Την ''πλήγωσαν'' τα στημένα!

ΑΕΚ-ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 0-2

Δύο γκολ με κεφαλιές σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επικρατήσει της ΑΕΚ με 0-2 στο ΟΑΚΑ και να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ντζαγκόεφ στο 45’ και Φέρνμπλουμ στο 56’ τα γκολ των Ρώσων. Προσπάθησε η ΑΕΚ, όμως η τύχη της γύρισε την πλάτη σε καίρια σημεία του παιχνιδιού.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το ματς στο ΟΑΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πρόσεχαν περισσότερο τα νώτα τους με το παιχνίδι να έχει πολύ αργό ρυθμό. Μέσα σ’ ένα λεπτό, η ΑΕΚ έχασε δύο ευκαιρίες. Στο 18’ με σουτ του Αϊντάρεβιτς στην κίνηση που έφυγε άουτ, ενώ στην επόμενη φάση ο Λιβάγια βρήκε τον Λάζαρο στην περιοχή, τον οποίο πρόλαβε ο Σενίκοφ πριν να πλασάρει. Οι Ρώσοι «απάντησαν» με σουτ του Φέρνμπλουμ που κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε σε κόρνερ. Στο 42’, ο Γκάλο είχε ένα σουτ άουτ από πολύ μακριά. H ΤΣΣΚΑ απάντησε με γκολ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ήταν το κόρνερ του Βιτίνιο στο δεύτερο δοκάρι, ο Βάσιν βρήκε τον Ντζαγκόεφ με κεφαλιά πάσα και ο Ρώσος μεσοεπιθετικός με κεφαλιά από κοντά σημείωσε το 0-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με την ΑΕΚ να θέλει να δημιουργήσει, αλλά να μην μπορεί να «φτιάξει» ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Ακινφέεβ. Η ΤΣΣΚΑ έκλεινε πολύ σωστά τους χώρους προς την περιοχή της, μη επιτρέποντας στην ΑΕΚ να φαίνεται απειλητική. Στο 56’, οι Ρώσοι σκόραραν και δεύτερο γκολ. Ήταν και πάλι το κόρνερ του Βιτίνιο που βρήκε τον Φέρνμπλουμ αμαρκάριστο, ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε για το 0-2. Στο 65’, ο Ανέστης μπλόκαρε το κοντινό πλασέ του Τσάλοφ και στην επαναφορά ο Ντζαγκόεφ σούταρε άουτ. Στο 77’, ο Κλωναρίδης είχε ένα καλό σουτ άουτ, ενώ στην επόμενη φάση, ο Τσάλοφ έκανε το πλασέ που έφυγε άουτ μετά την συρτή σέντρα του Νάτχο από δεξιά. Στο 80’, ο Βιτίνιο είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ άουτ εκτός περιοχής.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι Ρώσοι πήραν αυτό που ήθελαν στην Αθήνα. Οι ελπίδες πρόκρισης για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μειώθηκαν κατά πολύ, όμως θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό στον επαναληπτικό.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Σιμόες, Λιβάγια, Γκάλο, Γιόχανσον, Τσιγκρίνσκι, Μάνταλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεβ, Φερνάντες, Φέρνμπλουμ, Βάσιν, Αλεξέι Μπερεζούτσκι, Ντζαγκόεφ, Βιτίνιο, Γκολόβιν, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σενίκοφ, Τσάλοφ