Γαλλία - Περού 1-0: Έκανε αυτό που χρειαζόταν για τους «16» (video)

Πρώτη στον όμιλο της και... κλείνει το μάτι στην επόμενη φάση...

«Χρυσό» αποδείχθηκε το γκολ του Εμπαπέ στο 34ο λεπτό του αγώνα, καθώς η Γαλλία επικράτησε 1-0 επί του Περού στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για τον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ. Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Ντεσάμπ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Δανία με 4, η Αυστραλία με 1, ενώ το Περού έμεινε στους 0 βαθμούς.

Με… επιθετικές διαθέσεις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το Περού καθώς είχε τον έλεγχο στα πρώτα στάδια του αγώνα, χωρίς όμως να σημειώσει κλασσική ευκαιρία. Ωστόσο η Γαλλία ισορρόπησε και στο 11’ μετά από κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Γκριεζμάν ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως κατέληξε έξω. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πογμπά εκμεταλλεύτηκε το λάθος στη μεσαία γραμμή, πήρε την μπάλα και αμέσως έπιασε το μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω. Στο 14ο λεπτό, ο Βαράν με γυριστή κεφαλιά απείλησε ξανά τους φιλοξενουμένους, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Έπειτα από τρία λεπτά, ο Γκριεζμάν από το ύψος της περιοχής έκανε το συρτό σουτ, με τον Γκαλέ να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια. Στο επόμενο διάστημα ο ρυθμός… πάγωσε, ενώ στο 31’ το Περού σημείωσε την πρώτη του κλασσική ευκαιρία, με τον Γκερέρο να κάνει το πλασέ και τον Γιορίες να αποκρούει. Στο 34’ η Γαλλία βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα, όταν ο Πογκμπά έκλεψε την μπάλα, έδωσε κάθετα για τον Ζιρού, του οποίου το σουτ κόντραρε και στρώθηκε στον Εμπαπέ με τον τελευταίο να σπρώχνει ανενόχλητος την μπάλα στα δίκτυα. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους, όταν ο Ερνάντεζ έπιασε το σουτ και τον Γκαλές να αποκρούει με τις γροθιές.

Με το… σταγονόμετρο δημιουργούσαν φάσεις στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι με διάθεση και πίεζαν καθ’ όλη την διάρκεια, και στο 50’ ο Ακίκο στάθηκε άτυχος όταν το μακρινό του σουτ σταμάτησε στο δοκάρι των Γάλλων. Ο Καρίγιο στο 61’ δοκίμασε και αυτός το σουτ όμως πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γιοριές, ενώ στο 68 το σουτ του Αντβινκουλά είχε την ίδια τύχη. Το Περού βρισκόταν γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων, και πίεζε για την ισοφάριση όμως έφτανε στην… πηγή, χωρίς να πιεί νερό. Απόδειξη αυτού, είναι το γεγονός πως οι Γάλλοι δημιούργησαν μια και μοναδική φάση στο δεύτερο μέρος, όταν το σουτ του Ντεμπελέ στο 82’ κατέληξε λίγο έξω.

Κοουτσάρισμα

Γαλλία

Στο 4-2-3-1 των γηπεδούχων, καταλυτική ήταν η απόδοση του Καντέ, ο οποίος είναι από τους καλύτερους αμυντικούς μέσους του πλανήτη. Ήταν σημαντικός παράγοντας για την καλή μεσοαμυντική λειτουργία των Γάλλων, καθώς απειλήθηκαν ελάχιστα. Οι Γκριεζμάν και Εμπαπέ ήταν από τους… κινητήριους μοχλούς, με τον Ντεσάμπ να τους ρίχνει εξ’ αρχής στη «μάχη».

Περού

Ο Ρικάρντο Γκαρέκα όπως αναμενόταν έδωσε οδηγίες για «ανοικτό» παιχνίδι, καθώς βασιζόμενος στο 4-2-3-1 επιχείρησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, ώστε να εκμεταλλευτεί όσες αντεπιθέσεις του παρουσιασθούν, έτσι ώστε να πετύχει ένα γκολ, που ενδεχομένως να ήταν «χρυσό». Στο πρώτο μέρος αυτό δεν του βγήκε, αφού στο 34’ το Περού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με δύο αλλαγές στν αρχή του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο ουσιαστικοί στις επιθέσεις, όμως δεν έφτασαν στο γκολ.

Διακριθέντες

Γαλλία

Κίνδυνος-θάνατος ήταν ο Εμπαπέ στον αγώνα, ενώ το γκολ που πέτυχε στο 34’ ήταν καθοριστικό. Ο ποδοσφαιριστής της Παρί, το έψαχνε από την στιγμή που η Γαλλία πήρε τον έλεγχο, και βρέθηκε στην σωστή θέση ώστε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Θετική ήταν και η παρουσία του Καντέ ο οποίος ήταν… βράχος στην μεσοαμυντική γραμμή. Από τους καλύτερους ήταν και ο Ερνάντεζ.

Περού

Παρά την ήττα, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν αξιοπρεπή εμφάνιση, ενώ οι Αντβίνκουλα Καρίγιο και Ακίνο είχαν θετικό πρόσημο στην απόδοση τους. Ειδικά ο Ακίνο, έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Απογοήτευσαν

Γαλλία

Δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα οι Γκριεζμάν και Πογκμπά, στους οποίους στήριζε πολλά η Γαλλία στις επιθετικές της ενέργειες, καθώς υστέρησαν στην δημιουργία των φάσεων.

Περού

Για την φιλοξενούμενη ομάδα, σε άσχημη μέρα βρέθηκαν οι Ροντρόγκες και Γκερέρο, με τον πρώτο να γίνεται αλλαγή στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Από την άλλη, ο επιθετικός του Περού δεν έδωσε βοήθειες στο τελείωμα των φάσεων.

Διαιτησία

Πολύ καλή η παρουσία της διαιτησίας. Ο Μοχάμεντ Αμπντουλά ήταν κοντά στις φάσεις, ενώ βοήθησε και η συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών για τη ομαλή λειτουργία της αναμέτρησης. Δεν έχασε τον πειθαρχικό έλεγχο, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των βοηθών. Δεν χρησιμοποιήθηκε το VAR σε καμία φάση του ματς.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίες, Ερνάντεζ, Ουμτιτί, Βαράνε, Παβάρ, Καντέ, Πογκμπά (89' Εζονζί), Ματουϊντί, Εμπαπέ (75' Ντεμπελέ), Γκριζμάν (50' Φεκίρ), Ζιρού.

Περού (Ρικάρντο Γκαρέκα): Γκαλές, Τραούκο, Ροντρίγκες (46' Σάντα Μαρία), Ράμος, Αντβινκουλά, Ακίκο, Γιτούν (46' Φαρφάν), Φλόες, Κουέβα, Καρίγιο, Γκερέρο.

Σκόρερ: 34' Εμπαπέ

Κίτρινες: Ματουϊντί, Πογκμπά / Γκερέρο, Φλόες