Πάει στην… Πόλη του για το τέταρτο ο Θρύλος!

Ξανά στο final-4 μετά από απουσία ενός χρόνου ο Ολυμπιακός

Δεν θα το ‘χανε μέσα στην… κόλαση του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός!

Αφού ξεπέρασαν τα εμπόδια του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» γονάτισαν 87-78 την Αναντολού Εφές και με το 3-2 στη σειρά, επέστρεψαν στο Final Four της Ευρωλίγκας μετά το 2015 και πλέον σ’ αυτό της Πόλης (19-21/5) θα διεκδικήσουν την τέταρτη κούπα τους, αντιμετωπίζοντας αρχικά στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Ίδια και… απαράλλακτη, με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια της σειράς, η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού και συγκεκριμένα οι Μπιρτς, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Σπανούλης και Μάντζαρης. Από νωρίς, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να τρέχουν στο παρκέ και με τους δύο αρχηγούς να ήταν «καυτοί» ξεκίνησαν με 7-3, το οποίο έγινε 14-7 στα μισά, όπου παράλληλα κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ. Δύο συνεχόμενα λάθη στην επίθεση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έδωσαν αιφνιδιασμούς στους Τούρκους και με ένα 4-0, μείωσαν (14-11). Ο «V-Span» με τρίποντο «ξεκόλλησε» την ομάδα του (17-11), αλλά στη συνέχεια ακολούθησε ένα «run n gun» παιχνίδι, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να σκοράρουν, αλλά το ίδιο να κάνει και ο Ερτέλ και έτσι να διατηρεί κοντά τους φιλοξενούμενους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-21).

Πολύ νωθρό ξεκίνημα, με κακές επιθέσεις, έκανε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο και η Εφές το εκμεταλλεύτηκε αυτό περνώντας μπροστά (25-26). Ύστερα από περίπου τρία λεπτά, ήταν η σειρά του Πρίντεζη να «μιλήσει» (29-26), όμως οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να μην δείχνουν συνέπεια στην άμυνα, με την Εφές να κρατιέται για τα καλά στο ματς, μέχρι τα μισά (31-31). Μάλιστα, στη συνέχεια η ομάδα του Περάσοβιτς «πλήγωσε» τους Πειραιώτες με το επιθετικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να πάει στο +3 (32-35), με την απάντηση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ήταν η… μαχητικότητα των Μπιρτς και Γιανγκ (36-35). Ωστόσο, η απαιτούμενη βελτίωση στην άμυνα δεν ήρθε ποτέ, το ίδιο και ο επιθετικός ρυθμός και έτσι οι Τούρκοι πήραν ξανά τα ηνία του ματς (36-39) με τον Οσμάν να κάνει πολύ μεγάλη «ζημιά», πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +4 (37-41).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έκανε τα… πάντα! «Σκυλίσια» άμυνα, απόλυτος έλεγχος των ριμπάουντ και εύκολα καλάθι στο τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 9-0 (46-41), στο πρώτο τρίλεπτο. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» επηρεάστηκαν αρνητικά από τον ενθουσιασμό τους, κάνοντας απανωτά λάθη, με την Εφές να επιστρέφει στα μισά (48-47). Εκεί, «μίλησε» η άμυνα των Πειραιωτών, όπου κρατώντας χωρίς καλάθι του Τούρκους για περίπου δύο λεπτά, κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά στο +7 (54-47). Αλλά, με το χαμηλό της σχήμα, η ομάδα του Περάσοβιτς βρήκε τρίποντα με τον Πολ και έτσι επέστρεψε αμέσως (54-53), στα 2:32’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν πτοήθηκαν και με κρυφό… χαρτί τον Παπαπέτρου, ο οποίος έβγαλε μεγάλες άμυνες και πέτυχε ακόμη μεγαλύτερα τρίποντα, ξέφυγαν στο +9 (62-53), στα 51,1’’. Όμως, οι Τόμας και Γκρέιντζερ έδειξαν… σφυγμό για τους φιλοξενούμενους και έτσι η διαφορά «ψαλιδίστηκε» στο τέλος στους πέντε πόντους (63-58).

Οι Γκριν και Παπαπέτρου κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό στην αρχή της τέταρτης περιόδου (66-62), ενώ στη συνέχεια η άμυνα απέδωσε καρπούς για το +8 (70-62). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν μεν τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά τα «τρελά» καλάθια της Εφές, δεν άφηναν τη διαφορά να πάρει μεγαλύτερες εκτάσεις (73-64). Μάλιστα, με την επίθεση να έχει «κολλήσει» αρκετά και από την άλλη την τρομερή ευστοχία των Τούρκων από τη γραμμή των βολών, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (76-72), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα –και όπως αναμενόταν- το παιχνίδι έγινε πολύ νευρικό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με βολές. Αλλά, τους πρωταθλητές Ελλάδας να συντηρούν το «μαξιλαράκι» τους (80-74), ενώ αφού βγήκε μία τρομερή άμυνα, ο Πρίντεζης με τρίποντο από το πλάι έστειλε ξανά τον Ολυμπιακό στο +7 (83-74), στα 1:44’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Πολ πήγε σε «σκοτωμένο» τρίποντο, ύστερα από την καλή άμυνα του Παπανικολάου, ο οποίος στον αιφνιδιασμό έβαλε την… σφραγίδα του για την Πόλη, κάνοντας το 85-74! Έκτοτε, οι παίκτες του Περάσοβιτς αποδέχθηκαν τη… μοίρα τους, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη και το εισιτήριο για το Final Four της Πόλης με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78