Πρώτη διάκριση για την Κύπρο στους αγώνες του «Cyprus Grand Prix 2016»

Η Εθνική ομάδα στο σκητ γυναικών κατέλαβε τη δεύτερη θέση πίσω από την Εθνική Ρωσίας

ΚΥΠΕ

Το πρώτο μετάλλιο για την Κύπρο στους φετινούς αγώνες του «Cyprus Grand Prix 2016», ήρθε από το σκητ γυναικών, που αποτελείται από τις διεθνείς Κωνσταντίνα Νικολάου, Παναγιώτα Ανδρέου και Λουίζα Θεοφάνους και η οποία με συνολικό αποτέλεσμα 204/225 κατέλαβε τη δεύτερη θέση, πίσω από την Εθνική Ρωσίας που συγκέντρωσε 209/225, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η Εθνική Γαλλίας με 198/225.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΣΚΟΚ, στην ατομική κατάταξη, η Κωνσταντίνα Νικολάου ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε 72/75 στον προκριματικό και πέρασε στον ημιτελικό όπου με 10/16 περιορίστηκε στην έκτη θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Μαρίνα Μπελίκοβα με 71/75 στον προκριματικό, 14/16 στον ημιτελικό και 14/16 στον μεγάλο τελικό. Δεύτερη κατετάγη η Σλοβάκα Ντάνκα Μπαρτέκοβα (71/75+16+12) και τρίτη η Αλεξάντρα Γιαρμολίνσκα από την Πολωνία (72/75+13+16).

Οι άλλες δυο διεθνείς Κύπριες σκοπεύτριες, Παναγιώτα Ανδρέου (68/75) και Λουίζα Θεοφάνους (64/75) πήραν την 12η και 23η θέση, αντίστοιχα. Στο σκητ νεανίδων πρώτευσαν τρεις Ρωσίδες αθλήτριες: Οι Μαργαρίτα Γεβορκιάν (66/75), Ρεγκίνα Σιαρίκοβα (65/75+4) και Σάντρα Ριαπούκνα (65/75+2).

Ρωσίδες ήταν και οι νικήτριες στο τραπ νεανίδων, όπου η Γιούλια Σαβέλεβα (65/75) πήρε την πρώτη θέση, η Όλγα Σιουλκίνα (63/75) τη δεύτερη και η Ναταλία Μπουλνάκοβα (62/75) την τρίτη.

Στο τραπ γυναικών, κέρδισε η Καρόλε Κορμενιέ (70/75+12+13), δεύτερη τερμάτισε η Ρωσίδα Λία Σιαρίποβα (68/75+13+13) και τρίτη Ντελφίν Ρο από τη Γαλλία (68/75+11+13). Η Κύπρια πρωταθλήτρια Γεωργία Κωνσταντινίδου με 55/75 πήρε την 25η θέση.

Συνέχεια με σκητ και τραπ ανδρών

Στο μεταξύ, οι διεθνείς αγώνες του «Cyprus Grand Prix 2016», συνεχίζονται αύριο με τους πρώτους 75 δίσκους στα αγωνίσματα σκητ και τραπ ανδρών, εφήβων και βετεράνων και θα ολοκληρωθούν μεθαύριο με τους υπόλοιπους 50 δίσκους και τη διεξαγωγή των ημιτελικών και τελικών.

Από κυπριακής πλευράς, την εθνική ομάδα του σκητ ανδρών θα στελεχώσουν οι Κύπριοι διεθνείς Δημήτρης Κωνσταντίνου, Μενέλαος Μιχαηλίδης και Γιώργος Καζάκος, ενώ με την εθνική εφήβων θα αγωνιστούν οι νεαροί Νικόλας Βασιλείου, Σωτήρης Αντωνίου και Στέφανος Νικολαΐδης.

Οι Γιάννης Αηλιώτης, Λεόντιος Λεοντίου και Αδάμος Σελίπας απαρτίζουν την εθνική τραπ ανδρών και οι Πέτρος Αναστασίου, Ευτύχιος Σωτηρίου και Μιχάλης Ηλία την εθνική εφήβων τραπ.