ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-0: «Σφαγή» στην Τούμπα

Ρεσιτάλ «εγκλημάτων» από τον Κύζα

Ανατροπή και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στον τελικό του κυπέλλου, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 4-0. Πέλκας, Μάτος, Σάκχοφ και Πρίγιοβιτς τα γκολ της ομάδας του Βλάνταν Ίβιτς. Πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι», αλλά και πολλά παράπονα από την διαιτησία του Κύζα. Με 10 ολοκλήρωσαν οι «πράσινοι» λόγω αποβολής του Χουλτ.

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στην Τούμπα. Ο Παναθηναϊκός είχε τις πρώτες ευκαιρίες στο ματς με σουτ των Βιγιαφάνες και Κουρμπέλη που απέκρουσε ο Γλύκος. Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του ευκαιρία απάντησε με γκολ. Ήταν το 15’, όταν ο Πέλκας με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 25’, ο Εμποκού είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε ο Γλύκος σε κόρνερ. Μέσα σε τρία λεπτά, ο Παναθηναϊκός έχασε πολύ σπουδαίες ευκαιρίες. Πρώτα ήταν η σέντρα-σουτ του Κλωναρίδη, που κόντραρε στον Βαρέλα και απομακρύνθηκε δύσκολα από τον Γλύκο. Στη συνέχεια, ο Κλωναρίδης και πάλι έφυγε μόνος από πάσα του Βιγιαφάνες, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ. Η τρίτη φάση ήταν το σουτ του Εμποκού που κόντραρε σε αμυντικούς και απομακρύνθηκε. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο σκορ, αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο.

Η επανάληψη άρχισε με γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ήταν η σέντρα του Μπίσεσβαρ που βρήκε τον Μάτος, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 2-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Νωρίτερα, ο Πέλκας είχε εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι. Στο 67’, η σέντρα του Κουλιμπαλί βρήκε τον Μπεργκ, όμως το τελείωμα του Σουηδού δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 71’, ο Χουλτ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μάτος. Στο 73’, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ με ωραίο σουτ του Σάκχοφ, παίρνοντας σκορ πρόκρισης. Στο 84’, ο Πρίγιοβιτς από κοντά με πλασέ σκόραρε και 4ο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς νικήτρια και παρούσα στον τελικό της 7ης Μαϊου, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έχει πολλά παράπονα για την διαιτησία, κυρίως για την κόκκινη στον Χουλτ στο 71', αλλά και περίπτωση παράβασης στον Μπεργκ από τον Βαρέλα στο πρώτο μέρος.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Γουάρντα, Κάμπος, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ρέις, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης, Μπεργκ.