Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-0: Αυτό που...μετρά, πράσινο

Με Μολέντο και Λέτο ο Παναθηναϊκός πήρε γερό προβάδισμα πρόκρισης

Μια χαρά την έκανε τη δουλειά του ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 2-0 και είναι πια το φαβορί για να παίξει τελικό κυπέλλου. Μολέντο και Λέτο τα γκολ.

Με διάθεση να πιέσει ψηλά και να αιφνιδιάσει μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, το κατάφερε αλλά όχι χωρίς απώλειες. Αυτό γιατί ο Παναθηναϊκός έβρισκε κενούς χώρους και προσπαθούσε να τους εκμεταλλευτεί με κάποιες μακρινές μπαλιές. Του απέφεραν μια καλή στιγμή με τον Μπεργκ στο 19’ με το σουτ του Μπεργκ. Ένα λεπτό μετά ο Σουηδός απείλησε και με το κεφάλι αλλά ο Γλύκος του είπε όχι με εντυπωσιακή επέμβαση. Από το κόρνερ που ακολούθησε όμως, το γκολ ήρθε με τον Μπεργκ να κάνει μια πρώτη κεφαλιά προς τον Μολέδο που επίσης με το κεφάλι σκόραρε.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει, δεν το κατάφερε όμως μια πολύ καλή ευκαιρία τη βρήκε με τον Ενρίκε στο 28’ όπου ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα ψηλά. Άλλη τέτοια φάση ο ΠΑΟΚ δε βρήκε, με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Κλωναρίδη στο 37’ που έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων και με τον Βιγιαφάνιες στο 43’ που αστόχησε.

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός και στην επανάληψη, είχε τις φάσεις δικές του με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να γίνει ουσιαστικός και να απειλήσει. Μια κεφαλιά του Μπεργκ στο 59’ έφυγε άουτ ενώ ο ίδιος παίκτης στο 66’ ανάγκασε το Γλύκο σε μια ακόμα εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην απειλεί και μοιραία αυτό πληρώνεται, με τον Λέτο να είναι αυτός που τιμώρησε στο 83’ μετά από μια ακόμα ασσίστ του Μπεργκ στον αγώνα. Σκορ που ήταν και το τελικό μιας και τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς δράματα.

Παναθηναϊκός(Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες(86’ Μολίνς), Εμποκού, Κλωναρίδης(75’ Λέτο), Μπεργκ(92’ Ρέις)

ΠΑΟΚ(Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος, Σάκχοφ(88’ Τσίμιροτ), Κάνιας, Ουάρντα, Ενρίκε(58’ Πέλκας), Κάμπος(73’ Κίτσιου), Κουλούρης.