από σέντρα του Κούτρη από τον φορ του Ολυμπιακού. Από εκείνο το σημείο και μετά, δηλαδή από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ο Μαρτίνς επέλεξε να φέρει προς τα δεξιά τον Φορτούνη και να στείλει αριστερά τον Ποντένσε. Στο 29’ ο Ομάρ πάσαρε στον Χασάν, αλλά το σουτ του με το αριστερό, έφυγε έξω. Ο Ολυμπιακός επέμεινε να ψάχνει την καλή στιγμή που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ και αυτή ήρθε στο 38ο λεπτό, όταν ο Ποντένσε, συνεργάστηκε άψογα με τον Φορτούνη, και βγήκε απέναντι από τον Διούδη, μπαίνοντας από αριστερά στην περιοχή, ωστόσο ο πορτιέρε του «τριφυλλιού», έκανε την επέμβαση του πρώτου μέρους. Δίχως κάποια άλλη σημαντική στιγμή βγήκε το πρώτο 45λεπτο. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και τον Χασάν ν’ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, αποχωρώντας με πόνους από το γήπεδο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μάρτινς έριξε τον Λάζαρο στη θέση του τραυματία Χασάν. Στο 48’ ο Ομάρ και ο Φορτούνης συνεργάζονται άψογα, η μπάλα περνάει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Χριστοδουλόπουλος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Νάτχο στην προσπάθεια του να «τσιμπήσει» την μπάλα στο πρώτο δοκάρι και να στείλει εκείνος την μπάλα στα δίχτυα, έχει χτυπήσει με το γόνατο τον Διούδη που έχασε τις αισθήσεις του (γύρισε η γλώσσα του) και ο Ελβετός σωστά, δεν μετρά το γκολ. Ο κόσμος στο Φάληρο, «πάγωσε» από τον σοβαρό τραυματισμό του πορτιέρε του «αιώνιου» αντιπάλου και χειροκρότησε τον Διούδη την ώρα που αποχωρούσε με το ιατρικό βανάκι από το γήπεδο. Έτσι τη θέση του Διούδη πήρε ο Κότσαρης, μετά από σχεδόν πεντάλεπτη διακοπή, στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, που του έμελλε σε ντέρμπι «αιωνίων» να κάνει ντεμπούτο στην Σούπερ Λίγκα.

Αυτή η διακοπή, φαίνεται πως έκανε κακό στον γηπεδούχο και λειτούργησε ευεργετικά για τον Παναθηναϊκό. Ο Έργκις Κάτσε στο 61’, σε μια φάση όπου το κέντρο του Ολυμπιακού «κοιμήθηκε», σε μια διεκδικούμενη μπαλιά, «τσίμπησε» πάνω από το κεφάλι του Μπουχαλάκη και με ένα σουτ πάνω από δέκα μέτρα έξω από την περιοχή, κρέμασε τον Σα, που βρήκε την μπάλα, αλλά αυτή πήγε πρώτα κάτω από τη συμβολή των δοκαριών και μετά κατέληξε στα δίχτυα. Άμεσα οι «πράσινοι» έψαξαν και το δεύτερο γκολ, με τον Χατζηγιοβάνη να βγάζει σέντρα από αριστερά, τον Σα να προλαβαίνει τον Μακέντα, και τον Ινσούα από εξαιρετική θέση λίγο πλάγια αριστερά, να στέλνει την μπάλα έξω, δύο λεπτά μετά το 0-1.

Ο Μαρτίνς έριξε τον Μάνο στο παιχνίδι, στη θέση του Μπουχαλάκη, αλλά με τον Νάτχο να είναι αρκετά καταπονημένος, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λογική στην ανάπτυξη του με αποτέλεσμα να ξεκινήσει πολύ νωρίς τα γεμίσματα. Ο Παναθηναϊκός είχε και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή με τον Πούγγουρα να παίρνει τη θέση του τραυματία Μαυρομμάτη. Ο Ολυμπιακός έφτασε στην 2η πολύ καλή στιγμή του στο ματς στο 76’ όταν ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Γκιγιέρμε έφυγε έξω. Οι «ερυθρόλευκοι» κυρίως από αριστερά προσπάθησαν να μεταφέρουν την πίεση. Στο 83’ ο Κότσαρης κάνει υπέροχη επέμβαση με το δεξί χέρι σε απευθείας εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου και κρατάει το μηδέν. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 84’ σε φάση που ο Μακέντα στην προσπάθεια του να απομακρύνει έκανε μια κίνηση με το στήθος, ενώ αμέσως μετά υπήρξαν και νέες για μια απόπειρα του Χατζηγιοβάνη να διώξει, αλλά ο Ελβετός δεν έδειξε κάτι.

