ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 3-1: Η ωραία και o άσχημος

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι

Η ΑΕΚ πήρε μια ολοκάθαρη και πανάξια νίκη απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με σκορ 3-1 στο «ΑΕΚ Αρένα». Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν στο παιχνίδι της περασμένης Τρίτης με την Ντόρτμουντ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Φλοριάν Τολεμές ο οποίος πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ της ομάδας του. Ο Γάλλος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι στο 72ο λεπτό. Το άλλο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχε ο Ακοράν, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα. Για τον ΑΠΟΕΛ μείωσε προσωρινά ο Σαλάι με ένα πανέμορφο σουτ.

Πέραν του Φλοριάν, από το παιχνίδι αποχώρησαν τραυματίες οι Λάγο και Μουρίγιο.

Το παιχνίδι:

Οι δυο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στο παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ είχε μια ανούσια κατοχή της μπάλας στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια καλή φάση στην περιοχή της ΑΕΚ.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 11ο λεπτό για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Ο Αλωνεύτης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε σωστά τη μπάλα η οποία κατέληξε άουτ.

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς μετά το 15ο λεπτό και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα της Λάρνακας ανέβαζε όλο και πιο πολύ την απόδοση της, με τους παίκτες του Γιώργου Δώνη να μην μπορούν να βρουν απαντήσεις.

Οι γηπεδούχοι έστειλαν το πρώτο προειδοποιητικό μήνυμα στο 22ο λεπτό. Ο Λαρένα προσπάθησε να νικήσει τον Γκουντίνιο με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ όμως ο Μεξικάνος ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 27’ η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Χέφελ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τρισκόφσκι έκανε την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο, η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Γκουντίνιο.

Η ομάδα του Ιδιακέθ εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 32ο λεπτό με τον Φλοριάν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής. Στη φάση του γκολ της ΑΕΚ υπήρξε ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν και πολλά πράγματα. Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στο μέτρα της και βρισκόταν πιο κοντά στην επίτευξη ενός δευτέρου γκολ, κάτι που έγινε στο 44ο λεπτό μετά από ένα ωραίο συνδυασμό. Ο Τρισκόφσκι τροφοδότησε όμορφα τον Λαρένα και ο Ισπανός γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι που βρισκόταν ο Φλοριάν, ο οποίος νίκησε τον Γκουντίνο με ένα ωραίο πλασέ. Η ομάδα της Λάρνακας πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Δώνης έριξε στο παιχνίδι τους Εμπεσίλιο και Σαλάι, κάνοντας μια απόπειρα να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε μια πολύ καλή στιγμή. Ο Εμπεσίλιο ελίχθηκε όμορφα και σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως ο Πάμπλο έπεσε στη γωνία του και απόκρουσε τη μπάλα.

Η ομάδα της Λευκωσίας σκόραρε στο 62ο λεπτό με ένα πανέμορφο σουτ του Σαλάι και να ξαναμπήκε στη διεκδικήση βαθμολογικού κέρδους. Ο Μιλάνοφ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ούγγρος νίκησε τον Πάμπλο με ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση.

Στο 72ο λεπτό ο Φλοριάν αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι και στη θέση του πέρασε ο Κάσες. Στο 84ο λεπτό ο Ακοράν σκόραρε με ένα πανέμορφο και «τέλειωσε» πρόωρα το παιχνίδι. Το 3-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.΄