Κόστα Ρίκα - Σερβία 0-1: ΓΚΟΛάροφ!

Ζορίστηκε αλλά κέρδισε η Σερβία του Πρίγιοβιτς

Το πρώτο αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ έκανε η Σερβία, καθώς με την γκολάρα-απευθείας φάουλ του Κολάροφ επικράτησε με 1-0 της Κόστα Ρίκα! Ένταση στο φινάλε.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τη Σερβία από την πρώτη κιόλας αγωνιστική καθώς η οβίδα του Κολάροφ στο 57' αρκούσε για να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Κόστα Ρίκα. Οι Σέρβοι ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο η Κόστα Ρίκα παρέταξε μία άμυνα από... γρανίτη, χωρίς να αφήνει χώρους στους Σέρβους να αναπτυχθούν.

Τελικά το... τείχος της Κόστα Ρίκα έσπασε η εξαιρετική απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ (η έβδομη εκτέλεση φάουλ που κρίνει παιχνίδι στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων), με τη Σερβία να παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς από την πρώτη αγωνιστική του ομίλου. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς δεν ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα και πέρασε αλλαγή για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Α' Ημίχρονο

Η ομάδα της Σερβίας μπήκε δυνατά και κρατούσε περισσότερο τη μπάλα, όμως η Κόστα Ρίκα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη και μάλιστα δις. Στο 1ο λεπτό ο Γκονζάλες απείλησε με κεφαλια και στο 2ο ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα άουτ από ευνοΐκή θέση. Η Σερβία απάντησε με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο οποίος κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα στη μπαλιά του Κολάροβ, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και πήγε πάνω στον Νάβας. Από κει και πέρα η Σερβία είχε τη κατοχή με τη Κόστα Ρίκα να αμύνεται. Οι δύο τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους ανήκαν στους τίκος. Ο Ουρέα αφού ξεφυγε, σούταρε άουτ στο 40' και στο 42' ο Κάλβο αστόχησε μετά από ωραία επιθετική συνεργασία. Στο τέλος του ημιχρόνου οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Β' Ημίχρονο

Με την έναρξη η Σερβία ήθελε να βγει μπροστά. Σε φάουλ που κέρδισε ο Μίτροβιτς από δεξιά, ο Κολάροφ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε με υπέροχο σουτ στο παραθυράκι της εστίας του Νάβας. Αποκεί και πέρα η Κόστα Ρίκα έψαξε το γκολ αλλά πέραν από 2-3 προϋποθέσεις δεν απείλησε ιδιαίτερα. Στο 87' υπηρχε πέσιμο του Μίτροβιτς στη περιοχή, ο διαιτητής όμως ήταν κοντά και σωστά άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Η Σερβία δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα της στην αντεπίθεση στο 93ο λεπτό αλλά αυτό δεν της στοίχησε καθώς ο αγώνας έληξε χωρίς κάποια τελευταία απειλή από τους Κοσταρικανούς. Νίκη-χρυσάφι για τη Σερβία που ήταν καλύτερη, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μετά το γκολ και κράτησε ανέπαφη την εστία της με αποτελεσματική αμυντική λειτουργία.

Συνθέσεις:

Κόστα Ρίκα (Ραμίρεζ): Κέιλερ Νάβας, Τζιανκάρλο Γκονζάλες, Όσκαρ Ντουάρτε, Τζόνι Ακόστα, Κριστιάν Γκαμπόα, Φρανσίσκο Κάλβο, Νταβίντ Γκουσμάν (Κολίνδρες 73'), Σέλσο Μπόρχες, Μπράιαν Ρουίς, Γιόχαν Βένεγας (Μπολάνιος 60') , Μάρκο Ουρένα (Κάμπελ 66').

Σερβία (Κρστάγιτς): Βλαντιμίρ Στοΐκοβιτς, Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς, Νίκολα Μιλένκοβιτς, Ντούσκο Τόσιτς, Αλεξάνταρ Κολάροφ, Λούκα Μιλιβόγιεβιτς, Νεμάνια Μάτιτς, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ντούσαν Τάντιτς (Ρουκάβινα 83'), Άντεμ Λιάγιτς (Κόστιτς 70'), Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς (Πρίγιοβιτς 90').

Σκόρερ: - / Κολάροφ (56')

Κίτρινες: Κάλβο, Γκούζμαν / Ιβάνοβιτς, Πρίγιοβιτς