Στο 86’ ο Ομάρ θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι (με παρέμβαση και του Σισέ) μετά από απομάκρυνση με γροθιές του Κότσαρη σε κόρνερ του Φορτούνη, με την πολιορκία στα «πράσινα» καρέ. Τελικά η ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού έφερε καρπούς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Σισέ, στο 95’ όταν ο Καμαρά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ομάρ πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Σισέ από κοντά θα φέρει το ματς στα ίσια, ενώ στο 96’ ο Κότσαρης θα κάνει άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Φορτούνη μετά από σέντρα του Ομάρ, ενώ στο 90+9’ άλλη μια δική του κεφαλιά θ’ απειλήσει την εστία του Κότσαρη αλλά το 1-1 θα παραμείνει.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Ήθελε η ομάδα του να κυριαρχήσει και να κάνει το παιχνίδι της. Η τοποθέτηση του Φορτούνη στα άκρα της επίθεσης δεν τον βοήθησε ιδιαίτερα και γι’ αυτό στην πορεία είδαμε τον Φορτούνη να αλλάζει πλευρά με στόχο να τον βάλει στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ψυχρολουσία με το τέρμα του Κάτσε, όμως τελικά ο Σισέ έσωσε την παρτίδα.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Ο σχηματισμός με τρεις κεντρικούς αμυντικούς βοήθησε την ομάδα ώστε να κλείσει τους χώρους στην άμυνα καλά. Το πρόβλημα όμως ήταν πως επιθετικά η ομάδα του Δώνη δεν ήταν επικίνδυνη. Στην επανάληψη ευτύχησε να βρει το τέρμα του Κάτσε, όμως στο φινάλε δεν τα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ολυμπιακός: Ο Σισέ λύτρωσε την ομάδα του στο φινάλε. Το τέρμα το άξιζε ο Ολυμπιακός και το βρήκε. Ο Σκόρερ μπαίνει στην κατηγορία των διακριθέντων.

Παναθηναϊκός: Όταν βάζεις ένα τέτοιο τέρμα, ενώ στα αμυντικά σου καθήκοντα είσαι ένα «σκυλί» στο χώρο του κέντρου, τότε έχεις μια θέση εδώ. Αναφερόμαστε στον Κάτσε που μαζί με τον Ινσούα ήταν οι κορυφαίοι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ολυμπιακός: Ο Χάσαν αγωνίστηκε μόλις 45 λεπτά ένεκα τραυματισμού, αλλά σε αυτά έχασε τρεις σημαντικές φάσεις. Έπρεπε να σκοράρει.

Παναθηναϊκός: Δύσκολα θα βρεις ποδοσφαιριστή που δεν έπραξε ότι του ζήτησε ο προπονητής του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Οι Ελβετοί διαιτητές είχαν ένα καλό παιχνίδι. Σωστές οι πλείστες αποφάσεις αν και από πλευράς Ολυμπιακού φωνάζουν για πέναλτι σε δυο φάσεις, όμως στην επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει καμιά απ’ τις δυο.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης (63' Μάνος), Φορτούνης, Νάτχο (77' Καμαρά), Ποντένσε, Χασάν (45' Λάζαρος)

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης (53' Κότσαρης), Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης (72' Πούγγουρας), Γιόχανσον, Κουρμπέλη, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (70' Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα

Σκόρερς: Σισέ (95') / Κάτσε (60')

Κίτρινες Κάρτες: Νάτχο / Μαυρομάτης, Κότσαρης, Γιόχανσον, Κάτσε

Κόκκινες Κάρτες: - / -