«Σίφουνας» ο Παναθηναϊκός στο Αλεξάνδρειο και 2/2 στη basket league!

Αποβλήθηκαν οι δυο προπονητές

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής επί του Αρη στο Nig Galis Hall. Oι «πράσινοι» ξεδίπλωσαν στο παρκέ την ποιότητά τους και έδειξαν ότι διαθέτουν βάθος στον πάγκο, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια σχετικά εύκολη νίκη με 84-70 και να κάνουν το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Λίγα λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, έγινε και το συμβάν που συζητούν όλοι. Συγκεκριμένα, 2’44’’ πριν από τη λήξη της 1ης περιόδου και με το σκορ στο 12-16, ο Καλάθης έκανε φάουλ στον Βεργίνη, το οποίο ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ αμφισβήτησε έντονα και χρεώθηκε και με τεχνική ποινή. Ο τεχνικός του Αρη, Βαγγέλης Αγγέλου ήταν έξαλλος και κάτι είπε στον Καλάθη, με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να σπεύσει για να υπερασπιστεί τον παίκτη του και να «απαντήσει» στον προπονητή των γηπεδούχων. Ο τελευταίος έγινε έξαλλος, «επιτέθηκε» εναντίον του Καταλανού και οι συνεργάτες του τον συγκράτησαν. Αμέσως, οι διαιτητές απέβαλλαν τους προπονητές.

Στο «καθαρά» αγωνιστικό κομμάτι, οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από την ομάδα της Θεσσαλονίκης και αν εξαιρέσουμε ένα διάστημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους μετατρέποντας το 53-67 σε 64-69 (34?), μπορούμε να πούμε ότι έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ από την αρχή πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και διατηρούσε το προβάδισμα. Από την άλλη, ο Αρης δεν κατάφερε ποτέ να βάλει δύσκολα στο τριφύλλι για να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα.
Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Λάνγκφορντ και Τόμας με 14 και 15 πόντους, αντιστοίχως. Από τον Αρη, ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Μπελ, που είχαν από 11 πόντους.

Αυτή ήταν η δεύτερη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πασκουάλ στρέφει την προσοχή της στην Ευρωλίγκα και τα ματς με Μπάγερν και Γκραν Κανάρια, ενώ αυτή του Αγγέλου επικεντρώνεται στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup κόντρα στην Κατάγια.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84