ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1: Το σήκωσε από… θέση οφσάιντ

Το τέλος που του άξιζε είχε ο τελικός-παρωδία στον Βόλο

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία του. Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό, με το δεύτερο γκολ των Θεσσαλονικιών να σημειώνεται από εμφανή θέση οφσάιντ.

Στο πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι από τις δυο ομάδες. Η ΑΕΚ μπήκε κάπως καλύτερα στον τελικό και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ όμως ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβηκε στη συνέχεια και ισορρόπησε το παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 3ο λεπτό για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Γκάλο έπιασε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 13’ ο ΠΑΟΚ απείλησε με μια ωραία κεφαλιά του Σάχοφ την οποία αναχαίτισε σε κόρνερ ο Ανέστης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 24ο λεπτό με πλασέ του Μπίσεσβαρ μέσα από την περιοχή μετά από μια εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Κάμπος.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ δεν κράτησαν για πολύ, καθώς δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ισοφάρισε με ένα μακρινό σουτ του Λάζαρου μετά από ένα ολέθριο λάθος του Γλύκου. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει την μπάλα ωστόσο την έχασε μέσα από τα χέρια του, δίνοντας στην ΑΕΚ την ευκαιρία να ισοφαρίσει!

Η ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 32’ με ένα μακρινό σουτ του Λάζαρου το οποίο έφυγε εκατοστά δίπλα από αριστερό δοκάρι του Γλύκου. Στο 39’ ο Μπίσεσβαρ έπιασε ένα ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και κατέληξε άουτ. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια τεράστια ευκαιρία για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Ντίντακ γύρισε όμορφα τη μπάλα στον Πατίτο ο οποίος έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 60ο λεπτό ο ΠΑΟΚ απείλησε με μια άστοχη κεφαλιά του Πρίγιοβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ.

Το παιχνίδι όδευε προς παράταση όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σκοράρει στο 81’ σε μια ανύποπτη φάση. Ο Ενρίκε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά μετά από γύρισμα του Λέοβατς όμως βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Το γκολ έπρεπε να ακυρωθεί. Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Θεσσαλονικιούς να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του κυπέλλου.